در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518475 تاریخ : 1399/06/05-14:45:44
,8,
عملکرد مردادماه صندوق ها و انعکاس مدیریت حرفه ای

عملکرد مردادماه صندوق ها و انعکاس مدیریت حرفه ای

صندوق های سرمایه گذاری به عنوان کانال دوم سرمایه گذاری و ابزار غیرمستقیم برای ورود به بورس، توانستند عملکردی مناسب و متعادل را در مردادماه ثبت کنند. این عملکرد مطلوب که به واسطه مدیریت حرفه ای صندوق ها در ماه گذشته صورت گرفت، سبب شد این نهادهای مالی حتی به سهامداران خود سود اعطا کنند.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از بازار سرمایه، بحث در مورد صندوق های سرمایه گذاری یا عرضه برخی سهام شرکت های دولتی در قالب دارایکم و دارا دوم در مردادماه زیاد به گوش رسید. در نیمه دوم مرداد، شایعاتی مبنی بر عدم عرضه دارا دوم به بازار مخابره شد که تمامی این شایعات به سرعت تکذیب شد و پذیره نویسی این صندوق از امروز آغاز شد. این در حالی است که سیاست گذاران و کارشناسان بازار سرمایه به دفعات در خصوص ورود غیرمستقیم به بورس به خصوص برای تازه واردان تاکید کرده اند. در این میان مهمترین گزینه ورود سرمایه گذاران جدید از کانال صندوق های سرمایه گذاری است.

به عبارت دقیق تر صندوق سرمایه گذاری بهترین گزینه برای کسانی هستند که به تازگی وارد بورس شده و هنوز امکان تحلیل سهام شرکت ها و انتخاب بهترین گزینه برای خرید سهام را ندارند. این افراد می توانند به جای سرمایه گذاری پرریسکی مثل خرید سهام شرکت ها، سراغ صندوق ها بروند. هر چند اغلب صندوق ها قابل معامله در بورس نیستند و برای خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری باید به شعبه صندوق مراجعه کنید، اما صندوق های قابل معامله یا همان ETF ها مسیری بسیار راحت تر پیش روی سهامداران قرار داده و هر فردی می تواند از طریق سامانه معاملات آنلاین کارگزاری، واحدهای سرمایه گذاری این صندوق ها را خرید و فروش کند.

در همین راستا بررسی عملکرد صندوق های قابل معامله (ETF) های فعال در بورس نیز تاکیدی بر مناسب تر بودن سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس دارد. بر این اساس در حالی بورس تهران مردادماه را با کاهش 8.3 درصدی شاخص سپری کرد که صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله، سودده نیز بودند. در این میان سودی در حدود 3درصد نیز از ETFها به نمایش گذاشته شد. در این میان عملکرد منفی و زیان ثبت شده از سوی صندوق های مزبور نیز به مراتب کمتر از بازدهی شاخص کل بورس در مردادماه بود. در این راستا مهمترین دلیلی که می توان برای ثبت چنین عملکردی بیان داشت، برخورداری صندوق های مزبور از مدیریت حرفه ای و چیدمان صحیح پرتفوی سرمایه گذاری است.

جزئیات دقیق از عملکرد ETFها

بررسی دقیق تر عملکرد صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله(ETF) فعال در بورس نشان می دهد که صندوق قابل معامله آرمان آتیه درخشان مس با ثبت بازدهی در حدود 2.8درصدی، بهترین عملکرد را در میان دیگر ETFها در مردادماه داشته است. این عملکرد درخشان سبب شد تا بازدهی صندوق مزبور در دوره 5ماهه نخست سال جاری به بیش از 260 درصد برسد.

صندوق سرو سودمند مدبران نیز از دیگر صندوق های مثبت در مردادماه بود که توانست بازدهی 1.18درصدی را به نمایش گذارد. عملکرد ETF مزبور از ابتدای سال 99 تاکنون نیز بسیار قابل توجه است. به طوری که سوددهی این صندوق به حدود 330درصد رسیده است. صندوق آسمان آرمانی سهام نیز از دیگر صندوق های مثبت در مردادماه بود که سهامداران را با ثبت سودی بالغ بر 1.2درصد، راضی کرد. سوددهی «آساس» نیز در دوره 5ماهه نخست سال به بیش از 222درصد رسید. صندوق هستی بخش آگاه نیز توانست بازدهی مثبت در حدود یک درصدی را در این ماه کسب کند.

این در حالی است که هر چند 7صندوق دیگر با نوسان منفی مواجه شدند، اما بازهم به مراتب عملکرد مناسبت تری نسبت به شاخص کل بورس داشتند و زیان کمتری را به نمایش گذاشتند. در این راستا هر چند صندوق قابل معامله افق ملت، نوسان منفی 2.5درصدی را در ماه گذشته کسب کرد، ولی همچنان بازدهی این صندوق از ابتدای سال جاری تا کنون در حدود 254درصد است و در فهرست برترین صندوق های دوره 5ماهه نخست سال قرار دارد.

بررسی ها نشان می دهد که دو صندوق قابل معامله بذر امید آفرین و توسعه اندوخته آینده هر کدام با کاهش بازدهی در حدود 5درصد طی مردادماه مواجه شدند، ولی به رغم این زیان ، همچنان عملکردی مثبت از ابتدای سال جاری تا کنون دارند. به طوری که سود 220 درصدی در کارنامه «بذر» و 177درصدی در کارنامه «اطلس» مشاهده می شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 188
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران