تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521931 تاریخ : 1399/08/06-14:00:33
,17,8,25,
شمش فولادی، شاگرد اول صادرات صنایع معدنی

شمش فولادی، شاگرد اول صادرات صنایع معدنی

آمارهای مورد بررسی صادرات بخش معدن و صنایع معدنی نشان می دهد که که شمش فولادی در سال های 98- 1392 و پنج ماهه نخست امسال بیشترین سهم را در بین صادرات صنایع معدنی داشته و در افق 1404 هم حداقل بیش از 60 درصد از صادرات صنایع معدنی را به خود اختصاص خواهد داد.

به گزارش بانک و صنعتبه نقل از

تازه ترین گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی هم گویای آن است که بخش عمده صادرات محصولات فولادی در سال 1398 به صادرات شمش با سهمی 61 درصدی اختصاص یافته که در مقایسه با محصولات نهایی از ارزش افزوده پایینی برخوردار است.

براساس آمار انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در پنج ماهه نخست امسال از مجموع صادرات شمش و تولیدات فولادی که رقم دو میلیون و 957 هزار تن ثبت شد، سهم شمش فولادی با رقم دو میلیون و 213 هزار تن، سهم 74.8 درصد را به خود اختصاص داد و تولیدات فولادی به میزان 744 هزار تن سهم 25.1 درصدی را دارد.

سال گذشته در دوره پنج ماهه چهار میلیون و 157 هزار تن شمش و تولیدات فولادی صادر شد که شمش با رقم دو میلیون و 689 هزار تن سهم 64.6 درصدی و تولیدات فولادی با رقم یک میلیون و 468 هزار تن سهم 35.3 درصدی را ثبت کرد.

صادرات 10.3 میلیون تنی فولاد

این انجمن در دوره یک ساله 98 آمار داد که مجموع صادرات شمش و تولیدات فولادی رقم 10 میلیون و 363 هزار تن بود و از این رقم 6 میلیون و 908 هزار تن سهم شمش با سهم 66.6 درصدی و تولیدات با رقم سه میلیون و 455 هزار تن سهم 33.3 درصد را نشان می دهد.

آمارهای مورد بررسی گویای آن است که در سال های فعالیت دولت های یازدهم و دوازدهم ( تاپنج ماهه امسال) بطور متوسط 40 تا 45 درصد ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی مربوط به صدور فولاد است.

ضرورت سیاستگذاری برای کل زنجیره

کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گزارش خود تاکید کرد: هرگونه سیاستگذاری و تصمیم گیری در خصوص فولاد باید شامل کل زنجیره باشد تا از اتخاذ سیاست های متناقض در کل زنجیره اجتناب شود.

ضمن اینکه یکی از معضلات زنجیره فولاد در سال های گذشته این بوده که به دلیل اخذ تصمیم های مقطعی، ارزش افزوده موجود در زنجیره به بخشی از زنجیره (مثلاً فولاد سازی) سرازیر شده و باعث شده که شرکت های فعال در بخش معدن و کنسانتره و گندله از سرمایه گذاری در این بخش به سمت سرمایه گذاری در بخش فولادسازی هدایت شوند و این امر باعث ایجاد کمبود در بخشهایی از زنجیره فولاد شده است که تعادل زنجیره را برهم زده است.

ارزیابی مصرف داخلی فولاد

گزارش کمیسیون مزبور تصریح دارد: مصرف داخلی فولاد بسیار کمتر از تولید کشور بوده و در مقاطع طویل فولادی (میلگرد و تیرآهن) حدود 76 درصد تولید و در مقاطع تخت فولادی (انواع ورقه های فولادی) حدود80 درصد تولید در داخل مصرف شده و بقیه به خارج از کشور صادر شده است.

برپایه این بررسی در مجموع 17 درصد کل تولیدات فولادی و 25درصد شمش (بلوم و بیلت و اسلب) به خارج از کشور صادر شده است، بنظر می رسد که گزارش کمیسیون در ارتباط با این آمار مربوط به سال 98 است.

همچنین کمیسیون در ارتباط با چهار ماهه ابتدای سال 1399 نیز آورده است، صادارت انواع مقاطع فولادی کاهش قابل ملاحظه ای داشته؛ بطوری که مقاطع طویل فولادی 40 درصد، مقاطع تخت فولادی 74 درصد، اما شمش دو درصد کاهش داشته و با توجه به اینکه شمش در طول زنجیره در مرحله قبل از محصولات مقاطع فولادی است؛ به منزله خام فروشی انجام شده است.

بورس کالا مرجع کشف قیمت

واقعیت اینکه از زمان راه اندازی بورس کالای ایران، مقرر شده کشف قیمت عادلانه محصولات فولادی در بورس کالا انجام شود و در گزارش کمیسیون آمده است، به همین دلیل مراجع تصمیم گیر درمقاطع مختلف بوسیله وزارت صنایع (سابق)، ستاد تنظیم بازار و غیره تلاش کرده اند که محصولات فولادی در بورس کالا عرضه شده و خریداران بتوانند با قیمت های منصفانه نسبت به خرید محصولات مورد نیاز خود اقدام نمایند.

آنچه که اکنون اتفاق افتاده، اینکه برخی از شرکت های تولید کننده بخشی از محصول خود را در بورس کالا عرضه می کنند و بقیه محصول را در بازار خارج از بورس و بدون هیچگونه شفافیتی به فروش می رسانند.

کمیسیون صنایع و معادن در گزارش خود تصریح دارد: بسیاری موارد این گمان وجود دارد که با عرضه حداقلی محصولات و استفاده از روشهای خاصی، برای یک محصول قیمت بالایی در بورس کشف می شود و بقیه محصول در خارج از بورس به همان قیمت بورس به فروش می رسد، در حالی که چنانچه کل محصول در بورس عرضه می شد، کل خریداران می توانستند با قیمت های پایین تری کالای مورد نیاز خود را خریداری کنند.

بطوری که میزان عرضه در سال 98 و چهار ماهه سال 1399 انواع ورق فولادی 36 درصد و انواع میلگرد و تیرآهن 25 درصد و شمش 23 درصد در بورس عرضه شده است.

سال 1397 نیز مجموع صادرات شمش و تولیدات فولادی به رقم هشت میلیون و 480 هزار تن رسید که از این رقم پنج میلیون و 493 هزار تن شمش فولادی با سهم 64.7 درصد و دو میلیون و 987 هزار تن تولیدات فولادی با سهم 35.2 درصدی به خود اختصاص دادند.


ایرناارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 174
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران