زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 490613 تاریخ : 1398/06/17-18:04:07
,5,
ظرفیت تولید پتروشیمی به 100 میلیون تن می رسد

یک مقام مسئول اعلام کرد:

ظرفیت تولید پتروشیمی به 100 میلیون تن می رسد

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران از افزایش 50 درصدی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور خبر داد و گفت: ظرفیت تولید این محصولات تا سال 1400 به 100 میلیون تن می‌رسد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، بهزاد محمدی، صنعت پتروشیمی را به لحاظ کارآمدی، جذابیت و تأثیرگذاری در اقتصاد کشور بسیار با اهمیت برشمرد و گفت: هم اکنون 56 مجتمع پتروشیمی در کشور فعال هستند که سالانه 66 میلیون تن انواع محصول را تولید می‌کنند که از این 66 میلیون تن، بخشی از آن به عنوان خوراک در صنعت پتروشیمی به مصرف می‌رسد و 31 میلیون تن آن به عنوان محصول نهایی به بازار عرضه می‌شود.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با بیان این که 70 درصد محصول این صنعت صادر می‌شود، افزود: از 31 میلیون تن محصول صنعت پتروشیمی 22 و نیم میلیون تن آن صادر می‌شود و 8 و نیم میلیون تن آن در بازار داخلی عرضه می‌کنیم که در صنایع پایین دستی، به مصرف می‌رسد.

وی ادامه داد: از محل فروش محصولات پتروشیمی در بازار داخل و صادرات مجموعاً 17 میلیارد دلار درآمد کسب می‌کنیم که باعث شده این صنعت نقش اول را در صادرات غیر نفتی کشور بر عهده گیرد؛ در این میان، از 17 میلیارد دلار درآمد این صنعت 12 میلیارد دلار آن به صورت ارزی و از محل صادرات به دست می‌آید و 5 میلیارد دلار آن در بازار داخلی به فروش می‌رسد.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با بیان این که هم اکنون در این صنعت 108 هزار نفر به طور مستقیم مشغول به کار هستند، اظهار داشت: هم اکنون در این صنعت 285 دانش فنی را به کار گرفته ایم و نزدیک به 350 نوع محصول در شاخه پلیمر و محصولات شیمیایی تولید می‌کنیم که این تنوع محصولات تاب آوری خوبی را در صنعت پتروشیمی ایران ایجاد کرده است.

این مقام مسوول در بخش دیگری از سخنان خود به جهش دوم صنعت پتروشیمی کشور تا پایان سال 1400 اشاره کرد و افزود: برنامه مدونی برای توسعه کمی و کیفی صنعت پتروشیمی کشور تدوین کرده ایم که هم تنوع محصولات را بالا خواهیم برد و هم با تکمیل زنجیره تولید و صنایع پایین دستی محصولات با ارزش تری را تولید می کنیم. 

وی در بیان جزئیات بیشتر جهش دوم صنعت پتروشیمی گفت: با برنامه ریزی‌های انجام شده تا سال 1400 که پایان برنامه ششم توسعه است ظرفیت صنعت را از 66 میلیون تن فعلی به 100 میلیون تن افزایش خواهیم داد که معادل 50 درصد ظرفیت کنونی است. درآمد این صنعت نیز در جهش دوم از 17 میلیارد دلار به 25 میلیارد دلار خواهد رسید.

 محمدی با بیان این که برای رسیدن به این هدف 27 طرح را تا دو سال آینده به بهره برداری خواهیم رساند، گفت: ?4 طرح در شش ماهه دوم سال 98 به بهره برداری می‌رسد که بزرگترین آن‌ها پتروشیمی کاوه است که بزرگترین طرح متانول جهان محسوب می‌شود و تا سه ماه آینده به بهره برداری می رسد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با بیان این که 16 طرح نیز در سال 99 و 7 طرح در سال 1400 به بهره برداری خواهد رسید، افزود: با بهره برداری از این 27 مجتمع ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور به 100 میلیون تن و درآمد آن به 28 میلیارد دلار در سال می رسد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 210
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران