صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518114 تاریخ : 1399/05/28-17:43:51
,13,
شکل گیری امضای طلایی در توزیع نهاده های دامی

یک مقام مسئول اعلام کرد:

شکل گیری امضای طلایی در توزیع نهاده های دامی

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران ضمن انتقاد از ایرادات سامانه بازارگاه گفت: علاوه بر مجوزهای طلایی در واردات، با امضای خاص در توزیع نیز مواجه هستیم که شرایط رابرای تولیدکنندگان دشوار می کند.

به گزارش بانک و صنعت، محمدعلی کمالی، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران کشور در نشستی خبری با بیان اینکه سرانه مصرف گوشت مرغ در کشور ما 34 کیلوگرم و دو برابر سرانه جهانی است، گفت: در واقع صنعت طیور کشور بارِ گوشت قرمز و ماهی را نیز در سبد مصرفی پروتئین خانوار بر دوش می کشد.

وی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان مرغ با زیان، تولیدات خود را عرضه می کنند، گفت: اگر قرار بود امسال قیمت مرغ زنده 10 هزار تومان باشد، تولیدکننده تاکنون آن را به نرخ 9 هزار و 500 تومان عرضه کرده، بنابراین مرغداران به تعهدات خود در زمینه تولید عمل کرده اند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ماهیانه به طور متوسط 120 میلیون قطعه جوجه ریزی انجام شده است، گفت: در برخی ماه ها نیز جوجه ریزی تا 140 میلیون قطعه افزایش یافت و به همین جهت در سه ماهه ابتدایی امسال، صنعت طیور از لحاظ نوسانات قیمتی بدترین تجربه خود را از سر گذراند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران کشور با اشاره به اینکه قرار بود از میان 15 تا 16 نهاده مورد نیاز تولیدکنندگان، دولت دو نهاده اصلی ذرت و کنجاله سویا را تأمین کند، گفت: متأسفانه این تعهد تاکنون تحقق نیافته است.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال تاکنون بین 3.6 میلیون تن تا 4.1 میلیون تن ذرت وارد کشور شده و بر اساس اعلام مسئولان، میزان آن از سال گذشته نیز بیشتر بوده است که این نهاده باید با قیمت حداکثر 1,650 تومان درب مرغداری عرضه می شد؛ اما قیمت آن هم اکنون بین 2 هزار و 400 تا سه هزار تومان است؛ نهاده ای که تماماً با ارز 4200 تومانی وارد کشور شده است.

این فعال بخش خصوصی با اشاره به چالش های موجود در زمینه واردات و توزیع نهاده های دامی گفت: طبق اعلام وزارت صمت، 4 میلیون و 100 هزار تُن ذرت وارد کشور شده؛ اما وزارت جهاد کشاورزی اعلام می کند تنها 900 هزار تن از این کالا در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.

کمالی تصریح کرد: همچنین برخی واردکنندگان مدعی هستند که کالای خود را پیش فروش کرده اند، این در حالی است که واردات این کالا با ارز 4200 تومانی انجام شده و واردکننده به عنوان مباشر دولت، تلقی می شود نه صاحب کالا، بنابراین نمی تواند کالا را پیش فروش کند.

وی با اشاره به اینکه خرید نهاده های دامی با نرخ مصوب برای تولیدکنندگان بسیار دشوار و پیچیده شده است، گفت: این در حالی است که تولیدکنندگان با یک تلفن، 70 درصد نهاده خود را از بازار آزاد تأمین می کنند.

وی با اشاره به مشکلات سامانه بازارگاه توضیح داد: متأسفانه این سامانه اشکالات زیادی دارد و توزیع از طریق آن عادلانه انجام نمی شود؛ به این معنا که ما یک امضای طلایی در واردات داریم و هم اکنون نیز یک امضای طلایی در توزیع ایجاد شده است. امضای طلایی در واردات به این معناست که روز جمعه چند واردکننده را صدا می کنند و بین آنها ارز توزیع می شود و امضای طلایی در توزیع نیز این است که این اقدام به صورت عادلانه انجام نمی شود.

کمالی توضیح داد: اولاً که نهاده عرضه شده در سامانه بازارگاه کافی و به اندازه نیاز تولیدکنندگان نیست، ضمن اینکه برخی از تولیدکنندگان بزرگ رانت اطلاعاتی دارند و با استفاده از این رانت می توانند سریع تر وارد سامانه شوند، ثبت نام و سهمیه دریافت کنند و همچنین ضریب نفوذ اینترنت در مناطق روستایی با توجه به سن و سطح سواد تولیدکنندگان کمتر از 26 درصد است. تولیدکنندگان در این مناطق با چنین شرایطی چگونه می توانند در سامانه پیچیده ای مانند بازارگاه ثبت نام و سهمیه دریافت کنند.

در ادامه این نشست، رضا ترکاشوند مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران میهن نیز با انتقاد از اعمال ممنوعیت های خلق الساعه برای صادرات محصولات کشاورزی گفت: امسال به دلیل افزایش قیمت تخم مرغ، دولت صادرات آن را ممنوع کرد که از ابتدای تیرماه تاکنون تولیدکنندگان روزانه به ازای هر کیلوگرم تولید 2 هزار تومان ضرر می کنند.

وی اضافه کرد: به همین دلیل تعدادی از مرغداران به دنبال حذف گله های خود هستند.

ترکاشوند افزود: بعد از اینکه ما به ممنوعیت صادرات اعتراض کردیم، دولتمردان اعلام کردند که ممنوعیت لغو می شود اما برای صادرات عوارض 4 هزار تومانی اعمال کردند که این مسئله صادرات را عملاً با مشکل مواجه کرده است.

وی تصریح کرد: گویا کشور ما تحمل رونق تولید را ندارد، چرا که آنجا که باید از تولیدکننده حمایت شود به هیچ عنوان این اقدام صورت نمی گیرد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 163
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران