تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 311558 تاریخ : 1396/09/27-19:41:52
,5,
عملیات کنترل فوران در رگ‎سفید کاملا استاندارد است

مدیرعامل شرکت حفاری شمال:

عملیات کنترل فوران در رگ‎سفید کاملا استاندارد است

مدیرعامل شرکت حفاری شمال، عملیات انجام شده در منطقه عملیاتی رگ‎سفید را به منظور مهار فوران چاه 147 رگ سفید-2 کاملا استاندارد خواند و گفت: باید دست متخصصان مجربی که جان خود را کف دست گذاشته‌اند و در دل آتش فعالیت می‎کنند بوسید.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت؛ حمیدرضا گلپایگانی با بیان این مطلب، به برخی گمانه‎زنی‎های نادرست درباره روند مهار فوران در این منطقه عملیاتی پاسخ داد و گفت: برخی می‎گویند استفاده از دانش جهانی می‌توانست این فوران را زودتر مهار کند در حالی که در حادثه چاه کنگان 23، تیم خارجی برای بررسی یک ماه، برای تجهیز کارگاه 2 ماه و برای اطفا 6 ماه زمان می‌خواست و متخصصان ایرانی در کمتر از چهار ماه عملیات مهار را به سرانجام رساندند.

وی افزود: اگر شرکت خارجی هم ورود کند، اطلاعات را از ما می‎گیرد و به طور مشاوره‌ای عنوان می‌کند که باید در فلان نقطه حفاری امدادی انجام داد و عملیات مهار از سطح را هم پیش برد؛ همان کاری است که متخصصان ما انجام می‌دهند و هر فرد دیگری هم که فرماندهی را بر عهده می‎گرفت اینگونه عمل می‌کرد.

مدیرعامل شرکت حفاری شمال عنوان کرد: از آنجا که من در عملیات مهار 4 چاه کنگان 23، نفت شهر 24، مارون 104 و رگ سفید 120 همکاری داشته‎ام یا مدیر پروژه بوده‎ام، اطلاعات کاملی در این زمینه دارم و این‌که می‌شنوم برخی مقایسه‌هایی را در باره مهار فوران انجام می‌دهند، تعجب می‌کنم. افرادی که متخصص هستند، می‌دانند که مقایسه این عملیات‌ها کاملا اشتباه است، به طور مثال در چاه کنگان 23 روش مهار از عمق را در پیش گرفتیم، در مارون 104 از مهار از سطح استفاده کردیم.

گلپایگانی ضمن قدردانی از متخصصان فعال در عملیات کنترل فوران چاه 147 رگ سفید گفت:‌ به‌طور ویژه باید دست متخصصانی که تجربه بالایی در این زمینه دارند و برای این پروژه انتخاب شده‌اند و هم اکنون در خط مقدم جان خود را کف دستشان گذاشته‌اند و در دل آتش فعالیت می کنند بوسید.

وی گفت:‌ عواملی در هر چاه وجود دارد که با چاه دیگر قابل مقایسه نیست؛ از جمله فشار سطحی دهانه چاه، دمای آتش، میزان دبی خروجی نفت و گاز و نفتی و یا گازی بودن چاه که عوامل بسیار مهمی برای این موضوع به شمار می رود. به طور مثال ممکن است یک چاه به واسطه عمق، فشار و دما و دبی چاه در کنار دیگر عوامل در یکی از کشورهای منطقه در یک روز مهار شود، یک چاه در نفت شهر در 40 روز، چاه دیگر در مارون 15 روزه مهار شود و یکی هم در جای دیگر از دنیا یک سال زمان ببرد؛ اما نباید چاهی که فوران آن یکسال زمان برده را مورد نکوهش قرار داد و آن را با دیگری مقایسه کرد.

مدیرعامل شرکت حفاری شمال کج شدن شیر فوران گیر، کوهستانی بودن منطقه، آبرسانی سخت و دمای بالا را جز عواملی دانست که کار کنترل را در رگ سفید 147 سخت می کند و گفت: با کج شدن شیر فوران گیر، عملیات مهار از سطح مختل شده و همین که می شنویم همکاران بیش از 10 بار ابزار استینگر را وارد دهانه چاه کرده‌اند، از نظر من یک شاهکار و بسیار ارزشمند است.

وی ادامه داد: بسیاری از افراد حاضر در عملیات کسانی هستند که دوره های خارج از کشور را زیر نظر استادان برجسته جهانی گذرانده‌اند و هم اکنون خود در دل آتش هستند.

 گلپایگانی مقایسه عملیات اطفای حریق چاه با دیگر حوادث حریق را اشتباه خواند و گفت: چاه نفت و گاز، پالایشگاه یا کارخانه پتروشیمی نیست که با گرفتن شیر آتش نشانی روی منبع حرارتی و یا پایان ذخیره سوخت خاموش شود.

وی افزود: کسانی که چنین مقایسه‌هایی انجام می دهد، همان افرادی هستند که در جریان آتش سوزی ساختمان پلاسکو می‌گفتند یک تیم از ملی حفاری بیاید و این آتش را خاموش کند. در واقع این‌ها افراد بی تجربه‎ای هستند که باید کنار بایستند و سکوت کنند و افراد صاحب تجربه باید جلو بیایند و همه دست در دست جلوی این فوران را بگیرند.

مدیرعامل شرکت حفاری شمال با اظهار این‌که این شرکت از روز نخست حادثه آمادگی کامل خود برای هرگونه یاری را اعلام کرده است، گفت: اگر بتوانیم کمکی کنیم، در واقع خدمتی است که به کشور انجام داده‌ایم و منتی برای آن نداریم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 178
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران