صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521027 تاریخ : 1399/07/19-15:25:20
,15,
عزم ایران برای دستیابی به مدار فضایی ژئو

معاون پژوهشگاه فضایی ایران اعلام کرد:

عزم ایران برای دستیابی به مدار فضایی ژئو

معاون طراحی و تضمین ماموریت پژوهشگاه فضایی ایران گفت: برخی از ماموریت های فضایی توسط پرتاب ماهواره به مدارهای پایین قابل دستیابی است و از این بابت نگرانی نداریم، اما در برای رسیدن به مدار ژئو، بلوک انتقال مداری می تواند نقش تعیین کننده ایفا کند.

به گزارش بانک و صنعت، علی جعفرصالحی درباره اعزام پرتابگر جدید به مدارهای جدید فضایی، افزود: تفاهم با مجموعه های مختلف و برنامه ریزی برای اصلاح و بهبود پرتابگرها در دستور کار قرار دارد تا بر اساس آن بتوانیم در کنار پرتابگر از بلوک انتقال مداری برای ارتقاء مدار عملیاتی ماهواره استفاده کنیم.

معاون طراحی و تضمین مأموریت پژوهشگاه فضایی با تاکید بر این که استفاده از بلوک انتقالی در تمام دنیا متداول است، اشاره کرد: نگرانی در بخش تزریق ماهواره به صورت مستقیم توسط پرتابگر وجود ندارد و در این حوزه گام های ارزشمندی برداشته شده است؛ اما در حوزه انتقال مداری برای دستیابی به مدارهای بالاتر از مدار «لئو» که در نهایت به «ژئو» می رسد، بلوک انتقالی می تواند نقش تعیین کننده ایفا کند.

او افزود: تدوین نقشه راه مأموریت انتقال مداری، توسط سازمان فضایی به پژوهشگاه فضایی ابلاغ شده و پژوهشگاه در حال به روز رسانی نقشه راه است تا برنامه های توسعه بلوک انتقال مداری بر این مبنا دنبال شود. دستیابی به دانش طراحی و ساخت بلوک انتقال مداری، نویدبخش دستیابی به مدارات بالاتر از لئو و افزایش سطح اطمینان حصول مأموریت های فضایی است.

به گزارش ایرنا، ارتفاع سطح زمین تا دو هزار کیلومتری را مدار ارتفاع پایین زمین یا لئو (LEO) می نامند. از دو هزار کیلومتر تا 35 هزار و 786 متر، مدارهای میانی زمین نام دارد و مدارهای بالاتر از این ارتفاع را مدار ارتفاع بالا یا ژئو نام گذاری کرده اند.

ناهید 1 در صف پرتاب

جعفرصالحی اشاره کرد: اولین گام پژوهشگاه در حوزه تحقق مأموریت های مخابراتی، طراحی و ساخت ماهواره ناهید 1 بود که سال 95-96 به اتمام رسیده و در حال حاضر تست های دوره ای آن با نظارت سازمان فضایی در حال انجام است. این ماهواره در صف پرتاب در مدار عملیاتی است.

گام بعدی طراحی و ساخت ماهواره ناهید 2 است که نمونه ارتقا یافته ماهواره ناهید یک بوده و قادر است ارتباط بین کاربران زمینی را برقرار کند. با پرتاب این ماهواره بیش از 250 ایستگاه زمینی می توانند اطلاعات خود را از طریق لینک ماهواره ای ارسال و دریافت کنند.

ناهید 2 مجهز به محموله رله تلفنی است که برقراری ارتباط تلفنی بین کاربران را امکان پذیر می کند. روی این ماهواره، زیر سیستم پیش رانش در قالب یک موتور احتراقی نصب شده که کمک می کند تغییر ارتفاع مداری در این ماهواره را به عنوان یک عملیات داشته باشیم.

ارتقا مداری تا بالاتر از 7 هزار کیلومتر

وی خاطرنشان کرد: گام سوم در حوزه توسعه ماهواره های مخابراتی، ماهواره ناهید 3 است که اکنون در حال پشت سر گذاشتن مراحل امکان سنجی و طراحی مفهومی است. در ادامه این پروژه، قرار است یک بلوک انتقال مداری این ماهواره را از مدار پارکینگ به مدار نهایی ارسال کند که خودش نقشه راه مجزایی دارد.

جعفرصالحی گفت: ما در توسعه بلوک انتقال مداری نیز چند پروژه در دست طراحی داریم. گام اول تولید بلوک انتقال مداری «سامان» است که وظیفه آن ارتقا مداری از مدار پارکینگ 400 کیلومتر به مدار 7 هزار کیلومتر است. محموله این بلوک انتقال مداری، یک ماهواره با وزن تقریبی 100 کیلوگرم است. معاون طراحی و تضمین مأموریت پژوهشگاه فضایی اشاره کرد: ماهواره ناهید 3، گام دوم است که پیش بینی می شود با بلوک انتقال مداری سامان 2 از مدار پارکینگ به مدار عملیاتی بالاتر از 7 هزار کیلومتر پرتاب شود.

اتمام تست های پیچیده ترین ماهواره عملیاتی

او با بیان اینکه اولین ماهواره سنجش از دوری که طراحی و ساخته شد پارس 1 است، تصریح کرد: طراحی، ساخت و انجام آزمون های این ماهواره به صورت کامل در پژوهشگاه فضایی انجام شده است. همان طور که وزیر ارتباطات گفت این ماهواره پیچیده ترین و عملیاتی ترین ماهواره سنجش از راه دور است که کارهای مربوط به آن از سال 96 آغاز شده و اکنون فاز نهایی خود را پشت سر گذاشته است. پارس 1 در حال تحویل به سازمان فضایی جهت آماده سازی مقدمات پرتاب است. پارس 1 ماهواره سنجش از راه دور است که سه محموله تصویربرداری در باندهای مختلف دارد که توان تفکیک پذیری آن دوربین ها 15، 150 و 300 متر است.

پارس 2 ظرف چند سال آینده آماده می شود

وی افزود: در ادامه نقشه راه، ماهواره پارس 2 را داریم که ماهواره ارتقا یافته پارس 1 است و گام دوم نقشه راه محصولی در حوزه سنجشی به حساب می آید. این ماهواره توان عملیاتی و کاربردی بسیار پیچیده تری نسبت به نسخه قبلی خود دارد. اکنون این ماهواره در مرحله امکان سنجی و طراحی مفهومی است و زمانی که تأییدیه این فاز از سوی سازمان فضایی دریافت شود وارد فاز طراحی خواهد شد. پیش بینی می شود ظرف چند سال آینده بتوانیم این ماهواره را به عنوان یک ماهواره عملیاتی ارتقا یافته که می تواند کاربرد مناسبی در حوزه های مختلف داشته باشد به حوزه فضایی کشور هدیه کنیم.

بدنه تیتانیوم موتور فضایی آرش

او درباره توسعه موتور فضایی آرش گفت: بلوک انتقال مداری نیازمند پیش رانشی است که بتواند در شرایط کاری خلاء، وظیفه عملیاتی خود را به درستی انجام بدهد. بر اساس همین دغدغه، موتور فضایی آرش در چند مدل مختلف طراحی شده است. در این موتور فضایی برای افزایش نسبت سوخت به وزن خشک موتور، از بدنه تیتانیوم در موتور استفاده کردیم که برای اولین مرتبه است که شاهد چنین اتفاقی در حوزه فضایی هستیم.

در مرحله بعدی توانستیم شرایط کاری موتوری که در خلاء است را شبیه سازی کرده و آن را تست کنیم و نتایج تست بسیار رضایت بخش بود. این موتور قرار است در بلوک انتقال مداری سامان 1 و 2 و در مدل های مختلف به کار گرفته شود.

مأموریت های پژوهشگاه فضایی

او با توجه به آغاز هفته جهانی فضا درباره مأموریت های پژوهشگاه فضایی گفت: پژوهش های دانش بنیان، تحقیقات کاربردی، دسترسی به فناوری فضایی در حوزه مخابراتی و سنجش از راه دور از جمله مأموریت های مهم پژوهشگاه فضایی است. بر این اساس ما دو نقشه راه محصولی داریم. یک نقشه راه مربوط به توسعه محصولات ماهواره های سنجش از دور و دیگری مربوط به طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی است.

خوشبختانه نگاه پژوهشگاه در حوزه فضایی یک نگاه ملی است. علاوه بر تمرکزی که روی نقشه راه محصولی داریم و بر اساس آن تکالیف و مأموریت های خود را انجام می دهیم، توسعه زیرساخت آزمایشگاه ها را نیز مدنظر قرار داده ایم. پژوهشگاه فضایی کامل ترین و گسترده ترین تجهیزات تست سامانه ها را دارد و اکنون در خدمت دانشگاه ها و سایر مؤسساتی است که در حوزه فناوری فضایی و هوافضا کار می کنند.

او اشاره کرد: علاوه بر این، توسعه کاربردهای فضاپایه نیز مواردی است که به آن توجه داریم. در راستای توسعه خدمات فضاپایه، راه اندازی یک مرکز نوآوری فضایی را در دستور کار قرار داده ایم. این مرکز با دعوت و حمایت از شرکت های دانش بنیان به آن ها این فرصت را می دهد تا از زیرساخت ها، دانش و مهارتی که در پژوهشگاه فضایی وجود دارد استفاده شود.

معاون طراحی و تضمین مأموریت پژوهشگاه فضایی تصریح کرد: علاوه بر این، پروژه های با عنوان سرریزهای فناوری تعریف کردیم. فناوری های فضایی که به عنوان فناوری های پیشرو و محرک، این قابلیت را دارند که تجاری سازی شده و در حوزه های فناوری سایر صنایع به کار گرفته شوند. ماکرویو، تردمیل، لیزیک چشم در اصل سرریزهای فناوری فضایی بوده که توسعه پیدا کرده و در دسترس مردم قرار گرفته است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 128
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران