جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515418 تاریخ : 1399/04/15-11:40:35
,17,
صادرات غیر نفتی امسال به 41 میلیارد دلار می رسد

سرپرست وزارت صنعت خبر داد:

صادرات غیر نفتی امسال به 41 میلیارد دلار می رسد

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه 60 درصد صادرات غیرنفتی به 15 کشور همسایه انجام می شود، گفت: صادرات غیر نفتی امسال با وجود همه مشکلات تحریم ها و شیوع کرونا به 41 میلیارد دلار خواهد رسید.

به گزارش بانک و صنعت، حسین مدرس خیابانی امروز (یکشنبه) در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی افزود: هفته گذشته میز داخل و کاهش ارزبری به میزان 60 میلیون دلار برگزار شد و هفته آینده نیز میز ساخت داخل دیگری به منظور کاهش ارزبری 200 میلیون دلاری برگزار خواهد شد، علاوه بر آن ارتقای ساخت داخل به همه شهرک های صنعتی سراسر کشور ابلاغ شد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از مشخص شدن برش استانی و بخشی برنامه کاهش ارزبری 3.2 میلیارد دلاری در سال 99 خبر داد و بیان داشت: در کشور 13 هزار طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی 60 درصد وجود دارد که چهار هزار مورد از این طرح ها پیشرفت بیش از 80 درصد داشته و با شکل دادن پویش "تولید و تداوم امید" هر هفته 200 مورد از این طرح ها راه اندازی می شود.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری این طرح ها 170 هزار میلیارد تومان است که 50 هزار نفر به طور مستقیم و بیش از 500 هزار نفر را به صورت غیرمستقیم مشغول به کار خواهد کرد.

وی ادامه داد: امسال توسعه صادرات غیر نفتی به میزان 41 میلیارد دلار را با وجود همه مشکلات تحریم ها و شیوع کرونا و بسته شدن مرزها در برنامه داریم.

سرپرست وزارت صنعت گفت: امروز 80 درصد مرزهای تجاری ما بازگشایی شده و 75 درصد بازارچه های مرزی فعال شده است و تجارت کشور به روال عادی برگشته است.

وی بیان داشت: شکاف 42 درصد ایجاد شده در صادرات غیرنفتی در دو ماهه امسال تا 27 درصد در سه ماهه امسال کاهش یافته و این در حالی است که کرونا تاکنون بیش از 33 درصد تجارت جهانی را تحت تاثیر قرار داده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: اتکای کشور در صادرات غیر نفتی بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب به 15 کشور همسایه و تقویت تجارت با هند و چین است.

وی گفت: اکنون 60 درصد صادرات غیرنفتی به 15 کشور همسایه انجام می شود به طوری که به عنوان نمونه در اردیبهشت امسال صادرات به افغانستان دو برابر مدت مشابه پارسال بود.

مدرس خیابانی بیان داشت: برنامه های جهش تولید این وزارتخانه در چهار محور اصلی استفاده از ظرفیت های خالی، راه اندازی واحدهای صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی، راه اندازی معادن غیر فعال و استفاده از ظرفیت و توان شرکت های دانش بنیان دنبال می شود.
وی اظهار داشت: در سه ماهه امسال 210 واحد صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی و خارج از آن مجدد راه اندازی شدند، همچنین از مجموعه چهار هزار و 400 معدن غیرفعال کشور، امسال راه اندازی یک هزار و 20 مورد آنها را در برنامه داریم که در سه ماهه امسال 146 معدن سرپا شدند.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در بخش تجارت، صادرات و واردات، امروز 33 هزار کارت بازرگانی فعال در کشور وجود دارد.
وی گفت: در سال 98 صادرکنندگان با صادرات 41.3 میلیارد دلاری انواع کالا به 100 کشور حماسه خلق کردند و با وجود تحریم ها، رکورد وزنی صادرات 135 میلیون تنی زده شد که 57 میلیون تن آن مربوط به محصولات زنجیره فولاد به ارزش 9 میلیارد دلار بود.
مدرس خیابانی تاکید کرد: امروز به جز تامین مواد اولیه کارخانجات، کالاهای اساسی و تجهیزات و ماشین آلات تولید، با هر گونه واردات به کشور مخالفیم.
وی ادامه داد: سال گذشته یک هزار و 500 ردیف تعرفه کالایی مسدود شد و در سه ماهه امسال این آمار به دو هزار و 500 ردیف تعرفه کالایی رسید.
به گفته این مقام مسوول، 85 درصد واردات کشور را نهاده های تولید تجهیزات و ماشین آلات تشکیل داده و 15 درصد دیگر آن را کالاهای مصرفی تشکیل می دهند که هفت درصد آنها کالاهای اساسی است.
وی خاطر نشان کرد: در سال 98 شاهد رشد 1.9 درصدی بخش معدن و 2.1 درصدی بخش صنعت بودیم و در سه ماهه امسال با وجود شرایط تحریم ها و محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا صدور جواز های تاسیس صنعتی، معدنی و تجاری از نظر تعداد 25 درصد، از نظر سرمایه گذاری 37.3 درصد و از نظر اشتغال زایی 18.1 درصد رشد داشته است.

تامین اقلام مقابله با کرونا
مدرس خیابانی با اشاره به تامین اقلام مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: در حالی که در ابتدای اسفند سال گذشته محدودیت های زیادی در تامین اقلام مواجه بودیم، اما امروز با بسیج همگانی، میدان دادن به مردم، نیروهای مسلح و گروه های جهادی و با استفاده از ظرفیت های خالی کارخانجات و تغییر خطوط و سه شیفت کار کردن، در این حوزه از روزی 200 هزار عدد تولید ماسک به روزی 6 میلیون ماسک رسیدیم و از یک واردکننده این اقلام به صادر کننده تبدیل شده ایم.
وی بیان داشت: در حوزه لباس های پرستاری 700 هزار دست لباس دپو شده و صادرات می شود و علاوه بر آن صادرات ونتیلاتور و دستگاه های اکسیژن ساز را در برنامه داریم.
سرپرست وزارت صنعت همچنین به برخی ارقام در حوزه تحقق شعار جهش تولید اشاره کرد و گفت: در حوزه خودرو که نخستین حوزه ای بود که با تحریم آمریکایی ها مواجه شد و در پی آن کره ای ها و فرانسوی ها کشورمان را ترک کردند، در سه ماهه امسال پس از دو سال رشد منفی شاهد رشد هشت درصدی و تولید بیش از 200 هزار دستگاه خودرو بودیم.
مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: در این مدت تحویل خودرو 55 درصد رشد داشته و تعهدات خودروهای ناقص کف پارکینگ خودروسازان 71 درصد کاهش یافته است.
وی خاطر نشان کرد: در این حوزه رشد 40 درصدی و تولید یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو را در تا پایان سال در برنامه داریم.
این مقام مسوول یادآور شد: در سه ماهه امسال شاهد رشد 115 درصدی در تولید لباسشویی و رشد 50 درصدی در تولید تلویزیون بودیم و با توجه به ظرفیت 20 میلیون دستگاهی لوازم خانگی کشور، تا پایان امسال در تلاشیم 12 میلیون دستگاه از این لوازم خانگی تولید شود.
وی همچنین از راه اندازی کارخانه ساخت پنل تلویزیون در یکی از واحدهای بزرگ استان اصفهان تا پایان سال خبر داد و گفت: رشد 30 درصدی تولید تایر، 10 درصدی تولید سیمان، هفت درصدی تولید یخچال و فریزر، هفت درصدی محصولات پتروشیمی و یک درصدی تولید کمباین از دیگر آمارهای قابل اشاره سه ماهه امسال است.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه تنظیم بازار یادآور شد: دستاورد مهم این حوزه در مقابله با کرونا بود به طوری که صف های طولانی، هجوم مردم به فروشگاه ها و خالی بودن قفسه ها را به هیچ عنوان شاهد نبودیم.
وی خاطر نشان کرد: امروز مقادیر زیادی کالا در بنادر جنوبی و انبارهای کشور دپو شده است.
به گفته این مقام مسوول، 25 ردیف کالایی که تا پارسال ارز ترجیحی 4200 تومانی استفاده می کردند، امروز فقط به پنج قلم کالای اساسی به همراه دارو و تجهیزات کاهش یافته است.
وی یادآور شد: در بخش بازرگانی داخلی جامعه بزرگ سه میلیون واحد صنفی اصناف را داریم که 6 میلیون نفر در آنها شاغلند که با در نظر گرفتن نرخ تکفل، جامعه بزرگ 20 میلیون نفری اصناف را داریم.
مدرس خیابانی، اصناف را مردمی ترین و غیردولتی ترین نهاد اقتصادی کشور توصیف کرد که در زمان شیوع کرونا با تعطیلی همه مغازه ها حماسه ای در مقابله با این ویروس را رقم زدند و تاکید کرد: در ادامه باید تلاش کرد که اصناف آسیب دیده را ترمیم کنیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 207
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران