در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515879 تاریخ : 1399/04/23-09:39:34
,17,
ظرفیت یک میلیارد دلاری صادرات در صنعت لوله و پروفیل

ظرفیت یک میلیارد دلاری صادرات در صنعت لوله و پروفیل

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل اعلام کرد: امروز تامین ورق فولادی متناسب با توانمندی واحدهای تولیدی این صنعت، نوید بخش ظرفیت صادراتی یک میلیارد دلاری است که در شرایط کنونی اقتصاد کشور ضرورتی جدی محسوب می شود.

به گزارش بانک و صنعت، امیرحسین کاوه تصریح کرد: صنعت لوله و پروفیل ایران حداقل به 17 کشور جهان صادرات دارد، اما به دلیل مشکل تامین مواد اولیه مناسب و قیمت های نجومی در بازار، صادرات لوله وپروفیل در حال توقف قرار گرفته است.

وی یادآور شد: سهمیه بندی ورق های فولادی هم در این روند نزول صادراتی نقش دارد و باید نسبت به این مهم بازنگری لازم انجام شود.

صادرات 750 هزارتنی

دبیر سندیکای مزبور خاطرنشان ساخت: سال 1397 شرکت های عضو این تشکل اقتصادی بالغ بر 750 هزار تن انواع لوله و پروفیل را به بازارهای صادراتی روانه ساختند و گام موثری برداشتند.

وی اضافه کرد: درآمد ارزی صدها میلیون دلاری در سال 97 برای کشور، رونق اشتغال را هم بدنبال داشت، بنابراین توقف صادرات، نخستین ضربه را به اشتغال وارد می سازد.

کاوه یادآور شد: بخشی از صادرات در سال یاد شده به برخی کشورهای همسایه به شکل ریالی انجام شد.

تراز تولید متناسب به نیاز منطقه

به گفته این فعال صنفی، نکته مهمی که در زمینه صادرات لوله و پروفیل باید مورد توجه قرار داد اینکه کشورهای همسایه چه نیازمندی دارند و براساس آن خطوط تولید فولادسازان کشور در زمینه ورق فعال شوند.

کاوه افزود: امروز در کشورهای همسایه ورق گرم با ضخامت های 1.5 و 1.8 میلیمتری مورد نیاز است اما ورقی با این ضخامت ها در کشور تولید نشده، درحالی که فولاد مبارکه توانمندی تولید اینگونه ورق را دارد و بی توجهی به این تقاضای بازارهای منطقه، بخشی از بازار را به راحتی از دسترس ایران خارج می سازد.

عرضه ورق به پایین تر از نرخ های جهانی

دبیر سندیکای یاد شده اضافه کرد: برخی اخبار دریافتی که رسمی نیست، اینکه تولیدکنندگان ورق کویل و نازک با قیمت های نازل تر از نرخ های جهانی اقدام به صادرات ورق های فولادی به بازارهای هدف از جمله عراق و افغانستان می کنند که کاهش قیمت تولیدات صنایع پایین دستی این کشورها را می تواند بدنبال داشته باشد.

وی گفت: کارخانه های صنایع پایین دستی عراق و افغانستان که با استفاده از ورق صادراتی ارزان قیمت ایرانی تولید داشته باشند، می توانند لوله و پروفیل تولیدی را نسبت به محصول ایران ارزانتر روانه بازار سازند که این ضربه ای است، براثر عملکرد غلط به اقتصاد کشور وارد می سازیم.

ضرورت فعالیت هفتگی گمرکات

کاوه موضوع ضرورت فعالیت مستمر گمرکات مرزی در طول ایام هفته را خاطرنشان ساخت و گفت: بسته بودن گمرکات مرزی با کشورهای بازار هدف از جمله عراق یا باز بودن به مدت دو روز در هفته ، سبب افزایش هزینه ها می شود.

وی تصریح کرد: اصل اساسی در بازارهای هدف هزینه های صادرکننده است که قیمت کالای آنها قابل رقابت باشد، اما افزایش هزینه های صادراتی بدلیل مشکل گمرکی که تاخیر در تخلیه بار تریلرها و هزینه های مشمول آن را به دنبال دارد.

فرآیند قیمت ورق با نگرش به بازارهای صادراتی

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل تاکید کرد: امروز حفظ و تداوم حضور در بازارهای صادراتی نیازمند وحدت رویه و عملکرد مناسب تجار ایرانی است و با قیمت های شناور و رشد بی رویه آن نمی توان بازارها را حفظ کرد.

وی افزود: امسال به نام جهش تولید از سوی رهبر معظم انقلاب نامگذاری شده، برای معنا بخشیدن این مهم باید همه دستگاه های اجرایی و تولیدی نقش و وظیفه خود را بجا آورند.

کاوه اضافه کرد: رشد قیمت ورق های فولادی بعضی موارد بالاتر از قیمت جهانی در بورس کالا به عنوان مواد اولیه تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی، فرصت هرگونه اعلام قیمت رقابتی صادراتی را از صادرکنندگان لوله و پروفیل سلب ساخته است.

وی گفت: اکنون قیمت صادراتی تولیدات داخلی کشور در گمرکات مرزی عراق در حدود هرتن 680 دلار اعلام می شود در حالی که رقبا در بازارهای مختلف این کشور به ازای هر تن 630 دلار عرضه انجام می دهند که این امر به صادرات کالای ایرانی ضربه می زند، یا مانع از جذب می شود.

امسال پیش بینی شده که حدود 10 میلیون دلار صادرات فولاد کشورمان محقق شود که از این میزان حدود 35 تا 45 درصد آن تولیدات فولادی از جمله ورق است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 197
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران