در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512455 تاریخ : 1399/02/20-12:46:54
,8,4,
صعود سراسری بورس های جهانی

صعود سراسری بورس های جهانی

تمامی شاخص های بورسی مهم جهان صعودی بودند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از آسوشیتدپرس، در شرایطی که ویروس کرونا روز به روز در سطح جهان پیشروی می کند و شمار مبتلایان و قربانیان در جهان کماکان رو به افزایش است، تلاش ها برای یافتن واکسن کرونا بیش از پیش شدت گرفته است.

نرخ بیکاری آمریکا در ماه آوریل همان طور که انتظار می رفت دو رقمی شد و به 14.7 درصد رسید. در شرایطی که روند بازگشایی کسب و کارها در آمریکا به تدریج شروع شده است، بالاترین نرخ بیکاری از دهه 1930 می تواند دارای پیامدهای زیادی برای رشد اقتصادی سه ماهه دوم سال نیز باشد. برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت این ارقام را فاجعه آمیز خوانده است. نرح مشارکت در بازار کار نیز به 51.3 درصد رسیده که در طول تاریخ مدرن اقتصاد آمریکا بی سابقه است.

یان شفردسون، کارشناس مسایل اقتصادی در موسسه پانتیون مکرواکونومیکس گفت: در ماه آوریل بیشترین تعدیل نیرو در بخش های با سطح دستمزد کم نظیر تفریح و سرگرمی صورت گرفت و با توجه به پایین بودن سطح درآمد این افراد، باید منتظر کاهش جدی در قدرت خرید آن ها باشیم.

با این حال معامله گران به خبر پیشرفت در مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا روی خوشی نشان دادند. در تماس تلفنی رابرت لایت هایزر، وزیر بازرگانی آمریکا با لیو هه، معاون نخست وزیر چین دو طرف بر سر فراهم کردن فضای مطلوب برای تحقق تعهدات هدف گذاری شده فاز نخست توافق تجاری با یکدیگر به تفاهم رسیدند. اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر وخیم بودن روابط دو طرف باعث نگرانی هایی از تشدید مناقشات شده بود.

پیش از این نیز دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از در اختیار داشتن شواهدی مبنی بر مسئول بودن چین در شیوع کرونا در جهان خبر داده و چین را تهدید به اعمال موج تازه ای از تعرفه ها در صورت اثبات عمدی بودن نقش چین در انتشار ویروس کرونا کرده بود.

اکنون دو عامل کلیدی در تعیین مسیر آینده شاخص ها نقش اساسی دارند: نخست اینکه آمریکا و چین به توافق تجاری پایبند خواهند ماند یا شاهد دور دیگری از جنگ تعرفه ها خواهیم بود و دوم اینکه بازگشایی تدریجی اقتصاد در کشورهای مختلف تا چه حد موفقیت آمیز خواهد بود و کشورها خواهند توانست شیب نزولی سرعت شیوع کرونا را ادامه دهند یا شاهد آغاز موج دوم همه گیری در جهان خواهیم بود. هم چنین بازارها به شدت مشتاق شنیدن اخبار مثبت تری از پیشرفت های دارویی در زمینه مقابله با کرونا هستند.

میشل هیوسون، کارشناس ارشد بازار در موسسه "سی ام سی کپیتال مارکتس" گفت: به نسبت هفته های قبل فضای روانی معاملات خیلی بهتر شده است و شاهدیم که روند صعودی شیوع بیماری در آسیا، اروپا و آمریکا کند و حتی در برخی از مناطق متوقف شده است. اکنون می توان امیدوار بود که با حمایت های بیشتر بانک های مرکزی، شاخص ها کم کم شروع به ایستادن کنند.

رشد اقتصادی در بسیاری از مناطق وارد محدوده منفی شده است تا جایی که در سه ماهه نخست امسال، بدترین عملکرد فصلی تاریخ بلژیک و اسپانیا به ثبت رسید و در فرانسه، اقتصاد این کشور در سه ماهه نخست سال 2020 به میزان 5.8 درصد کوچکتر شده است که این رشد، ضعیف ترین رشد اقتصادی فرانسه از زمان جنگ جهانی دوم محسوب می شود.

این برای دومین فصل متوالی است که اقتصاد فرانسه کار خود را با ثبت رشد منفی به پایان می رساند. در آلمان نیز تا پایان ماه مارس، متوسط نرخ بیکاری در بزرگ ترین اقتصاد اروپا به 3.5 درصد رسید که در مقایسه با ماه 0.3 درصد افزایش یافته است.

در انگلیس نیز بانک مرکزی این کشور نسبت به در پیش بودن وخیم ترین شرایط اقتصادی سه قرن اخیر هشدار داده و از احتمال رشد منفی 14 درصدی اقتصاد انگلیس سخن گفته است.

در سه ماهه نخست امسال اقتصاد ایتالیا 4.7 درصد کوچک شده است تا دومین رشد منفی فصلی متوالی پس از رشد منفی 0.3 درصدی فصل قبل و بدترین عملکرد فصلی تاریخ معاصر این کشور رقم بخورد. بر مبنای سالانه نیز رشد اقتصادی ایتالیا در 12 ماه منتهی به مارس، منفی 4.8 درصد اندازه گیری شده است.

تاکنون بیش از چهار میلیون و 14 هزار و 500 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین 276 هزار و 253 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 78 هزار و 616 نفر، انگلیس با 31 هزار و 241 نفر، ایتالیا با 30 هزار و 201 نفر، اسپانیا با 26 هزار و 299 نفر وفرانسه با 26 هزار و 230 نفر بوده است.

جورج روزناک، کارشناس سرمایه گذاری در بانک ولز فارگو گفت: به صورت کلی نسبت به روند بازار سرمایه در میان مدت خوش بین هستم البته ممکن است شاخص ها در برخی از مقاطع با ریزش هایی نیز مواجه شوند که به احتمال زیاد موقتی خواهد بود.

بورس آمریکا

در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با 1.91 درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح 24 هزار و 331.23 واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی 500» با 1.69 درصد افزایش تا سطح 2929.80 واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با صعود 1.58 درصدی در سطح 9121.32 واحدی بسته شد.

بورس های اروپایی

با تداوم اختلافات بین انگلیس و اتحادیه اروپا بر سر روابط آینده دو طرف اکنون انگلیس و آمریکا، کار مذاکرات برای امضای پیمان تجارت آزاد را با یکدیگر آغاز کرده اند. این مذاکرات به سرپرستی رابرت لایت هایزر، وزیر بازرگانی آمریکا و لیز تراس، وزیر تجارت انگلیس با مشارکت 300 کارشناس در قالب 30 گروه مذاکره کننده آغاز شده است.

پیش از این، اتاق بازرگانی آمریکا به دولت انگلیس توصیه کرده بود تا هر چه زودتر به توافقی با اتحادیه اروپا بر سر روابط تجاری و مالی آینده برسد تا بدین ترتیب مسیر امضای پیمان تجارت آزاد بین آمریکا و انگلیس و سرمایه گذاری بیشتر آمریکا در این کشور فراهم شود. شرکت های آمریکایی 750 میلیارد دلار در انگلیس سرمایه گذاری کرده اند.

اگر طرفین تا پایان امسال به توافقی مشخص نرسند، انگلیس بازار واحد اروپایی را نیز ترک خواهد کرد و روابط تجاری دو طرف کانال مانش تابع مقررات سازمان تجارت جهانی خواهد بود. دو طرف هم چنین تا ماه ژوئن برای رسیدن به چارچوب کلی فرصت دارند و در صورت منقضی شدن این مهلت می توانند با توافق یکدیگر آن را تمدید کنند.

از سوی دیگر انگلیس مذاکره برای امضای پیمان تجارت آزاد را با نروژ و استرالیا نیز آغاز کرده است.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی 100" بورس لندن با 1.4 درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح 5935.98 واحد بسته شد. شاخص "دکس 30" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود 1.35 درصدی و ایستادن در سطح 10 هزار و 904.48 واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک 40" بورس پاریس با افزایش 1.07 درصدی در سطح 4549.46 واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس 35" 0.78 درصد بالا رفت و به 6783.10 واحد رسید.

بورس های آسیایی

در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی 225" بورس توکیو ژاپن با صعود 2.56 درصدی تا سطح 20 هزار و 179.09 واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ 1.044 درصد بالا رفت و در سطح 24 هزار و 230.17 واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" جهش 0.99 درصدی را تجربه کرد و در سطح 3963.62 واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس 200" بورس سیدنی با 0.5 درصد صعود و ایستادن در سطح 5391.08 واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با 1.19 درصد صعود به 24.74 دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با جهش 1.51 درصدی به ازای 30.97 دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افت 0.78 درصدی نسبت به روز قبل در سطح 1702.770 دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود 1.21 درصدی به ازای 15.78 دلار مبادله شد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 163
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران