صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521275 تاریخ : 1399/07/22-18:00:33
,11,
طرح دوباره مسکن استیجاری روی میز شهرداری و دولت

طرح دوباره مسکن استیجاری روی میز شهرداری و دولت

چراغ سبز امروز حناچی و اسلامی، مسکن استیجاری را که سالهاست بر سر زبانها افتاده به اجرا نزدیک کرد؛ هرچند هنوز توافقنامه یا قراردادی در این زمینه به امضا دولت و شهرداری نرسیده است.

به گزارش بانک و صنعت، احداث مسکن استیجاری به منظور کنترل و ساماندهی بازار مسکن از زمان مسئولیت عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی مطرح شد. با این حال به دلیل وجود مخالفتها با احداث خانه های کوچک متراژ که عمدتا از طرف برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس عنوان می شد، طرح مجال اجرا به خود نگرفت.

با استعفای عباس آخوندی و آمدن محمد اسلامی از سال گذشته رایزنی دولت و شهرداری برای ساخت خانه های استیجاری آغاز شد. روز 30 تیرماه 1398 یکی از موضوعات مورد بررسی در جلسه شورای عالی مسکن با حضور رییس جمهور، احداث خانه های کوچک متراژ به قصد اجاره بود. اواخر سال گذشته هم برخی مسئولان شهرداری از لزوم احداث خانه های 25 تا 40 متری سخن گفتند. این طرح در ادامه با مخالفت برخی مسئولان و کارشناسان را در پی داشت که معتقدند نباید الگوی مصرف را به زندگی در خانه های کوچک عادت داد. این کش و قوس تا آنجا ادامه پیدا کرد که در هفته های اخیر دیگر صحبتی از احداث واحدهای 25 متری به میان نیامد.

به هر حال امروز محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه پایش اطلاعات انرژی ساختمان از آمادگی وزارتخانه متبوعش برای ارائه زمین های 99 ساله به سازندگان مسکن استیجاری خبر داد و گفت: به سازندگانی که برای دهک های پایین خانه می سازند می توانند زمین 99 ساله به صورت 10 ساله از ما خریداری کنند. آیین نامه این مصوبه را به دولت بردیم تا اقساط زمین را از 5 سال به 10 سال افزایش یابد.

اسلامی این را هم گفت که متراژ این خانه ها 30 متری نیست و ساخت مسکن برای ما همان الگوی 75 متری است.

پیروز حناچی، شهردار تهران هم که بارها آمادگی شهرداری برای احداث مسکن استیجاری را اعلام کرده امروز در این مراسم یک بار دیگر بیان کرد: آمادگی داریم تا با همین تسهیلاتی که به سازندگان داده می شود، در صورت پرداخت این تسهیلات به شهرداری، با امکانات خودمان اقدام به ساخت مسکن استیجاری کنیم. او البته این را هم گفت که قانونا در این زمینه وظیفه ای نداریم، ولی اعلام آمادگی کرده ایم که شهرداری می تواند در این خصوص ساخت و ساز کند.

وزارت راه و شهرسازی از اواخر سال گذشته و برای کمک به کنترل بازار اجاره برنامه اجاره داری حرفه ای را دستور کار قرار داد. پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان بر اینکه ساخت واحدهای استیجاری توسط بخش خصوصی و با حمایت دولت، طرحی میان مدت است، گفته بود: هم اکنون پروژه های مسکونی نیمه تمام و تمام شده هستند که قابلیت الحاق به طرح اجاره داری حرفه ای را دارند. در این بخش، پیشنهاد می شود تا بخش خصوصی واحدهای ساخته شده و یا در حال تکمیل خود را با دولت تهاتر کند و با ارایه واحدهای مسکونی، از دولت زمین برای احداث واحدهای جدید بگیرد.

بر این اساس واحدهای مسکونی تکمیل شده و در دست تکمیل در طرح اجاره داری حرفه ای به استیجار برای گروه های مختلف درآمدی که توان تامین مسکن خود را ندارند و یا بخش عمده درآمد آنها به اجاره بها اختصاص یافته است، با بهای متناسب با درآمد، اجاره داده می شود.

صحبتهای امروز اسلامی و حناچی نشان دهنده این است که در صورت تامین منابع، طرح مسکن استیجاری می تواند وارد مرحله اجرا شود؛ اگر مجددا با مخالفت برخی کارشناسان و مسئولان مواجه نشود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 216
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران