سازمان خصوصی سازی خانه پارسیان ، عبور از رمز عبور خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
شماره: 445278 تاریخ : 1397/10/18-10:39:22
,23,17,
صندوق مکانیزه فروش

یادداشت

صندوق مکانیزه فروش

در قانون برنامه پنجم توسعه استفاده از صندوق مکانیزه فروش به عنوان ابزاری برای ساماندهی اخذ مالیات، شفاف سازی درآمدها، جلوگیری از گران فروشی، مشتری‌مداری در قالب صدور فاکتور فروش الکترونیک، ایجاد ثبات و نظم در کسب و کار و شفاف تر شدن نظام دریافت و پرداخت خرده فروش ها به صورت رسمی وارد ادبیات اقتصادی ایران شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، در این راستا، در اسفند ماه سال 95 دولت لایحه ای در خصوص نصب، ایجاد و راه‌اندازی صندوق‌های مکانیزه فروش به مجلس تقدیم کرد و پس از انجام بررسی های فراوان در کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهش های مجلس، در نهایت آبان ماه سال 96 این لایحه به تصویب کمیسیون اقتصادی مجلس رسید.

طبق قانون استفاده از سامانه صندوق فروش یا نرم افزار فروشگاهی و صدور الکترونیکی صورتحساب فروش مورد تاکید والزام وزارت اموراقتصادی ودارایی می باشد.این سامانه ابزاری است برای ثبت ومحاسبه مکانیزه خرید ، فروش،موجودی کالاوهزینه های یک واحد شغلی وصدوربرگه فیش به همراه جزئیات مربوط به آن واگر یک مودی از آن استفاده ننماید برای وی تبعاتی به همراه خواهد داشت. درحال حاضر بر اساس مصوبات تعدادی از اصناف فعال کشورمشمول استفاده از این سامانه هستند.مودیان مالیاتی درصورت عدم به کارگیری یا نصب صندوق های فروش ضمن رداظهارنامه شان، قانون علی راس در محاسبه مالیات نیز برای آنها درنظر گرفته شده و تمامی معافیت های مورد اجرا برای واحد صنفی مربوطه لغو می گردد.

بطور کلی میتوان گفت صندوق مکانیزه فروش یکی از زیرساخت هایی است که می تواند از بروز مشکلات جدی و بزرگ جلوگیری کند; با نصب این صندوق شفافیت در حوزه دریافت و پرداخت‌ها افزایش می یابد.

استفاده از این صندوق(سامانه فروشگاهی مکانیزه) یکی از روش های قابل قبول در رفع معضلات مالیاتی و ایجاد شفافیت مالی است از این رو از این امکان می توان به عنوان یکی از بازوهای اجرای صحیح و دقیق قانون مالیات بر ارزش افزوده و قانون مالیات های مستقیم بهره مند شد که بررسی تجربه جهانی نیز گواه این امر است. همچنین با نصب صندوق مکانیزه فروش نه تنها فرارهای مالیاتی کاهش خواهد یافت، بلکه به تبع آن درآمدهای دولت نیز افزایش می‌یابد، تخلف دریافت سود بیشتر از مصرف‌کننده به حداقل می‌رسد و توزیع کالاهای قاچاق و فاقد مجوزی که در خرده‌فروشی‌ها دیده می‌شود نیز به حداقل می‌رسد.


سازمان امورمالیاتی کشورارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 213
رمزت رو فریاد بزن موسسه اعتباری ملل بیمه جامع مجتمع های مسکونی بیمه پارسیان اقشار جدید برخوردار از حمایت های تأمین اجتماعی بانک صنعت و معدن پست بانک ایران بانک خاورمیانه