زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 489921 تاریخ : 1398/06/02-16:35:50
,5,
عرضه برق در بورس انرژی افزایش می یابد/ آبگیری بیش از 40 تالاب در سراسر کشور

وزیر نیرو:

عرضه برق در بورس انرژی افزایش می یابد/ آبگیری بیش از 40 تالاب در سراسر کشور

اردکانیان گفت: عرضه برق در بورس انرژی یکی از هدف گذاری‌هایی دولت بوده است که با گذشت زمان در پی افزایش آن نیز هستیم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان وزیر نیرو اظهار کرد: با توجه به اینکه امسال تابستانی نسبتا گرم و گسترده را پشت سر گذاشتیم، وضعیت تامین برق در کشور به خوبی مدیریت شد و آن هم به این دلیل بود که در 12 استان کشور توانستیم 15 واحد نیروگاهی را با ظرفیت حدود 3800 مگاوات وارد مدار کنیم.

او اضافه کرد: البته هدف‌گذاری ما حدود 5 هزار مگاوات ظرفیت بود، اما به دلیل محدودیت‌های ارزی امکان افزایش بیش از این میزان وجود نداشت و مابه التفاوت آن را از نیروگاه‌های برق آبی استفاده کردیم که به لطف خدا به دلیل بارش‌های خوبی که امسال داشتیم این امکان فراهم شد.
اردکانیان بیان کرد: برای نخستین بار در طول تاریخ صنعت برق، ?توانستیم از طریق اجرای 11 برنامه مدیریت مصرف، حدود 3800 مگاوات را در اوج زمان بار، صرفه‌جویی کنیم.
وزیر نیرو با بیان اینکه مجموع برنامه‌های مدیریت مصرف امسال باعث شد رشد بار (رشد تقاضا برای دریافت برق) ? 5.2 درصدی 10 سال گذشته که هر سال افزایش می‌یافت کنترل شود، گفت: در تابستان امسال نه تنها هیچ وقفه‌ای در فرآیند تولید پیش نیامد، بلکه در سال رونق تولید، صنعت برق توانست 150 هزار مگاوات ساعت انرژی بیشتر را به بخش صنعت ارائه کند.

او اضافه کرد: امسال برای نخستین بار بیش از 40 تالاب عمده کشور حدود 50 تا 100 درصد آبگیری و مخازن آب شرب کشور به شکل بی‌سابقه‌ای از منابع آب شیرین برخوردار شد.
اردکانیان گفت: در پرتو این امکانات آبی که برای ما فراهم شد توانستیم طرح‌های آبی را سرعت دهیم به نحوی که در یک سال گذشته 11 سد بزرگ کشور به بهره‌برداری رسید، بیش از یک میلیون مشترک آب شهری در این بازه زمانی اضافه شد و این امکان را پیدا کردیم که شش تصفیه خانه بزرگ آب و 31 تصفیه خانه فاضلاب را وارد مدار بهره برداری کنیم.
او با اشاره به اینکه تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تنها چهار تصفیه‌خانه فاضلاب در سطح کشور به بهره‌برداری رسیده بود، افزود: تصفیه‌خانه فاضلاب یک شاخص توسعه یافتگی است؛ به این معنا که نه تنها می‌توانیم فاضلاب را تصفیه و از آن دوباره در صنعت، فضای سبز و نظایر آن استفاده کنیم، بلکه در ارتقای بهداشت عمومی نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.
وزیر نیرو ادامه داد: در حال حاضر تعداد چهار تصفیه‌خانه فاضلاب پیش از انقلاب به 230 تصفیه‌خانه فاضلاب افزایش یافته است.
اردکانیان ادامه داد: فقط در یک سال گذشته، ? تعداد 31 تصفیه‌خانه وارد مدار بهره‌برداری شده و تا پایان امسال، هر هفته یک تصفیه‌خانه فاضلاب به بهره‌برداری خواهد رسید.
او بیان کرد: در یک سال گذشته حدود 1511 روستا با جمعیت یک میلیون و 200 هزار نفر به شبکه آب شرب سالم و پایدار متصل شده و حدود 60 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به شبکه‌های مدرن آبیاری و زهکشی مجهز شده است.
وزیر نیرو افزود: تا پایان امسال حدود 227 طرح بزرگ شامل نیروگاه، سد، تصفیه‌خانه فاضلاب، تصفیه‌خانه آب، پروژه‌های شیرین سازی آب و شبکه‌های آبیاری و زهکشی در استان‌های مختلف کشور با 33 هزار میلیارد تومان اعتبار افتتاح خواهد شد.
اردکانیان گفت: وزارت نیرو در سال جاری، عملیات اجرایی 22 طرح جدید در صنعت آب و برق از جمله هشت نیروگاه حرارتی، پنج تصفیه خانه بزرگ فاضلاب و سه تصفیه خانه بزرگ آب را با اعتباری بالغ بر 43 میلیارد تومان آغاز خواهد کرد.
او افزود: در مجموع تا پایان سال 1398 طرح‌های بخش آب و برق با حدود 76 هزار میلیارد تومان افتتاح یا کلنگ زنی خواهند شد که در نوع خود بی نظیر است.

همچنین وزیر نیرو گفت و گو با رادیو سراسری ابراز کرد: عرضه برق در بورس انرژی یکی از هدف گذاری‌هایی است که از مدت‌ها قبل در برنامه‌های کلان کشور بوده و همچنان انجام می‌شود.

او  افزود: آنچه مهم است اینکه بتوانیم برای پایداری صنعت برق، سازوکار قیمت‌ها را اصلاح کنیم، ولی در این زمینه هم اکنون امکانات خوبی وجود دارد و امسال عرضه برق در بورس انرژی رونق بیشتری خواهد داشت.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 166
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران