زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514896 تاریخ : 1399/04/04-09:26:19
,2,
صاحب خانه شدن 8 میلیون نفر بعد از انقلاب از محل صندوق های پس انداز مسکن

سرپرست بانک مسکن اعلام کرد

صاحب خانه شدن 8 میلیون نفر بعد از انقلاب از محل صندوق های پس انداز مسکن

سرپرست بانک مسکن با تاکید بر اینکه رژیم پس انداز برای خانه دار شدن در تمام دنیا رایج است و هنوز بانک مرکزی با ادامه حیات صندوق پس انداز یکم موافقت نکرده گفت: یک سوم از 24 میلیون مسکن ساخته شده بعد از انقلاب از محل تسهیلات اعطا شده بانک مسکن بوده است.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک مسکن، صندوق پس انداز مسکن یکم که در 18 خرداد ماه 94 راه اندازی شد بر این پایه استوار شد که متقاضیان خانه اولی با سپرده گذاری 40 میلیون تومانی و دوره انتظار یک ساله بتوانند 80 میلیون تومان به علاوه سپرده خود با نرخ سود 14 درصد دریافت کنند . با گذشت زمان و ورود رئیس جمهور نرخ سود این تسهیلات سه بار دستخوش تغییر و تحول شد. اما هیچ گاه سقف تسهیلات بنا به دلایلی که مقامات ارشد بانک مسکن آن را منوط به تامین منابع و افزایش سرمایه بانک دانستند محقق نشد.

با گذشت یک سال از آغاز به کار صندوق پس انداز مسکن یکم و آغاز فرآیند پرداخت تسهیلات با نرخ سود 14 درصد استارت تغییر نرخ سود وام مسکن یکم زده شد. ابتدا نرخ سود به 13 درصد، سپس به 11 درصد و در نهایت به 6 درصد برای بافت های فرسوده و برای سایر بافتها به 8 درصد رسید.

حال با گذشت پنج سال و اتمام زمان فعالیت صندوق پس انداز مسکن یکم در 18 خرداد 99، بانک مسکن پیشنهاد تمدید و احیای فعالیت صندوق مزبور را به بانک مرکزی ارائه کرد.

نادر قاسمی سرپرست بانک مسکن در پاسخ به این پرسش که آیا صندوق پس انداز مسکن یکم احیاء شد یا خیر؟ گفت: طبق برنامه ابلاغی بانک مرکزی صندوق پس انداز مسکن یکم یک فرصت پنج ساله داشت که در 18 خرداد ماه امسال این مهلت به پایان رسید.

فعلا که بانک مرکزی در حال بررسی پیشنهاد بانک مسکن برای تمدید زمان مسکن یکم است

وی افزود: در این خصوص مکاتباتی با بانک مرکزی داشتیم که زمان صندوق پس انداز مسکن یکم تمدید شود. اما فعلا که بانک مرکزی در حال بررسی پیشنهاد بانک مسکن است.

قاسمی ادامه داد: در هر صورت بانک مسکن تا سال 1402 که منابع مسکن مهر استمهال شده است با تاکید بر اولویت تامین مالی مسکن مهر به حساب صندوق پس انداز مسکن یکم واریز خواهد شد تا کسری صندوق را پوشش دهد.

وی خاطر نشان کرد: حالا اگر بانک مرکزی با نظر کارشناسی و پیشنهاد بانک مسکن موافقت کند که بانک مسکن برنامه خود را ادامه می دهد و اگر هم مخالفت شود عملا صندوق پس انداز مسکن یکم از 18 خرداد ماه گذشته متوقف می شود. اما بانک مسکن به افرادی که سپرده گذاری کرده اند به تعهدات خود برای پرداخت وام ادامه می دهد. به هر حال سپرده گذاری جدید منوط به اجازه بانک مرکزی است و فعلا منتظر هستیم تا بانک مرکزی دستور خود را صادر کند.

سرپرست بانک مسکن در پاسخ به این پرسش که آیا آماری در دست هست که چه تعداد خانوار از محل صندوق پس انداز یکم صاحب مسکن شده اند گفت: 160 هزار نفر که معادل 204 هزار حساب می شود تقریبا از محل صندوق پس انداز مسکن یکم صاحب مسکن شده اند. در حال حاضر نیز 330 هزار نفر در حساب صندوق پس انداز مسکن یکم سپرده گذاری کرده اند و باقی مانده اند که اگر 20 درصد آنها هم انصراف دهند باز هم رقم قابل ملاحظه ای خواهد شد و تعهد سنگینی هم بابت این موضوع خواهیم داشت.

رژیم پس انداز برای خانه دار شدن در دنیا رایج است

قاسمی در پاسخ به این سئوال که آیا رژیم پس انداز می تواند برای صاحب خانه شدن در این شرایط تورمی مفید باشد؟ گفت: رژیم پس انداز برای صاحب مسکن شدن در تمام دنیا رایج است و رعایت می شود. در ایران هم یکی از راههایی است که بعد از انقلاب راهی مناسب برای صاخب خانه شدن بوده است.

وی افزود: بعد از انقلاب 24 میلیون مسکن تولید شده است که یک سوم این واحدهای تولید شده توسط تسهیلات پرداخت شده بانک مسکن بوده است و 50 درصد این افراد نیز از محل همین صندوق های پس انداز موجود در بانک مسکن صاحب خانه شده اند.پس رژیم پس انداز یک موضوع حل شده در تمام دنیا است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 217
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران