زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514479 تاریخ : 1399/03/26-13:38:00
,5,
عرضه 85 درصدی ارزهای پتروشیمی در سامانه نیما

عرضه 85 درصدی ارزهای پتروشیمی در سامانه نیما

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به عرضه 85 درصدی ارزهای صادراتی پتروشیمی در سال 98 در سامانه نیما، گفت: ارزآوری پتروشیمی در سال گذشته از محل صادرات محصولات 10 میلیارد دلار بود.

به گزارش بانک و صنعت، بهزاد محمدی امروز (دوشنبه) در نشستی خبری گفت: صنعت پتروشیمی نقش تاثیرگذار در تامین منابع ملی و رتبه اول تامین ارز را دارد.

وی ادامه داد: بیشترین آسیب را از شرایط کرونا و کاهش قیمت نفت، محصولات بالای زنجیره دیدند و حلقه های پایین آسیب کمتری دیدند.

محمدی با تاکید بر اینکه صنعت پتروشیمی در یک دوره انتقال به سر می برد و متناسب با تغییرات جهانی، تغییر خواهد داشت، افزود: باید از یک خوراک، یک محصول به سمت یک خوراک چند محصول حرکت کنیم.

وی با اشاره به اینکه قوانین جهانی موفقیت تغییر کرده و مهمترین راهکار، توسعه هوشمندانه است، گفت: تلاش داریم فرآیند توسعه هوشمند و جامع نگر باشد و برای تحقق این موضوع نقش سکانداری در شرکت ملی صنایع پتروشیمی تقویت شود.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه نمی توان در موضوع صادرات اطلاع رسانی کاملی انجام داد، افزود: در حوزه صادرات فعالیت می کنیم و با وجود همه مسائل، خروجی های مناسبی داشتیم.

وی ادامه داد: در بازار داخلی، تولید و تامین به صورت پایدار انجام شده است. نوسانی در ابتدای سال داشتیم اما به شرایط پایدار رسیدیم و در اردیبهشت 11 درصد رشد انجام معاملات پتروشیمی در بورس کالا ثبت شد.

محمدی با بیان اینکه در سال گذشته، 35 میلیون تن خوراک از صنعت نفت و گاز دریافت کردیم، تاکید کرد: این عدد معادل 800 هزار بشکه نفت خام در روز است. با بهره برداری از طرح های پتروشیمی در جهش دوم پتروشیمی، میزان خوراک دریافتی به 1.5 میلیون بشکه در روز افزایش پیدا می کند که نشان دهنده تحقق عبور از خام فروشی در صنعت پتروشیمی است.

به گفته محمدی، تعداد مجتمع های پتروشیمی در شرایط فعلی 56 مجتمع است که در چهار گروه محصولات پلیمری، شیمیایی، هیدروکربوری و کود اوره تولید دارند و مجموع ظرفیت پتروشیمی ایران 66 ملیون تن در سال است.

وی افزود: از 66 میلیون تن 31 میلون تن محصولات نهایی قابل فروش است که هشت میلیون تن در صرف مصرف داخل کشور و 23 میلیون تن صادرات می شود. ارزآوری صادرات محصولات پتروشیمی 10 میلیارد دلار و ارزش فروش محصولات در داخل کشور پنج میلیارد دلار است که نشان دهنده درآمد 15 میلیارد دلاری پتروشیمی در سال گذشته است.

محمدی تاکید کرد: بیش از تعهد خود به بانک مرکزی برای واریزی ارز در سامانه نیما عمل کرده ایم و 85 درصد ارز صادراتی پتروشیمی در سال گذشته در سامانه نیما عرضه شد.

معاون وزیر نفت ادامه داد: هیچ صنعتی در کشور نداریم که به پایین دست خود هشت میلیون تن خوراک عرضه کند و 15 هزار بنگاه و 880 هزار نفر اشتغال مستقیم در صنایع تکمیلی خود داشته باشد.

وی به جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: جهش دوم با بهره برداری از 27 طرح تا پایان 1400، ظرفیت تولید را از 66 میلیون تن به 100 میلیون تن می رساند. همچنین درآمد صنعت پتروشیمی از 15 میلیارد دلار به 23 میلیارد دلار افزایش خواهد داشت.

به گفته محمدی، سال 99 سال طلایی پتروشیمی است و قرار است 16 طرح در این سال به بهره برداری برسد اما ممکن است به دلیل تاخیری که کرونا در ساخت طرح ها داشت، بهره برداری از 4 طرح به ابتدای سال 1400 موکول شود.

وی تاکید کرد: 12 طرح امسال با سرمایه گذاری 11.3 میلیارد دلاری افتتاح می شود که شامل متانول کاوه، متانول بوشهر، کیمیا پارس خاورمیانه، بیدبلند 2، الفین ایلام، اوره و آمونیاک لردگان، اوره و آمونیاک مسجد سلیمان، پترو پالایش کنگان، پلی اتیلن میاندوآب، پی وی سی هگمتانه، پتروکیمیا، پنتان و هگزان اکسیر حلال است.

محمدی ادامه داد: در جهش سوم که تا 1404 محقق می شود، 27 طرح دیگر به سبد پروژه ها اضافه می شود و ظرفیت تولید را به 130 میلیون تن و درآمد را به بالای 35 میلیارد دلار افزایش خواهد داشت.

به گفته معاون وزیر نفت، در جهش سوم پتروشیمی طرح ها با دانش فنی اولین بار مانند تولید پروپیلن از متانول اجرا می شود و 10 محصول جدید به سبد پتروشیمی ایران اضافه خواهد شد.

وی به موضوع کمبود پروپیلن در کشور اشاره کرد و گفت: اکنون 980 تن پروپیلن در کشور تولید می شود که سهم 150 هزار تن در پالایشگاه ها و بقیه در پتروشیمی ها است. 200 هزار تن کمبود پروپیلن در کشور وجود دارد که این کمبود در سال های آینده به 700 هزار تن خواهد رسید.

محمدی ادامه داد: در سال 99 قرار است برنامه افزایش تولید پروپیلن از دو روش تبدیل متانول و تبدیل گاز طبیعی فعال شود تا تولید پروپیلن در کشور به سه میلیون تن افزایش داشته باشد. در کشور توانستیم به دانش فنی تولید پروپیلن از متانول دست پیدا کنیم و این در شرایطی است که متانول مازاد داریم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: با تخفیفی که در گاز طبیعی خواهیم داشت قیمت متانول پایین می آید و طرح ها اقتصاد جذاب تری خواهند داشت.

به گفته محمدی، طرح های تبدیل متانول به پروپیلن در حاشیه خلیج فارس اجرا می شود و پروپیلن تولیدی با خط لوله از شرق عسلویه به شمال فارس منتقل و در مخازن ذخیره سازی نگهداری می شود و از آنجا با کامیون و یا خطوط ریلی به طرح های پایین دستی می رسد.

وی با رد گران فروشی محصولات پتروشیمی در سال جاری، گفت: قیمت ها در مقایسه با سال قبل 27 درصد کاهش داشته و در بازار داخل هم افزایش قیمت نداشتیم و با وجود 11 درصد افزایش حجم معامله در بورس کالا، هشت درصد کاهش درآمد داشتیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 161
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران