در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512100 تاریخ : 1399/02/14-11:14:33
,17,
طرح اعتبار مصرف کننده اجرا می شود/ شناسایی یک میلیون شاغل غیررسمی

شریعتمداری:

طرح اعتبار مصرف کننده اجرا می شود/ شناسایی یک میلیون شاغل غیررسمی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با همکاری بانک مرکزی، سیستم بانکی، وزارت اقتصاد، وزارت صنعت و سیستم تولید و توزیعی، طرح اعتبار مصرف کننده برای تحریک تقاضا در کشور راه اندازی می شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، محمد شریعتمداری در مصاحبه با رادیو اقتصاد، اظهار داشت: طرح اعتبار مصرف کننده در ماه های آتی با همکاری بانک مرکزی، نظام بانکی، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت صمت و سیستم تولید و توزیعی با هدف تحریک تقاضا در کشور اجرا می شود. این طرح می تواند کمک شایان توجهی به تحریک تقاضا و ایجاد تقاضای مطمئن برای بازار تولید کالاهای ایرانی باشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه دولت با شیوع ویروس کرونا در کشور تاکنون تصمیمات مختلفی را اتخاذ کرده است، افزود: برای حمایت عمومی از تمامی اقشار جامعه، افزایش قدرت خرید برای تأمین نیاز واحدهای تولیدی و همچنین کمک به تأمین معیشت خانوارهای متوسط و ضعیف در جامعه اقدامات خوبی در مملکت انجام شده است.

وی ادامه داد: برای مثال دولت برای 76 میلیون و 300 هزار نفر در قالب 24 میلیون خانوار که از مجموعه حساب یارانه استفاده می کنند اعتبار یک میلیون تومانی قرض الحسنه معین کرد که مرحله اول و دوم آن تا به امروز پرداخت شده است.
شریعتمداری تصریح کرد: تاکنون نزدیک به 19 میلیون و 400 تا 19 میلیون و 500 هزار نفر از مجموعه خانوارهای ایرانی مشمول دریافت این تسهیلات قرض الحسنه شده اند.
وی ادامه داد: جدا از این سه میلیون خانواده که از حداقل درآمدها و هزینه ها در سطح کشور برخوردار بودند تحت پوشش کمک های 200 تا 600 هزار تومانی یارانه ای دولت به ازای خانوار تک نفره، پنج نفر و به بالا قرار گرفته اند. این رقم در اسفند و فروردین ماه پرداخت شده و در ماه مبارک رمضان بصورت مضاعف انجام خواهد شد. بدیهی است که در ماه های اردیبهشت و خرداد سال جاری نیز این سه میلیون خانوار از یارانه 200 تا 600 هزار تومانی دولت برخوردار خواهند شد.

صندوق بیمه بیکاری هنوز 5 هزار میلیارد تومان را دریافت نکرده است
شریعتمداری تصریح کرد: یک میلیارد یورو با تصویب دولت و با اذن رهبری معظم انقلاب از منابع صندوق توسعه ملی برای کمک به بخش بهداشت و درمان و سایر نیازمندی های حوزه کرونا اختصاص پیدا کرده که از این میزان 13 هزار میلیارد تومان مربوط به بخش بهداشت و درمان و پنج هزار میلیارد تومان مقرر شده برای کمک به صندوق بیمه بیکاری تخصیص یابد که هنوز مبلغی پرداخت نشده است.
وی ادامه داد: علاوه بر این با کمک نهادهای انقلابی و حمایتی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و همه نهادهایی که متصل به دفتر مقام معظم رهبری هستند هماهنگی های لازم به عمل آمد و هرکدام در یک حرکت همدلانه با ملت ایران مشارکت کردند.

چند بسته معیشتی توزیع خواهد شد؟
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: خوشبختانه 3.5 میلیون بسته غذایی و کمک حمایت معیشتی از طرف سپاه و کمکی که خیران در اختیار سپاه قرار دادند در نیمه اول ماه مبارک رمضان بین نیازمندان سراسر کشورتوزیع شده است.
وی افزود: جدا از این یک میلیون بسته حمایتی معیشتی که برنامه نمادین آن از شهر ری آغاز خواهد شد از طرف ستاد اجرایی فرمان حضرت امام در بین خانواده های نیازمند سراسر کشور توزیع می شود.
شریعتمداری اظهارداشت: علاوه بر این 500 هزار بسته حمایتی معیشتی تأمین مالی شده از سوی بنیاد مستضعفان و همینطور 445 هزار بسته حمایتی معیشتی از سوی آستان قدس رضوی در اختیار محرومان جامعه البته با گرایش استان خراسان رضوی، استان های مجاور و دیگر نیازمندان در سراسر کشور قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: همچنین 250 هزار بسته حمایتی معیشتی هم از سوی هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در اختیار مردم محروم زیر پوشش بهزیستی و کمیته امداد قرارگرفته که به نوبه خود می تواند کمکی به رفع مشکلات جاری کشور باشد.

اختصاص 50 هزار میلیارد تومان منابع به 11 رسته شغلی
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نزدیک به 50 هزار میلیارد تومان منابع در اختیار 11 رسته شغلی تأثیر پذیر از بروز ویروس منحوس کرونا قرار داده خواهد شد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این منابع از چه محلی تأمین خواهد شد، افزود: بانک مرکزی برخی از ذخایر قانونی بانک ها را برای تحقق این هدف آزاد و در ضمن بانک ها را همزمان مکلف کرده که از محل منابع داخلی خود معادل همان میزان اعتبار وارد صحنه کنند و در جمع نزدیک به 50 هزار میلیارد تومان منابع بدین منظور ایجاد شده است.
شریعتمداری اظهارداشت: تسهیلات 12 درصدی در اختیار 11 رسته شغلی از واحدهای مختلف تولیدی کشور که در اثر شیوع ویروس کرونا لطمه دیده اند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم قرار داده می شود.
وی اضافه کرد: واحدهایی که به صورت مستقیم از طرف دولت تعطیل اعلام شده اند به ازای هر نفر بیمه شده به میزان 16 میلیون تومان از تسهیلات 12 درصد بهره مند خواهند شد البته این موضوع مشروط به حفظ نیروی کاراست اما واحدهای که بطور مستقیم از طرف دولت تعطیل اعلام نشده اند ولی در رسته هایی هستند که با تصویب ستاد ملی کرونا تأثیر پذیر بودن از تعطیلی سایر واحدها یا شیوع ویروس کرونا به ازای هر نفر کارگر رسمی دارای کد بیمه ماه دی و بهمن از تسهیلات 12 میلیون تومان بهره مند خواهند شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: این تسهیلات با وثیقه سهل و راحت در اختیار واحدهای تولیدی قرار می گیرد به طوری که واحدهایی که زیر 50 نفر کارگر دارند فقط با تودیع سفته، بنگاه هایی که بالای 50 نفر کارگر دارند سفته به علاوه یک تا سه ضامن و از 200 میلیون تومان به بالا تسهیلات اگر در اختیار قرار گرفته باشد سایر وثایق مورد قبول نظام بانکی از واحدهای تولیدی برای این وام 12 درصد در اختیار بانک ها قرار می گیرد.
وی افزود: وام مزبور تاسه ماه تنفس و 24 ماه هم زمان پرداخت دارد یعنی در مدت دو سال این منابع باید به سیستم بانکی عودت داده شود.
شریعتمداری اظهارداشت: این تسهیلات به بنگاه های اقتصادی پرداخت می شود که نسبت به اخراج کارگران خود اقدام نکرده اند و به یک معنا همان تعداد کارگر بیمه شده ای که در دی و بهمن ماه سال گذشته در اختیار داشته اند همان افراد را دوباره بکارگیری کنند.
وی اظهارداشت: این هم اقدام مناسبی که از پایان اردیبهشت ماه سال جاری آغاز می شود.

شناسایی یک میلیون شاغل غیررسمی در کشور
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: علاوه بر این عده ای در مشاغل غیر رسمی یا در خانه های مردم کار می کردند و اگر مشاغلی هم داشتند شهرداری ها بیشتر با آنها در تماس و ارتباط بودند مثل دستفروشان 182 هزار نفر در تهران و یک میلیون نفر در سطح کشور از طریق شهرداری تهران و همینطور شهرداری های سراسر کشور البته با گرایش شهرداری های کلانشهرها شناسایی و از وام قرض الحسنه دو میلیون تومانی بهره مند خواهند شد.
وی افزود: بین 23 تا 25 هزار میلیارد تومان منابعی که بانک ها در اختیار مردم برای افزایش قدرت خرید مردم قرار می دهند که در واقع یک شوک 25 هزار میلیارد تومانی به بازار است که حداکثر دو ماه تحت تأثیر مشکلات ناشی کرونا بوده به نظر می رسد برای راه اندازی واحدها رقم قابل قبولی باشد اما برای تحریک تقاضا باید روش های جدیدی در ادامه برنامه ها عملیاتی شود که در این زمینه مذاکرات زیادی با بخش های مختلف دولتی به خصوص در جهت ایجاد اعتبار مصرف کننده صورت گرفته است.
شریعتمداری اظهار امیدواری کرد که در ماه های آتی با همکاری بانک مرکزی، سیستم بانکی، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سیستم تولید و توزیعی طرح اعتبار مصرف کننده در کشور راه اندازی شود که بدون شک این طرح می تواند کمک شایان توجهی به تحریک تقاضا و ایجاد تقاضای مطمئن برای بازار تولید کالاهای ایرانی باشد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 171
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران