در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518574 تاریخ : 1399/06/07-14:20:00
,17,
صادرات فرش ایرانی به صفر رسید

یک مقام مسئول خبر داد:

صادرات فرش ایرانی به صفر رسید

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف گفت: صادرات فرش دستباف از سال گذشته با مشکلاتی روبرو شده و با بروز بیماری کرونا، متاسفانه صادرات فرش به صفر رسیده است.

به گزارش بانک و صنعت، محمدعلی زرینه کفش گفت: سال گذشته به پایین ترین سطح صادرات فرش رسیدیم که حدود 70 میلیون دلار بوده و 50 میلیون دلار آن، از طریق گمرک بوده و حدود 20 میلیون دلار هم از طریق بار مسافری از کشور خارج شده؛ اما سال های قبل این عدد، نیم میلیارد دلار هم بوده است و نمی توانیم بیماری کرونا را، مقصر کاهش این عدد بزرگ بدانیم.

وی افزود: بخش مهم مشکلات پیش پای صادرکنندگان، به دولت، مصوبه ها و قانون های که تصویب شده مربوط می شود؛ به نحوی که برای تولید فرش دستباف، باید مواد اولیه وارد شود که به آن ارز دولتی اختصاص داده نمی شود، اما وقتی فرش بافته شد و صادرکننده می خواهد آن را صادر کند، 6 ماه وقت دارد تا ارز آن را از طریق سامانه نیما به کشور برگرداند.

به گفته این مقام مسئول، فرش کالایی نیست که بتوان آن را خیلی فوری در کشورهای خارجی به فروش رساند، اما دولت می گوید شش ماه فرصت دارید تا ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانید و این یکی از مشکلات اساسی صادرکنندگان است.

زرینه کفش اظهار داشت: متاسفانه امروز شاهد آن هستیم که کشورهایی مثل هند، چین و پاکستان در حال سوء استفاده از برند ایرانی هستند و فرش های خود را در اروپا و امریکا به جای فرش ایرانی می فروشند؛ پس دولت می تواند با برنامه ریزی، فرش ایرانی را بهتر در دنیا معرفی کند؛ ولی متاسفانه سازمان ملی فرش هم هر سال، ضعیف تر از سال گذشته عمل می کند و وضعیت فرش ایرانی بسیار بد است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف، در خصوص تامین مواد اولیه در داخل هم گفت: اکثر مواد اولیه ما از ابریشم گرفته تا نخ و پشم از خارج وارد می شود و این در حالی است که این ظرفیت در کشور وجود دارد تا حداقل از پشم گوسفندان بتوانیم استفاده کنیم و پشم گوسفندان در ذبح های سنتی و بخشی در کارخانه ای دباغی، نابود نشود.

وی ادامه داد: در حال حاضر در کشور یک میلیون و 300 هزار نفر بافنده فرش داریم که در پنج سال گذشته، حدود 500 هزار نفر از آن ها بیمه شده اند که این در زمان خودش خبر خوبی بود، اما حالا با رها شدن این پشتیبانی از سمت دولت، فقط 200 هزار نفر تحت پوشش بیمه هستند و این باعث شده تا هنرمندان فرش ایرانی بی انگیزه و تقریبا نیمی از آن ها بیکار شوند و یا به سراغ کارهای دیگر غیر از فرشبافی رفته اند.

این مقام مسئول گفت: کسی که فرش می بافد هیچ هزینه ای برای دولت ندارد و در خانه خود تولید می کند بیمه تنها دلخوشی او برای آینده است که نبود آن می تواند کار را تعطیل کند؛ در حالیکه امروز در تهران حدود هزار فرش فروشی داریم که مشغول خدمت رسانی به مشتریان هستند؛ پس اگر کسی شکایتی از بافنده و یا فروشنده فرش دارد می تواند به اتحادیه مراجعه کند و در اتحادیه با تشکیل کمیسیون های بازرسی و حل اختلاف، حق را به حق دار خواهیم رساند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 103
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران