بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519555 تاریخ : 1399/06/25-16:04:03
,15,
ظهور پرداخت های موبایلی با اینترنت اشیا

ظهور پرداخت های موبایلی با اینترنت اشیا

بهره گیری از اینترنت اشیا، ظهور سیستم های پایانه فروش هوشمند به پذیرش فراگیر پایانه فروش بیومتریک، ظهور پرداخت های موبایلی از طریق پایانه فروش، رهگیری دیجیتال محصول و برچیده شدن صف ها و آسان شدن پرداخت از راه دور منجر می شود.

به گزارش بانک و صنعت، هرچند تاثیرگذاری صنعت اینترنت اشیا در چند سال گذشته شگفت انگیز بوده است، تحولی که این فناوری در بازار خدمات مالی ایجاد خواهد کرد، به همان اندازه تاثیرگذار خواهد بود.

طبق یافته های مطالعه ای از مارکتز اند مارکتز که اطلاعات آن در پژوهشگاه فضای مجازی منتشر شده، پیش بینی می شود که تا سال 2023 بازار جهانی اینترنت اشیا بانکداری و خدمات مالی از 249.5 میلیون دلار به 2.03 میلیارد دلار برسد. این رقم نشان دهنده رشدی هشت برابری در فقط پنج سال یا نرخ رشد مرکب سالانه 52 درصدی است. همچنین انتظار می رود بازار فناوری اینترنت اشیا در صنعت خرده فروشی نیز تا پایان امسال به 35 میلیارد دلار برسد. شش روندی که محرک رشد اینترنت اشیا و کلان داده در خدمات مالی و خرده فروشی خواهند بود در این گزارش آمده است.

یکپارچه آسان شدن ارزیابی ریسک

ارزیابی ریسک یکی از حوزه هایی است که در آینده نزدیک فناوری اینترنت اشیا در آن تحول ایجاد خواهد کرد. سازوکار فعلی ارزیابی ریسک در بخش خدمات مالی را در نظر بگیرید. فرایندی بسیار سلیقه ای مشابه آن فرایندی است که به رکود بزرگ سال 2008 منجر شد. حال آینده ای را در نظر بگیرید که در آن ارزیابی ریسک هوشمند با استفاده از فناوری های کلان داده و اینترنت اشیا ممکن شده است.

اینترنت اشیا و کلان داده جمع آوری مقادیر زیاد داده هایی را آسان می کنند که برای تعیین وضعیت ریسک مشتریان استفاده می شوند. بعد این داده ها را می توان هوشمندانه و به نحوی تحلیل کرد که به دست آوردن پروفایل ریسک هر شرکت یا فردی راحت و آسان شود. از این داده ها همچنین می توان به منظور پیش بینی ریسک های آینده افراد و سازمان ها استفاده کرد.

بهبود مقوله امنیت نهادهای مالی

فناوری اینترنت اشیا به ایجاد آینده ای امن تر به ویژه در صنایع خرده فروشی و خدمات مالی کمک خواهد کرد. دوربین های هوشمند و حسگرهای حرکت متصل به اینترنت فقط دو نمونه از فناوری های هوشمندی هستند که نهادهای مالی و خرده فروش ها می توانند برای داشتن امنیت بهتر از آن ها استفاده کنند. این فناوری ها علاوه بر اینکه به صورت خودکار به ورود بدون اجازه دزدها و اشخاص ثالث تاییدنشده واکنش نشان می دهند (این فناوری ها دسترسی به برخی سیستم ها را مسدود می کنند، راه های خروج از محوطه را برای فرد متجاوز مسدود می کنند، بلافاصله شما را خبر می کنند و اطلاعات زیادی به شما می دهند که می توانید با توجه به آن ها دست به اقدام بزنید)، به محافظت در برابر مخاطرات محیطی می پردازند که می توانند تهدیدهای امنیتی ایجاد کنند یا به آسیب منتهی شوند.

ایجاد انقلاب در پرداخت های مبتنی بر پایانه فروش

پیش بینی می شود ارزش صنعت پایانه فروش تا سال 2025 به 109 میلیارد دلار برسد و فناوری اینترنت اشیا نقش پررنگی در این اتفاق ایفا خواهد کرد. اگرچه سیستم های پایانه فروش برتر موجود همین حالا هم تعدادی قابلیت بسیار جذاب دارند، رشد و تکامل فناوری پایانه فروش همچنان ادامه خواهد داشت. ظهور سیستم های پایانه فروش هوشمند به پذیرش فراگیر پایانه فروش بیومتریک، ظهور پرداخت های موبایلی از طریق پایانه فروش، رهگیری دیجیتال محصول که باعث برچیده شدن صف ها می شود و آسان شدن پرداخت از راه دور و بسیاری از پدیده های دیگر منجر می شود.

مهم تر اینکه اینترنت اشیا و کلان داده ذخیره سازی، پردازش و انتقال کارآمد داده ها را به نحوی ممکن می کنند که هم امن تر است و هم آنالتیکس پیشرفته ای ارائه می دهد که با نهایت دقت بر نقض احتمالی داده ها نظارت و در این مورد به شما اطلاع رسانی می کند. این اتفاق سیستم های پایانه فروش را امن تر و قابل اطمینان تر می کند و در نتیجه صنعت خرده فروشی را بهبود می بخشد.

مدیریت موجودی بهره ورتر

خرده فروش ها به خوبی از هزینه سیستم مدیریت موجودی نابهره ور آگاه هستند. داده ها نشان می دهند که خرده فروش های آمریکایی به دلیل نداشتن موجودی کالای مورد نیاز حدود 45 میلیارد دلار و به دلیل داشتن موجودی مازاد 224 میلیارد دلار از دست می دهند.

اینترنت اشیا و کلان داده می توانند دشواری های مربوط به موجودی را برطرف کنند. سیستم های خودکار مدیریت موجودی مبتنی بر اینترنت اشیا که رهگیری لحظه ای موجودی در پایانه فروش را آسان می کنند، خیلی زود در همه خرده فروشی ها وجود خواهند داشت. این سیستم های موجودی به صورت خودکار داده تولید می کنند تا اقلام موجود را نشان دهند و این داده ها را به شکل موثر تحلیل می کنند تا موجودی مورد نیاز برای آینده را پیش بینی کنند.

جابه جایی و نظارت هوشمند بر دارایی

در حال حاضر با استفاده از کامپیوترها و فناوری، نظارت بر دارایی تا حدودی خودکار شده است، اما همچنان فرایند و بررسی های غیرخودکار زیادی دارد. اینترنت اشیا و کلان داده این شرایط را تغییر خواهند داد.

اینترنت اشیا فرایند جمع آوری اطلاعات لحظه ای و داده هایی را خودکار می کند که می توان خودکار تحلیل شان کرد تا شرایط کنونی را درک و آینده را پیش بینی کرد. اینترنت اشیا همچنین برای رهگیری دارایی ها از حسگرهای تعبیه شده در آن ها استفاده می کند (و به متغییرهایی مثل دما، رطوبت، مجاورت و حرکت توجه می کند) و بعد به صورت خودکار داده های مفیدی را در مورد این دارایی ها تولید می کند. این توانایی نظارت پیشرفته بر سلامت و حرکت دارایی ها را امکان پذیر می کند.

افزایش کاربرد فناوری پوشیدنی در تراکنش های مالی

ساعت های هوشمند و فناوری پوشیدنی که به طور خودکار بر سلامت و فعالیت انسان نظارت می کنند مدام فراگیرتر می شوند. این دستگاه ها همواره اطلاعاتی ضروری در مورد سلامت فرد پوشنده ارائه می دهند. حال به دستگاهی مشابه برای پرداخت فکر کنید. وقتی وارد بانک می شوید، سیستم اینترنت اشیا بانک با دستگاه پوشیدنی شما ارتباط برقرار می کند و دستگاه شما اطلاعات ضروری در مورد فعالیت شما را به بانک می فرستد. این اتفاق علاوه بر اینکه بسیاری از فرایندهای غیرخودکار تضییع کننده وقت را حذف می کند و رضایت مشتری را افزایش می دهد، انجام تراکنش های بدون تماس را هم آسان تر و همزمان امنیت بهینه را تامین می کند.

صنعت مالی همین حال هم از مزیت های اینترنت اشیا و کلان داده بهره می برد. درحالی که کسب وکارهای بیشتری متوجه مزیت های اینترنت اشیا می شوند، نرخ بهبود شیوه های منسوخ کسب وکار نیز به سرعت افزایش می یابد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 181
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران