جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519228 تاریخ : 1399/06/19-14:45:52
,5,
طرح برق امید طرحی برد-برد برای دولت و مردم است

سخنگوی کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس:

طرح برق امید طرحی برد-برد برای دولت و مردم است

سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود 65 درصد از جامعه هدف طرح برق امید، ساکنین روستاها هستند، گفت: طرح رایگان شدن برق مشترکان کم مصرف، طرحی برد-برد، برای مردم و دولت و مورد حمایت نمایندگان مجلس است.

به گزارش بانک و صنعت، رحیم زارع در خصوص مصوبه اخیر دولت برای رایگان کردن برق مشترکان خانگی کم مصرف، افزود: بر اساس اطلاعاتی که مدیران بخش برق تا این زمان ارائه کرده اند، این طرح، شامل رایگان کردن بهای برق مصرفی مشترکان خانگی کم مصرف است و هدف اصلی که برای این طرح تشویقی تعریف شده، زمینه سازی برای کاهش مصرف برق مشترکانی است که مصارفشان بالاتر از محدوده مصرف مشترکان کم مصرف است.

وی ادامه داد: طرح برق امید، در قبال تخفیف 100 درصدی که به مشترکان کم مصرف داده می شود، از محل کاهش مصرف برق و در نتیجه کاهش نیاز به احداث نیروگاه های برق و همینطور پست های برق و خطوط انتقال، سود چند ده برابری عاید دولت می شود و در واقع نسبت سود به زیان این طرح برای بحش برق نسبت بالا و معنی دار خواهد بود.

نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی گفت: از منظر دیگر، اگر برق صرفه جویی شده ناشی از اجرای طرح، صادر بشود، درآمد قابل توجه ارزی هم نصیب دولت می شود، بنابراین اجرای طرح به معنی تحقق مفهوم برد-برد، هم برای مردم و هم برای دولت است.

زارع با بیان اینکه بر اساس اطلاعاتی که تاکنون از جزئیات اجرای این طرح کسب شده، حدود 65 درصد از جامعه هدف طرح برق امید، ساکنان روستاها هستند، تصریح کرد: به نظر من کلیات این طرح، طرح خوبی است و به طور قطع چنین طرحی با توجه به مزایای قابل توجه آن از جنبه های اقتصادی، فرهنگ سازی مدیریت مصرف و همینطور تاثیر مثبت محیط زیستی، مورد حمایت نمایندگان مجلس هم قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: واقعیت این است که در شرایط کنونی که منابع مالی برای احداث نیروگاه ها به شدت محدود شده، نمایندگان از هر راهکاری که بتواند منجر به کاهش مصرف برق و مدیریت مصرف انرژی در کشور شود، استقبال خواهند کرد، به خصوص اینکه در این طرح علاوه بر تحقق منافع ملی، مردم هم بصورت مستقیم ذینفع خواهند بود.

دوم شهریورماه امسال هیات وزیران مصوبه برق رایگان برای مشترکان کم مصرف را تصویب کرد. بر اساس این مصوبه مقرر است طرح برق امید اجرایی شود.

طرح «برق امید» مخصوص مشترکان خانگی است و الگوهای آن نیز از عملکرد خود مردم در سال های گذشته استخراج شده است. به طور متوسط در کل کشور حدود 30 درصد از مشترکان برق در محدوده کم مصرف، 15 درصد پرمصرف و 55 درصد در محدوده خوش مصرف هستند، اما این تقسیم بندی ارتباطی به محدوده جغرافیایی یا درآمد خانوار ندارد بلکه براساس میزان مصرف برق آنها شکل گرفته است. تخفیف 100 درصدی بهای برق درطرح «برق امید» برای مشترکان کم مصرف در نظر گرفته شده است.

در طرح «برق امید»، مشترکان برق خانگی در سه گروه کم مصرف، خوش مصرف و پرمصرف قرار می گیرند. بر این اساس، مشترکان کم مصرف از تخفیف 100 درصدی در قبض برق بهره مند می شوند، از مشترکان خوش مصرف قدردانی می شود و مشترکان پرمصرف نیز با انجام کارهایی از عنوان پرمصرف دور شده و به خوش مصرف ها می پیوندند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 181
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران