زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 490206 تاریخ : 1398/06/09-15:32:32
,5,
صرفه‌جویی 70 درصدی در تعمیرات اساسی پتروشیمی شازند

صرفه‌جویی 70 درصدی در تعمیرات اساسی پتروشیمی شازند

مدیرعامل پتروشیمی شازند از صرفه‌جویی 70 درصدی در تعمیرات اساسی این پالایشگاه خبر داد و گفت:‌ سال گذشته پتروشیمی شازند 400 میلیون دلار ارز در سامانه نیما عرضه کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، ابراهیم ولدخانی ظهر امروز در نشستی خبری با اشاره به انجام تعمیرات اساسی در این پتروشیمی ادامه داد:‌ 17 واحد تولیدی و 5 واحد پشتیبان به صورت همزمان در یک ماه به اورهال رفتند و این در شرایطی است که ایران در تحریم است و حتی امکان فراهم کردن قطعه یدکی برای واحدهای معمولی نیز امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: در مجموعه پتروشیمی شازند با بهره‌گیری از توان مدیران و کارشناسان ارزنده این واحد به یک دستاورد بزرگ رسیدیم که می‌توان این دستاورد را در اختیار سایر واحدهای پتروشیمی قرار داد.

ولدخانی به تعمیرات اساسی توربین و کمپرسورهای واحد الفین اشاره کرد و گفت: همه این دستاوردها متکی به نیروهای داخلی است. توربین‌های واحد الفین این شرکت و شرکت‌های دیگر یکی از پیچیده‌ترین تجهیزات است که کارشناسان ایرانی توانستند این تجهیزات را با تامین قطعات تعمیر کنند.

به گفته ولدخانی توربین‌های واحد الفین، 14 سال پیش اورهال شده بودند از همین رو از یکسال گذشته برنامه‌ریزی برای تعمیرات اساسی آغاز شد. این توربین‌ها باید بعد از 80 هزار ساعت کار تعمیر شوند اما در مواردی توربینی بیش از 120 هزار ساعت کار کرده بود.

وی با بیان اینکه نزدیک به 7 هزار نیرو در این اورهال شرکت کردند، ‌تاکید کرد:‌ تعمیرات اساسی پتروشیمی شازند بدون حادثه انجام شد و طی آن 3800 شیر و شیر کنترل باز شد. در تعمیرگاه شرکت تعمیر و نصب شد و با انجام این تعمیرات تا 8 سال دیگر نیازی به اورهال نداریم.

مدیرعامل پتروشیمی شازند ادامه داد:‌ به منظور تامین نیاز داخلی محصولات این شرکت، ‌در حالی که تعمیرات اساسی در جریان بود اما واحدهای پروپیلن و بخش الکل 6 روز بعد از اورهال و 7 روز قبل از اتمام اورهال در مدار تولید قرار گرفتند.

وی گفت: از 900 قطعه مورد نیاز برای تعمیرات اساسی،‌ در حال حاضر 600 قطعه داخلی‌سازی شده است.

ولد خانی ادامه داد:‌ در این اورهال 70 درصد صرفه‌جویی ارزی به وجود آمد تا آنجا که اگر از نیروهای و تجهیزات خارجی استفاده می‌کردیم هزینه‌ای 15 میلیون دلاری را به همراه داشت اما توانستیم تعمیرات را با 3.5 تا 4 میلیون دلار انجام دهیم. در مجموع  350 میلیارد تومان برای تعمیر و اورهال هزینه شد.

وی به عرضه 400 میلیون دلار ارز در سامانه نیما در سال گذشته اشاره کرد و افزود:‌ این در شرایطی بود که حتی برای حمل محصولات شیمیایی کشتی موجود نبود اما توانستیم این مقدار ارز را وارد کشور کنیم.

مدیرعامل پتروشیمی شازند یکی از اهداف این واحد در زمینه محیط‌زیست را توجه به توسعه پایدار عنوان کرد و گفت:‌ پروژه بزرگی در زمینه محیط‌ زیست شرکت اجرا شده و باعث شد تا مجموعه از صنعت آلاینده خارج شود. همچنین تمامی استانداردهایی که اجرا می‌شود بیش از استانداردهای محیط‌زیست است و تمام فلرها و سیستم‌ها به صورت انلاین پایش می‌شود.

ولدخانی با بیان اینکه پساب شرکت پتروشیمی شازند به طور کامل تصفیه می‌شود، ‌ادامه داد: ‌این امکان وجود دارد تا پساب شهرهای اطراف مانند شازند و مهاجران و حتی اراک را نیز تصفیه کنیم.

وی میزان جذب نیروی بومی را در دوسال گذشته در پتروشیمی شازند 750 نفر عنوان کرد و افزود: سعی کردیم در بخش‌های مختلف مانند سیل، بهزیستی و مسائل ورزشی، مسئولیت‌های اجتماعی خود را انجام دهیم.

ولدخانی به بومی‌سازی یک  کاتالیست طی سال گذشته در این پتروشیمی اشاره کرد و ادامه داد:‌ این امر باعث جلوگیری از خروج رقم 5 میلیون دلار ارز از کشور شد. امسال نیز با همکاری پژوهش و فناوری پتروشیمی در تلاشیم تا کاتالیست دیگری را بومی‌سازی کنیم.

به گفته مدیرعامل پتروشیمی شازند،‌ این پتروشیمی برعکس پتروشیمی‌هایی که خوراک گاز دارند،‌ خوراک مایع خود را با قیمت فوب خلیج فارس می‌خرد با این حال سال گذشته 1200 میلیارد تومان سود محقق شد.

وی با اشاره به اینکه با وجود کاهش دریافت خوراک از پالایشگاه‌های شازند و اصفهان با تمام ظرفیت مشغول فعالیت هستیم، ‌گفت:‌ تلاش کردیم تا خوراک را از سایر پالایشگاه‌ها تامین کنیم. سال گذشته بخشی از خوراک را از عراق وارد می‌کردیم اما اکنون نفتا را از ستاره خلیج فارس می‌گیریم زیرا پالایشگاه شازند استراتژی تولید بنزین داشته و محدودیت تولید نفتا را دارد.

ولدخانی تاکید کرد:‌ تصمیم گرفتیم محصولات با ارزش افزوده بالاتر و حاشیه سود بیشتر تولید کنیم تا سود بیشتری محقق شود.

وی با اشاره به اینکه امکان ساخت واحد پلی‌پروپیلن وجود دارد،‌ افزود:‌ اگر چه قطعات را می‌توانیم بسازیم اما لایسنس نداریم و دانش فنی را همچنان باید از کشورهای خارجی بخریم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 198
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران