صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518909 تاریخ : 1399/06/15-11:41:55
,5,
طرح «برق امید» راهکاری برای واقعی سازی قیمت برق است

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران:

طرح «برق امید» راهکاری برای واقعی سازی قیمت برق است

عضو کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران گفت: طرح «برق امید» به کاهش شدت مصرف برق و واقعی سازی قیمت برق کمک خواهد کرد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران، حمیدرضا صالحی افزود: به نظر می رسد، دولت به موجب طرح برق امید، قصد دارد از بخشی از درآمد خود صرفنظر کند تا قیمت برق را در بخش های دیگر به سمت واقعی سازی سوق دهد.

وی ادامه داد: طرح «برق امید» برای حدود 8.5 میلیون خانوار که برق کمتری مصرف می کنند، اجرا می شود و ممکن است خانوارهایی را که برق بیشتری مصرف می کنند، ترغیب کند که برای برخورداری از مزایای این طرح مصرف خود را کاهش دهند. این الگویی است که در برخی کشورها از جمله ترکیه نیز برای دهک های پایین جامعه در نظر گرفته شده و اجرا می شود.

صالحی گفت: «بازار انرژی نیازمند ساماندهی است» ایران با 83 هزار مگاوات نیروگاه نصب شده، از بزرگترین تولیدکنندگان برق در منطقه است. پیک مصرف در کشور ما به 60 هزار مگا وات می رسد. یک سوم مصرف برق در بخش مسکونی رخ می دهد، یک سوم در بخش صنعت و یک سوم نیز در بخش تجاری و اداری مصرف می شود و طرح برق امید مصرف برق در بخش مسکونی را هدف قرار داده است.

عضو هیات مدیره سندیکای برق ادامه داد: این 8.5 میلیون خانوار، سهم بالایی در درآمد دولت ندارند و به نظر می رسد، دولت از درآمد خود در این بخش صرفنظر کرده تا قیمت برق را در بخش های دیگر به سمت واقعی سازی سوق دهد. اگر این طرح روی مصرف برق در دهک های بالاتر اثر بگذارد و شدت مصرف را در این طبقه کاهش دهد، دولت را تا حدودی به اهدافش نزدیک کرده است.

صالحی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت بورس انرژی برای واقعی سازی قیمت برق مکمل طرح برق امید خواهد بود، افزود: مقرر شده است، برای مصارف بیش از 5 مگاوات در صنعت، قیمت برق در بورس انرژی تعیین شده و این مصارف از حیطه قیمت گذاری وزارت نیرو خارج شود. به این ترتیب که نیروگاه های برق بخش خصوصی در تعامل با مصرف کنندگان بیش از 5 مگاوات بر اساس عرضه و تقاضا کشف قیمت کنند. این روش به واقعی سازی قیمت برق کمک می کند. در واقع بورس انرژی، یکی از ابزارهای واقعی سازی نرخ برق خواهد بود.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با تاکید بر اینکه صنعت برق یک صنعت زیرساختی است و نباید آسیب ببیند، ادامه داد: صنعت برق در ایران در حال گذار از نرخ یارانه ای به سمت نرخ واقعی است و این مرحله ممکن است چند سال به طول بیانجامد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 187
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران