جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518290 تاریخ : 1399/06/03-12:19:23
,5,
ظرفیت صادرات گاز به 80 میلیون متر مکعب در روز رسید

زنگنه:

ظرفیت صادرات گاز به 80 میلیون متر مکعب در روز رسید

وزیر نفت با اشاره به بهره برداری از خطوط انتقال گاز ششم و نهم سراسری گفت: با استفاده از این خطوط اکنون صادرات 80 میلیون متر مکعب گاز در روز محقق شده است.

به گزارش بانک و صنعت، بیژن زنگنه امروز (دوشنبه) در مراسم افتتاح سه طرح خط لوله انتقال گاز ششم و نهم سراسری و 5 ایستگاه تقویت فشار، پتروشیمی بوشهر و نیروگاه غرب کارون و تجهیزات جانبی در بیستمین هفته از افتتاح پروژه های ملی با اشاره به اینکه صنعت نفت به رغم شدیدترین فشارها و تحریم های خارجی نه تنها در بهره برداری موفق بوده بلکه طرح های توسعه را پیش برده است، ادامه داد: امروز در هفته دولت 4.7 میلیارد یورو طرح نفتی به بهره برداری می رسد.

وی افزود: سرمایه گذاری برای احداث خطوط نهم و ششم انتقال گاز سه میلیارد یورو بوده است. سرمایه گذاری برای پتروشیمی بوشهر 1.3 میلیارد یورو و در نیروگاه غرب کارون 320 میلیون یورو بوده که امروز به بهره برداری رسیدند.

زنگنه با تاکید بر اینکه این حجم سرمایه گذاری در مقیاس جهانی نیز کم نظیر است، گفت: فاصله زیادی بین مراکز اصلی تولید گاز در جنوب با مقاصد مصرف در مرکز و شرق و غرب و شمال وجود دارد، بنابراین برای انتقال 100 میلیون متر مکعب گاز به یک خط لوله 56 اینچ و چندین ایستگاه تقویت فشار نیاز داریم که برای هر خط هزینه بین 1.5 تا 2 میلیون دلار نیاز است. هر ایستگاه نیز هزینه 75 میلیون یورویی نیاز دارد.

وی ادامه داد: وقتی می خواهیم 600 میلیون متر مکعب گاز را از عسلویه به سایر نقاط کشور منتقل کنیم، به بیش از 6 خط لوله و ده ها ایستگاه تقویت فشار نیاز داریم.

به گفته زنگنه، جمع سرمایه گذاری در این طرح ها 3.1 میلیارد یورو است که 1.1 میلیارد یورو آن توسط بخش خصوصی انجام شده است.

وزیر نفت تاکید کرد: این خط لوله، صادرات گاز را پایدار خواهد کرد تا آنجا که اکنون به رقم 80 میلیون متر مکعب صادرات گاز در روز رسیده ایم.

وی با اشاره به اینکه در سال 76 طراحی دیسپچینگ گاز (سیستم نظارت یکپارچه) شروع شد، افزود: مسوولیت دیسپچینگ پایش شبکه گاز است و دیسپچینگ به صورت لحظه ای تصمیم گیری می کند.

زنگنه با بیان اینکه بیش از 37 هزار کیلومتر خطوط انتقال گاز داریم و 95 درصد جمعیت تحت پوشش گاز هستند، گفت: عمده نیروگاه ها نیز از سوخت گاز استفاده می کنند.

وی به طرح دیگری که امروز به بهره برداری رسید اشاره کرد و ادامه داد: فاز اول پتروشیمی بوشهر افتتاح می شود.

وزیر نفت افزود: فازهای ششم، هفتم و هشتم پارس جنوبی، پالایشگاه شیرین سازی ندارند و گاز تولید شده از این فازها به صورت ترش با خط لوله 56 اینچ به خوزستان و برای تزریق گاز به میادین نفتی می روند.

وی تاکید کرد: بخشی از این گاز که اتان و ال پی جی دارد توسط سرمایه گذار، شیرین سازی و تفکیک می شود و بعد از آن به متانول تبدیل خواهد شد.

زنگنه سرمایه گذاری در این طرح را 1.332 میلیارد یورو عنوان کرد و گفت: طرح بعدی در این پتروشیمی واحد الفین است که برای جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره ارزش انجام می شود.

وی طرح سوم را طرح نیروگاه اختصاصی نفت در غرب کارون دانست و افزود: در غرب کارون در طی دولت تدبیر و امید از 70 هزار بشکه تولید به 400 هزار بشکه رسیدیم و در آینده توان تولید یک میلیون بشکه خواهد شد.

وزیر نفت هدف از اجرای این طرح را مدیریت نفت برای پایداری تولید برق عنوان کرد و ادامه داد: دو واحد گازی به مدار آمده و واحد بخار در دست احداث است.

به گفته زنگنه، برق را به قیمت 2.25 یورو به ازای هر مترمکعب از مپنا می خریم.

وی با اشاره به افزایش تولید 6 برابری تولید نفت در غرب کارون و 2.5 برابری گاز در پارس جنوبی، افزود: آثار این افزایش تولید را در زندگی و کار مردم می بینیم .

به گفته وزیر نفت در هفت سال گذشته در منطقه غرب کارون، 216 حلقه چاه با سرمایه گذاری 6.2 میلیارد دلار حفر شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 241
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران