جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518691 تاریخ : 1399/06/11-10:48:39
,13,
عرضه 85 درصد کودهای مصرفی کشاورزی با قیمت سال گذشته

عرضه 85 درصد کودهای مصرفی کشاورزی با قیمت سال گذشته

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: 85 درصد کودهای مصرفی کشاورزی با قیمت های سال قبل در اختیار بهره برداران قرار می گیرد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حمید رسولی افزود: دو میلیون و 400 هزار تن کودهای ازته که عمده آن را کود اوره تشکیل می دهد و 150 تا 200 هزار تن کودهای سوپرفسفات ساده که در داخل تولید می شود، همچنان با قیمت های سال قبل در اختیار بهره برداران قرار می گیرد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر کودهای وارداتی که 15 درصد از برنامه تامین و توزیع کود را شامل می شود با تغییر تخصیص ارز از رسمی به نیمایی با افزایش قیمت مواجه شده اند که بدون شک این افزایش قیمت، تاثیرخود را به روی محصولات نهایی کشاورزی خواهد گذاشت و بر این اساس وزارت جهاد کشاورزی تبعات این افزایش قیمت را پیش بینی و به اطلاع تصمیم گیران رسانده، اما با توجه به شرایط کشور این موضوع مورد قبول قرار نگرفت.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ادامه داد: برنامه ابلاغی تامین و توزیع کودهای یارانه ای به شرکت خدمات حمایتی حدود سه میلیون تن کود را در بر می گیرد که دو میلیون و 400 هزار تن آن کودهای ازته و 600 هزار تن کودهای فسفاته و پتاسه است.

رسولی افزود: دو میلیون و 400 هزار تن کودهای ازته که عمده آن را کود اوره تشکیل می دهد و 80 درصد میزان مصرف کشاورزان است شامل افزایش قیمت نیستند و همچنان با قیمت های سال قبل در اختیار بهره برداران قرار می گیرد.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ادامه داد: از 600 هزار تن باقیمانده 150 تا 200 هزار تن کودهای سوپرفسفات ساده است که در داخل تولید می شود و پنج درصد مصرف کشاورزان را تشکیل می دهد که این بخش نیز شامل افزایش قیمت نمی شود و با قیمت قبلی در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

رسولی گفت: باقیمانده میزان که 400 تا 450 هزار تن کود وارداتی است و 15 درصد مصرف کشاورزان را تشکیل می دهد تا پایان سال گذشته برای واردات، ارز رسمی دریافت می کردند که این ارز حذف شده و به ارز نیمایی تغییر پیدا کرده است و بر این اساس قیمت آن نیز متناسب با تغییر قیمت ارز تخصیصی افزایش می یابد.

وی با اشاره به این که کودهایی که شامل افزایش قیمت می شوند سوپرفسفات تریبل، سوپرپتاسیم و کلروپتاسیم هستند اظهار داشت: قیمت این کودها برای کشاورزان افزایشی حدود چهاربرابری خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خاطرنشان کرد: امیدواریم با تدابیری که اندیشیده می شود این افزایش قیمت کمترین تاثیر را به روی محصولات نهایی تولیدکشاورزان بگذارد.

کمبودی برای تامین کودکشاورزان وجود ندارد

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اشاره به این که کمبودی برای تامین کود کشاورزان وجود ندارد خاطرنشان کرد: بخشی از کودهای وارداتی در حال بارگیری و حمل است، بخشی به بندر امام و بندرعباس رسیده، برخی هم در کشتی های مختلف در حال حمل به کشور هستند و هیچ دغدغه ای بابت تامین کودهای وارداتی بر طبق برنامه پیش بینی شده تا پایان سال وجود ندارد.

رسولی افزود: در حوزه کودهای داخل کشور نیز مشکلی نیست و بر طبق برنامه به موقع به دست کشاورزان می رسد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 199
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران