در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522361 تاریخ : 1399/08/15-15:21:37
,15,
شرکت ها به تسهیلات پیش از دانش بنیان شدن نیاز دارند

گفتگو با پژمان تراکمه عضو هیات مدیره مجمع تشکل های دانش بنیان

شرکت ها به تسهیلات پیش از دانش بنیان شدن نیاز دارند

شرکت های دانش بنیان برای افزایش تاب آوری به تسهیلات و حمایت ها، پیش از دانش بنیان شدن نیاز دارند.

به گزارش بانک و صنعت، پژمان تراکمه عضو هیات مدیره مجمع تشکل های دانش بنیان با بیان این مطلب به دلایل عقب نشینی شرکت ها از ادامه فعالیت اشاره کرد و گفت: اکنون به دلیل نوسانات نرخ ارز شرکت ها یا صاحبان ایده در نقطه شروع و اواسط کار ممکن است دلزده شوند و به طورکلی عقب نشینی کنند. اگر شرکتی 80 درصد مسیر را طی کرده باشد نیاز به حمایت بیشتر هم می شود زیرا مشکلات هم بزرگ تر شده و احتمال از هم پاشیدن و انحلال هم بیشتر می شود اینجا نقش حمایت ها می تواند بسیار تاثیرگذار باشد در این مرحله حمایت های دانش بنیانی می تواند مفید باشد ولی متاسفانه مراحل دشوار ارزیابی دانش بنیان شدن عامل دیگری است که شرکت ها را از ادامه فعالیت بازمی دارد.

او افزود: زحمات بسیاری در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ارائه خدمات به شرکت های دانش بنیان انجام شده است ولی در عمل شرکت ها در بهره مندی از این خدمات چندان موفق نبوده اند.

تراکمه با تاکید بر اینکه بخش بزرگی از حمایت ها باید پیش از دانش بنیان شدن ارائه شود، گفت: در حوزه هایتک شرکت دانش بنیان برای تولید محصول باید تمام هزینه ها را ابتدا متقبل شود، مجوزها را دریافت کند بعد از رسیدن به موفقیت اگر حائز شرایط لازم مانند دانش فنی، نوآوری، پیچیدگی در فرآیندها و غیره باشد می تواند برای دانش بنیان شدن اقدام کند و تمام تسهیلات هم به بعد از دریافت مجوز دانش بنیانی موکول می شود.

به گفته وی، یک شرکت دانش بنیان اگر توان مالی و ظرفیت تاب آوری این مراحل را داشته باشد تا محصولی را به نقطه واردات یا صادرات برساند که دیگر نیازی به دانش بنیان شدن ندارد، تمامی این حمایت ها و تسهیلات در ابتدای مسیر برای شرکت ها مفید و جذاب خواهد بود.

حفظ محرمانگی دغدغه شرکت ها

او در ادامه به محرمانگی اشاره کرد و گفت: متاسفانه همه دستورالعمل های لازم برای حفظ محرمانگی شرکت ها برای فرآیند دانش بنیان شدن رعایت نمی شود. این مسئله نگرانی هایی را برای شرکت ها ایجاد می کند، زیرا نتیجه سال ها تحقیق و توسعه و هزینه های مالی و معنوی شرکت ها در اختیار تیم ارزیابی معاونت علمی و فناوری قرار می گیرد که گاهی بعد از مدت ها بررسی و تفحص درخواست دانش بنیانی به دلایل نامعلومی رد می شود. مجموع این عوامل باعث می شود برخی از شرکت ها انگیزه ای برای دریافت مجوز دانش بنیان شدن نداشته باشند.

فرآیند دانش بنیانی با کنکاش کمتر

تراکمه در جهت تسهیل فرآیند دانش بنیان شدن شرکت ها، پیشنهاد کرد: برخی از صنایع به ذات دانش بنیان هستند. اگر محرز شود حوزه فعالیت شرکت متقاضی در مسیر دانش فنی و تولید محصول و کالای مبتنی بر آن دانش است در زمره شرکت دانش بنیان قرار گیرد و دیگر نیازی به کنکاش بیشتر نیست.

او برای بستن امکان سو استفاده نیز پیشنهاد کرد: دریافت کننده تسهیلات موظف است به میزان ارزش حمایت کسب شده، ارزشی در سیستم تولید محصول یا بخش تحقیق و توسعه یا مواردی که موردتوافق باشد، ایجاد کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 238
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران