سازمان خصوصی سازی آینده برای همه؛ انواع سپرده و تسهیلات خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران به دست مهر درختی می نشانیم همراه بانک تمام عیار بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi

ارسال خبر در کانال تلگرام

  • | انصراف
شماره: 313747 تاریخ : 1396/10/23-20:47:58
,5,8,
عوامل موثر در افزایش قیمت نفت/هفته آرام فلزات اساسی

در بررسی روند هفتگی بازارهای جهانی مشخص شد؛

عوامل موثر در افزایش قیمت نفت/هفته آرام فلزات اساسی

قیمت نفت در اولین روز هفته تحت تاثیر کاهش اندک شمار دکل‌های حفاری آمریکا برای تولید جدید، روند صعودی خود را ادامه داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت؛  طبق آمار شرکت بیکرهیوز، شمار دکل‌های حفاری نفت برای تولید جدید در هفته منتهی به پنجم ژانویه، پنج حلقه کاهش یافت و به 742 حلقه رسید.

چشم انداز روشن بازار نفت در سال 2018 و انتظار سرمایه گذاران برای کاهش بیش از پیش عرضه در موجی از فعالیت های سفته بازانه را در چند هفته اخیر به ویژه در معاملات آتی نفت به دنبال داشته است که این افزایش حجم معاملات در هفته ای که گذشت به اوج خود رسید و همین مساله از سوی تحلیلگران اصلی ترین عامل افزایش قیمت ها در روزهای قبل بوده است. کاهش ذخایر نفت آمریکا دیگر عامل تقویت قیمت ها در بازارهای جهانی بود.

ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به پنجم ژانویه، حدود 5 میلیون بشکه کاهش یافت و به 419.5 میلیون بشکه رسید. همچنین طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت این کشور 290 هزار بشکه در روز کاهش یافت و به 9.5 میلیون بشکه در روز رسید.

تداوم برنامه کاهش تولید به رهبری اوپک و افزایش تقاضا چشم انداز مثبتی را برای بازار طلای سیاه رقم زده است و علیرغم افزایش تولید نفت آمریکا بسیاری از تحیلگران چشم انداز روشنی را برای قیمت ها متصور هستند. طبق نظرسنجی سالانه رویترز از کارشناسان انرژی، انتظار می رود قیمت نفت نزدیک به سطح کنونی باقی مانده و تا پایان دهه جاری بین 60 تا 70 دلار در هر بشکه معامله شود.

در جدول زیر تغییرات قیمت نفت در هفته گذشته نشان داده شده است.

ادامه رکوردشکنی روی، هفته آرام سایر فلزات

بررسی روند هفتگی بازارهای جهانی نشان می دهد که فلزات اساسی در هفته ای که گذشت تحت تاثیر گزارش مرکز تحقیقات بانک مرکزی چین در مورد لزوم افزایش نرخ بهره تحت فشار بودند و عمدتا فرسایشی معامله شدند.

مرکز تحقیقات بانک مرکزی چین PBOC اعلام کرد که با توجه به رشد قیمت ها و افزایش سودآوری شرکت ها، زمان رشد نرخ بهره یوان فرا رسیده و موضوع در دستور کار است. رشد نرخ بهره هزینه نگهداری محصولات معدنی و نفتی در انبارها را افزایش می دهد که در این صورت تجار اقدام به عرضه موجودی انبارها و کاهش سقف آن خواهند نمود که عامل تضعیف بازار کامودیتی ها در کوتاه مدت و میان مدت می شود.

در جداول زیر قیمت فلزات اساسی در بورس فلزات لندن در ابتدا و انتهای هفته نشان داده شده است.


در هفته گذشته روی همچنان تحت تاثیر ادامه کاهش موجودی انبارها در بورس فلزات لندن، روند رو به رشد خود را ادامه داده و در بالاترین قیمت ده ساله اخیر خود قرار گرفت.

آمار عرضه- تقاضای فلز روی نشان از کمبود 37 هزار تنی در ماه اکتبر بوده است و همزمان موجودی روی در بورس فلزات لندن در پایین ترین سطح از سال 2008 قرار دارد. با این وجود نگرانی فعالان بازار از احتمال افزایش عرضه - ناشی از قیمت های بالای فعلی- در ماه های پیش رو موجب افزایش فشار فروش در قراردادهای آتی شده و قیمت های نقدی تا حدی تحت فشار قرار گرفته است.

مس در هفته ای که گذشت علیرغم اعلام خبر کاهش تولید در دو معدن در هند و اندونزی و کاهش ارزش شاخص دلار آمریکا در دو روز پایانی هفته؛ تحت فشار افزایش اندک موجودی انبارها در بورس فلزات لندن و کاهش ریسک اعتصاب در معدن مس LomasBayas شیلی قرار داشت و در مجموع هفته ای کاهشی را تجربه کرد.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 214
رمزت رو فریاد بزن بانک صنعت و معدن هفدهمین سالگرد تاسیس بانک اقتصاد نوین پست بانک ایران موسسه اعتباری ملل بانک خاورمیانه