از جیب آینده طرح اعتباری نوید پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 487980 تاریخ : 1398/04/29-11:48:48
,17,8,
عرضه صکوک رهنی 3 هزار میلیارد ریالی ایران خودرو

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی اعلام کرد

عرضه صکوک رهنی 3 هزار میلیارد ریالی ایران خودرو

با صدور مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک رهنی شرکت ایران خودرو به ارزش سه هزار و 87 میلیارد ریال در هفته جاری عرضه می‌شود

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، غلامرضا ابوترابی افزود: دارایی مبنای انتشار در صکوک رهنی شرکت ایران خودرو (سهامی عام)، مطالبات ناشی از فروش اقساطی خودرو است که به شرکت واسط مالی مهر یکم (با مسئولیت محدود) واگذار می‌شوند و سپس شرکت ایران خودرو با منابع حاصل از انتشار این اوراق، اقدام به تامین سرمایه در گردش خود می‌کند.
مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی گفت: با صدور مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک رهنی شرکت ایران خودرو به ارزش سه هزار و 87 میلیارد ریال در نماد‌های "صخود 1404" و "صخود 0004" از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران در هفته جاری عرضه می‌شود.
وی ادامه داد: مطالبات رهنی مبنای انتشار این اوراق مربوط به تعداد پنجاه هزار و 457 قرارداد فروش اقساطی خودرو مجموعاً به ارزش 3،302،140 میلیون ریال بوده و سررسید آن‌ها در بازه زمانی 31تیر 1398 تا 31تیر 1400 قرار دارد. وثایق در رهن شرکت ایران خودرو، خودرو‌های مورد فروش این شرکت بوده و متوسط نسبت تسهیلات به ارزش وثیقه به طور معمول یک دوم است.
ابوترابی گفت: صکوک رهنی ایران خودرو با نرخ 16 درصد، عمر 2 ساله و پرداخت‌های هر سه ماه یکبار به شیوه حراج از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران عرضه می‌شود.
وی افزود: ضامن این اوراق، بانک سپه است و پذیره نویسی و بازارگردانی آن بر عهده شرکت تامین سرمایه امید (سهامی عم) به مبلغ 1،500 میلیارد ریال و شرکت تامین سرمایه نوین (سهامی عام) به مبلغ 1،587 میلیون ریال است. ضمناً، شرکت کارگزاری تامین سرمایه نوین (سهامی خاص) عاملیت فروش و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عاملیت پرداخت این اوراق را بر عهده دارند.
این دومین باری است که شرکت ایران خودرو اقدام به تامین مالی از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه می‌کند. اولین صکوک این شرکت در اسفند ماه 1396 تحت ساختار مرابحه با حجم 7 هزار میلیارد ریال در بازار سرمایه منتشر شد که هم اکنون در نماد‌های صخود1412، صخود 412 و صخود 0012 در بازار بورس اوراق بهادار تهران در حال معامله است.

 


سناارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 193
!تسهیلات شما آماده است اپلیکیشن پرداخت صاپ کسب رتبه یک توانگری مالی توسط بیمه سرمد موسسه اعتباری ملل پست بانک ایران بانک خاورمیانه