بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520407 تاریخ : 1399/07/08-13:45:29
,11,
طرح جامع بنادر کوچک کشور در حال نهایی شدن است

معاون وزیر راه و شهرسازی:

طرح جامع بنادر کوچک کشور در حال نهایی شدن است

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: طرح جامع بنادر کوچک کشور با افق 15 ساله در حال نهایی شدن است که در سه فاز 5 ساله با قابلیت ترانشیپ داخلی، کاپوتاژ و تجارت منطقه ای آماده می شوند.

به گزارش بانک و صنعت، محمد راستاد امروز در مراسم روز جهانی دریانوردی با شعار کشتیرانی پایدار برای سیاره پایدار با اشاره به اینکه شعار امسال سازمان جهانی دریانوردی برای روز جهانی دریانوردی کشتیرانی پایدار برای سیاره پایدار است، اظهار داشت: اقدامات فعالان این عرصه در کشور ما برای حفاظت از محیط زیست دریا ستودنی است. ما همگام با اقدامات زیست محیطی، اقدامات خود را هم از جمله الزامی شدن سوخت کم سولفور انجام می دهیم که تاکنون نیز توانسته ایم خود را با این الزام وفق دهیم. همچنین مدیریت آب توازن در کشور به خوبی در حال انجام است، امکانات و لوازمی که توسط سازمان بنادر در این حوزه فراهم شده مناسب است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: در دوران تحریم اجازه توقف فعالیت های دریایی را ندادیم و با اتکا به توانمندی داخلی بخش مهمی از مایحتاج بنادر کشور توسط شرکت های دانش بنیان داخلی تولید شد.

باید با تحولات جهان خود را وفق دهیم

راستاد با بیان اینکه با وجود شیوع کرونا کشتیرانی در کشور ما تعطیل نشد، اظهار داشت: اگرچه دریانوردان در ناوگان اقیانوس پیما مشکلاتی داشتند، اما این مشکلات تا اندازه ای رفع شده است.

وی افزود: از سویی دیگر نباید از تحولات حوزه دریایی در جهان غافل شویم و نتوانیم خود را با این تحولات وفق دهیم. کشتی های هوشمند خودران بدون سرنشین تا سال 2025 میلادی تردد عملیاتی خود را در بنادر آغاز می کنند. ما باید توان مدیریت این کشتی ها را در آب های خود داشته باشیم و در بنادر خود امکان پذیرش و خدمات دهی به این کشتی ها را فراهم کنیم. سازمان جهانی دریانوردی قوانین مربوط به کشتی های هوشمند را در حال تدوین دارد و زمینه برای فعال شدن ناوگان هوشمند تجاری فراهم می شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان ایرانی ثابت کردند هدف دست نیافتنی نداریم و باید نیم نگاهی به کشتی های هوشمند خودران بدون سرنشین داشته باشیم.

وی با بیان اینکه بزرگ تر شدن سایر کشتی ها خصوصاً کانتینربرها مهم است، گفت: در حال حاضر کشتی های لاینر به کشتی های فیدر تبدیل می شود. ما 3-2 هزار PBU ظرفیت را به صورت عملیاتی در دنیا داریم. بنادر می توانند ظرفیت این کشتی ها را پاسخ دهند که از نظر ظرفیت قابل پذیرش این کشتی ها آماده باشیم. وگرنه بنادر فیدری می شوند. بنابراین ما 900 متر از طول اسکله 1400 متری فاز سوم بندر شهید رجایی را آماده می کنیم تا قابلیت خدمات دهی به کشتی های ULCC داشته باشند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: باید به سمتی برویم که عمق طبیعی مناسب برای کشتی های سایز بزرگ داشته باشیم و با حداقل لایروبی باشد. ضرورت دارد پس کرانه هایی فراهم شود تا امکان تخلیه و نگهداری احجام بالا برای کشتی های سایز بزرگ داشته باشد؛ اگر این رویکرد دنبال نشود موجب زیان برای کشور است.

طرح جامع بنادر کوچک کشور در حال نهایی شدن است

راستاد افزود: طرح یکپارچه سازی اراضی ساحلی و طرح جامع بنادر بازرگانی این گونه است که بنادر به گونه ای ایجاد شوند تا با تقاضای روز کشتی های دنیا مطابق باشد. طرح جامع بنادر کوچک کشور با افق 15 ساله در حال نهایی شدن است؛ در سه فاز 5 ساله با قابلیت ترانشیپ داخلی، کاپوتاژ و تجارت منطقه ای آماده می شوند و تعدادی از این بنادر نهایی شده است و برای بنادر بزرگ تر تا افق 1400 هم امسال نهایی می شود که در آذرماه به نتیجه می رسد.

وی ادامه داد: از نظر تنوع سواحل محدودیتی برای انتخاب بهترین گزینه ها نخواهیم داشت، نهایتاً به دنبال این هستیم که جایگاه خود را از نظر تجارت و حمل و نقل دریایی در سطح منطقه و جهان ارتقاء دهیم. ما با 5 هزار و 800 کیلومتر خط ساحلی و بزرگترین ناوگان دریایی دنیا برای تأمین کالای داخلی، واردات، صادرات، ترانشیپ و ترانزیت کالا قابلیت هایی فراتر از توان موجود داریم.

در ادامه این مراسم تفاهم نامه ای بین مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در حوزه جستجو و نجات و مقابله با آلودگی در آب های تحت حاکمیت و با هدف استفاده بهینه از امکانات و ظرفیت های بخش همکار به امضا رسید.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 170
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران