در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512387 تاریخ : 1399/02/17-15:13:02
,17,14,
صنعت گردشگری ایران چگونه در مسیر احیا قرار  می گیرد؟

در هجدهمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران مطرح شد

صنعت گردشگری ایران چگونه در مسیر احیا قرار می گیرد؟

نمایندگان بخش خصوصی در هجدهمین نشست کمیسیون گردشگری، علاوه بر برآورد خسارات وارد شده به این صنعت، از راهکارهای پیشنهادی حمایتی دولت از بخش خصوصی گفتند و تاکید کردند که از فرصت پیش آمده کنونی باید برای نوسازی صنعت گردشگری و توسعه زیرساخت های مدرن استفاده کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از اتاق بازرگانی تهران، برآوردهای فعالان حوزه گردشگری حکایت از آن دارد که زیان ناشی از شیوع کرونا به صنعت گردشگری تنها در ماه های اسفند و فروردین ماه به بیش از 5 هزار میلیارد تومان می رسد و این زیان معیشت 240 هزار نفر که به صورت مستقیم و 550 هزار نفر که به صورت غیرمستقیم در آن مشغول به کارند را در مخاطره قرار داده است. فعالان این حوزه البته بسته حمایتی دولت برای کاهش خسارات این صنعت را فاقد اثر می خوانند و البته پیشنهاداتی برای کمک به احیای این صنعت به دولت ارائه کرده اند.

تحلیل وضعیت کنونی صنعت گردشگری و چگونگی کاهش آسیب های ناشی از شیوع ویروس کرونا در این صنعت که گفته می شد، به صورت 100 درصدی متحمل زیان شده است در دستور هجدهمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق تهران قرارگرفت و تعدادی از فعالان این حوزه در این جلسه از طریق ویدئوکنفرانس به بررسی این موضوعات پرداختند.

در این جلسه، رضا جمیلی یکی از فعالان حوزه گردشگری با اشاره به اینکه سازمان جهانی گردشگری از کوچک شدن اندازه بازار گردشگری به میزان30 تا 50 میلیارد دلار در اثر بیماری کرونا خبر داده است، افزود: به گزارش این نهاد 20 تا 30 درصد بازار گردشگری تحت تاثیر شیوع ویروس کووید19 از دست خواهد رفت. این در حالی است که این خسارت بیشتر متوجه آسیا و اقیانوسیه خواهد بود. از این رو کشورها باید برای احیای این صنعت بهره وری را ارتقا دهند.

او سپس پیشنهاد کرد که کمیسیون گردشگری اتاق تهران، سندی را برای احیای این صنعت در ایران تدوین کند که شامل مواردی چون معافیت های مالیاتی و امهال بدهی های بیمه ای باشد که از طریق اتاق تهران به دولت ارائه شود. جمیلی افزود: ما سند سازمان جهانی گردشگری برای عبور از بحران 2008 و 2009 را ترجمه کرده ایم. اگرچه، در آن مقطع، صنعت گردشگری با 4 درصد افت مواجه شد و با افت فعلی قابل مقایسه نیست اما الگوی بهتری در اختیار نداریم. بنابراین، این سند به زودی در اختیار هیات رییسه اتاق تهران قرار خواهد گرفت.

افسانه احسانی، یکی دیگر از فعالان این حوزه نیز بر این باور بود که اکنون بهترین زمانی برای آموزش و ظرفیت سازی در حوزه گردشگری است. او با تاکید بر اهمیت حمایت اتاق بازرگانی تهران از این ظرفیت سازی گفت: با یک برنامه مدون می توان جامعه را برای گردشگری در دوران پساکرونا آماده کرد. در عین حال باید اقداماتی را که سایر کشورها برای احیای صنعت گردشگری به انجام می رسانند، مورد مطالعه قرار دهیم.

آرش انیسیان از فعالان حوزه گردشگری سلامت نیز به این نکته اشاره کرد که نمی توان روی رونق گردشگری در تابستان سال 1399حساب باز کرد؛ چرا که زیرساخت ها بسیار آسیب دیده اند.

او افزود: اکنون بهترین زمان است که اکوسیستم سنتی گردشگری به سوی مدرن شدن حرکت کند. در واقع باید زیرساخت ها به نحوی ایجاد شود که سنتی ها به مدرن شدن تشویق شوند.

انیسیان در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد که شیوع ویروس کرونا می تواند یک فرصت برای ایران در حوزه گردشگری سلامت ایجاد کند و بدین ترتیب ایران بازار کشورهای نظیر هند، امارات و ترکیه را به دست آورد.

محمد ملک شاهی از فعالان حوزه گردشگری عشایر نیز گفت: در این شرایط به دولت امیدی نیست و باید دستمان را روی زانوی خودمان بگذاریم و بایستیم. در این مقطع یکی از مهمترین اقدامات آن است که مشکلات قانونی استارت آپ ها را بیابیم و آنها را اصلاح کنیم.

رضا جمیلی نیز تاکید کرد که لازم است، یک بار برای همیشه در مورد فعالیت استارت آپ ها به ویژه در حوزه گردشگری مجوززدایی صورت گیرد.

هادی شجری، فعال حوزه گردشگری سلامت، هم با بیان اینکه گردشگری سلامت از شرایط پیش آمده بیشترین آسیب را متحمل شده توضیح داد: فعالیت در این بخش به صفر مطلق رسیده است. در شرایط کنونی، دریافت وام کم بهره نیز ما را بدهکارتر می کند. بنابراین اکنون بهترین راهکار این است که تا حد ممکن چراغ ها را خاموش کرده و از هزینه ها بکاهیم تا دست کم کسب و کار خود را از دست ندهیم. ضمن این که مجوززدایی از گردشگری نیز ضرورت هاست.

پس از آنکه حاضران این نشست، پیشنهادات دیگری را نیز مطرح کردند، مقرر شد این پیشنهادات مورد جمع بندی قرار گرفته و در اختیار هیات رئیسه اتاق تهران قرار گیرد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 162
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران