زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514461 تاریخ : 1399/03/26-11:20:56
,17,
عرضه کنندگان لوازم خانگی قیمت های خود را در سامانه 124 ثبت کنند

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان:

عرضه کنندگان لوازم خانگی قیمت های خود را در سامانه 124 ثبت کنند

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: تمامی تولیدکنندگان و عرضه کنندگان لوازم خانگی باید حداکثر تا روز سه شنبه قیمت های خود را در سامانه 124 ثبت کنند.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، عباس تابش در استودیوی خبر 21 شبکه یک سیما با اشاره به سخنان رئیس جمهور در جلسه اقتصادی دولت مبنی بر اینکه کوتاهی و اهمال در برابر افزایش قیمت ها پذیرفته نیست، بیان کرد: این تاکید و دستور رئیس جمهور در خصوص اعمال واکنش به موقع در مقابل افزایش قیمت ها، دستور اول رئیس جمهور نیست و نشانگر حساسیت ایشان نسبت به حوزه مصرف کنندگان و دغدغه حقوق مصرف کنندگان است.

تاکید رئیس جمهور بر اهتمام جدی همه دستگاه ها در رعایت حقوق مصرف کنندگان

وی با اشاره به اینکه تأکیدات رئیس جمهور در این حوزه فرابخشی بوده است، گفت: ایشان تاکید داشتند که همه دستگاه ها بر رعایت حقوق مصرف کنندگان اهتمام جدی داشته باشند و طبیعتاً مخاطب بخشی از این تأکیدات نیز سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است که در این راستا اقدامات لازم را حتماً انجام خواهیم داد.

رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در ادامه اضافه کرد: وزارت صمت و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان این دستور را در چارچوب وظایف بخشی خود در سه بخش در حال اجرا دارد.

تابش در این خصوص بیان کرد: بخش اول این موضوع، تأمین است که تأکیدات سرپرست وزارت صمت نیز بر روی تأمین ارز، تأمین مواد اولیه و ذخیره مناسب کالایی می باشد.

حمایت مصرف کننده از مسیر تولید می گذرد

وی موضوع قیمت را بخش دوم این وظایف دانست و افزود: تولید برای تداوم حیات خود باید قیمت مناسب خود را داشته باشد و نگاه ما این است که مسیر حمایت از مصرف کننده از تولید وافر و کافی می گذرد.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان موضوع برخورد با متخلفان بازار را بخش سوم وظایف عنوان کرد و در این خصوص تصریح کرد: بعد از دستور هفته گذشته رئیس جمهور، بازرسان سازمان حمایت برای 500 شرکت متخلف به ارزش 23 هزار میلیارد تومان پرونده تخلف تشکیل داده اند و 50 درصد این پرونده ها به تعزیرات ارسال شده است و تا آخر ماه 50 درصد دیگر نیز ارسال خواهد شد.

تابش بیان کرد: سازمان حمایت به کمک سازمان تعزیرات، اتحادیه ها و اتاق های اصناف و البته مردم (از طریق سامانه 124) به شدت جلوی اجحاف بر حقوق مصرف کننده را خواهد گرفت.

تا دو هفته آینده سامانه گارانتی عملیاتی می شود

وی اضافه کرد: انتظارت و گلایه های مردمی در حوزه کنترل بازار هم درست است و ما مکلف به رفع این دغدغه ها هستیم، سامانه های خود را بروز کردیم و تا دو هفته آینده سامانه گارانتی برای خدمات گارانتی کالاهای مصرفی و سرمایه ای عملیاتی خواهد شد.

رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه مؤثرترین راهکار برای کنترل بازار استفاده از سامانه ها است، گفت: خود را به سامانه ها مجهز می کنیم، در سال 1398 نسبت به سال 1397 حدود 11 درصد بازدید و بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا که در سامانه انبارها ثبت شده بودند، افزایش پیدا کرد و 38 درصد تخلفات کمتر شد.

تابش اضافه کرد: در حوزه لوازم خانگی که مورد تاکید رئیس جمهور نیز بوده است، نشستی با اتحادیه لوازم خانگی داشتیم و تمام کالاهای هدف این حوزه (5 کالا) را اصلاح قیمت کردیم که در این راستا تلویزیون تا 20 درصد و سایر لوازم خانگی تا 25 درصد اصلاح قیمت شد.

وی ادامه داد: همچنین از همه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان لوازم خانگی خواستیم حداکثر تا روز سه شنبه قیمتهای خود را در سامانه 124 ثبت کنند که بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار ثبت در این سامانه (124) جزئی از زنجیره تأمین و فروش است.

عدم درج قیمت در 124 عرضه خارج از شبکه محسوب می شود

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان یادآوری کرد: اگر تولیدکننده یا عرضه کننده قیمت کالای خود را در سامانه 124 ثبت نکند، به عنوان عرضه خارج از شبکه مورد برخورد قرار خواهد گرفت.

از روز سه شنبه دستورالعمل نظارتی لوازم خانگی را ابلاغ خواهیم کرد

تابش گفت: از روز سه شنبه دستورالعمل نظارتی لوازم خانگی را ابلاغ خواهیم کرد و وارد فاز برخوردی در این حوزه می شویم.

وی افزود: در خصوص بازدارندگی مجازات ها به دنبال اصلاح قوانین هستیم و پیگیری می کنیم که قانون و سقف جرایم برای رسیدن به حداکثر بازدارندگی اصلاح شود، اما همین قانون فعلی نیز بازدارندگی خود را دارد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 157
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران