جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519201 تاریخ : 1399/06/19-11:49:23
,17,
علت افزایش قیمت کره  در بازار چیست؟

علت افزایش قیمت کره در بازار چیست؟

پیگیری ها نشان می دهد موضوع واردات کره و افزایش قیمت آن در روزهای اخیر در حالی دوباره بر سر زبان ها افتاده که واردات این محصول با ارز مرجع، حداکثر تا اواخر سال 97 انجام و کره وارداتی نیز در آن زمان به طور کامل در کشور مصرف شده است. هم اکنون کره توزیعی در کشور، تولید شرکت های داخلی است.

به گزارش بانک و صنعت، صنعت لبنیات در کشور در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته تا آنجا که علاوه بر تامین نیاز داخلی، فرآورده های لبنی به سایر نقاط جهان و به ویژه کشورهای همسایه نیز صادر می شود.

با این حال، ترکیب شیر تولیدی در ایران و همچنین نبود تجهیزات پیشرفته به گونه ای است که امکان تولید کره در کشور با مشکل رو به رو بوده و از همین رو کره مورد نیاز در کشور وارد می شد اما از ابتدای شهریورماه، کره توزیع شده در کشور در داخل تولید می شود.

این روزها اما قیمت کره نسبت به قبل رشدی حدود 2 برابری را ثبت کرده است.

این موضوع زمینه را برای اختلاف بین بخش های مختلف دامن زده به گونه ای که برخی مدعی شدند افزایش قیمت کره غیر قانونی است زیرا واردات کره به کشور با ارز 4200 تومانی انجام شده و از همین رو اجازه رشد قیمت نباید داده شود.

در مقابل اما تولیدکنندگان مدعی هستند که کره حیوانی موجود در بازار که هم اکنون با قیمت های بیشتری نسبت به قبل عرضه می شود، ارتباطی با کره وارداتی اواخر سال 97 که ارز 4200 تومانی به آن تعلق گرفته بود نداشته و ادعای برخی افراد مبنی بر اینکه صنایع لبنی کره وارداتی با ارز ترجیحی را دو برابر قیمت مصوب عرضه می کنند خلاف واقع و نادرست است.

در همین زمینه نیز روز گذشته یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی در صفحه شخصی خود در توییتر مدعی شده بود شرکت هایی که کره حیوانی با ارز 4200 تومانی وارد کرده اند، محصولات خود را با دو برابر قیمت عرضه می کنند.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی انجمن لبنی ایران، میزان واردات کره با ارز 4200 تومانی در اواخر سال 97، 45 هزار تن بوده است. این در شرایطی است که روزانه 100 تن کره حیوانی در کشور مصرف می شود.

با یک حساب سر انگشتی مشخص می شود که میزان کره وارداتی با ارز 4200 تومانی تنها کفاف مصرف 450 روز کشور را داده و بعد از آن با توجه به سیاست های دولت مبنی بر عدم تخصیص ارز مرجع برای واردات کره، واردات این محصول به وسیله ارز ترجیحی انجام شده است. در حال حاضر نیز اگرچه واردات کره ممنوع نیست، اما متوقف است زیرا قیمت تمام شده کره وارداتی بیشتر از قیمت تولید کره داخلی است.

زیرا تعداد روزهای برآوردی برای مصرف کره حیوانی از ابتدای 98 تا انتهای مرداد ماه، 520 روز است اما کره وارداتی در سال 97 تنها تا 450 روز پاسخ نیاز داخل را می داده بنابراین موجوی ذخیره استراتژیک کشور برای کره حیوانی تا تابستان قابل اتکا بود.

«رضا باکری» دبیر انجمن صنایع فرآورده های لبنی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، تاکید کرد که با پایان ذخایر در انبارها به واسطه ظرفیت سازی و توانمندی های صنعت لبنی کشور، از ابتدای شهریور ماه کره تولید داخل با قیمتی، 35 درصد کمتر از قیمت جهانی (بر اساس قیمت دلار آزاد) وارد بازار شده است.

وی گفت: تولید کره در داخل کشور مطلوب است و امکان تامین و توزیع نیاز داخلی به صورت کامل وجود دارد.

باکری با اشاره به اینکه تا دو هفته آینده کمبود بازار به طور کامل تامین خواهد شد، افزود: منتظر در یافت مجوزهای لازم در این زمینه هستیم.

موضوع سو استفاده از ارز مرجع در واردات کره در حالی مطرح می شود که تولیدکنندگان فرآورده های لبنی همواره بصورت شفاف از تک نرخی شدن ارز در بخش های مختلف از واردات کره گرفته تا نهاده های دامیحمایت کرده و کلیه فرایند واردات کره حیوانی و توزیع آن در کشور از ابتدا تاکنون به طورتحت نظارت نهادهای نظارتی بوده است.

همچنین نگاهی به بازار نشان می دهد که طی یک سال و نیم گذشته قیمت کره وارداتی در بازار به دلیل تعهد شرکت های لبنی با رعایت کامل قیمت های مصوب تغییری نداشته و کره حیوانی یکصدگرمی با مبلغ 4 هزار و 500تومان عرضه شده است.

اما نکته مهم آن است که به دلیل سیاست های بانک مرکزی و عدم تخصیص ارز مرجع برای واردات کره، این محصول عرضه شده در بازار از ابتدای شهریور ماه کره حیوانی تولید داخل است و از ارز 4200 بهره ای ندارد، بنابراین افزایش قیمت کره عملا مربوط به ارز 4200 تومانی نیست و کره هایی که با قیمت بالاتر در بازار عرضه می شوند، ربطی به کره های وارداتی ندارد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 173
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران