در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521404 تاریخ : 1399/07/24-16:00:47
,10031,
شرکت های دانش بنیان 80 درصد نیاز کرونایی کشور را تامین کردند

معاون پژوهشی وزیر علوم:

شرکت های دانش بنیان 80 درصد نیاز کرونایی کشور را تامین کردند

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: پارک های علم و فناوری، شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد افزون بر 80 درصد نیاز کشور به اقلام کرونایی را تامین کرده اند.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت علوم، غلامحسین رحیمی در نشست با رئیس و مسئولان دانشگاه حکیم سبزواری اظهار داشت: امروزه آموزش به یک جریان اصلی ذاتی و اساسی در دانشگاه تبدیل شده است که خود پویاست و روند رشدو توسعه دانشگاه ها و کانون های علمی از حوزه آموزش به پژوهش و فناوری کشیده شده است.

وی تصریح کرد: از مراکز آموزش عالی انتظار داریم که در مرزهای گسترش دانش بومی و بین المللی گام های موثری بردارند و با حمایت از تحقیقات بنیادی دانشگاه ها برای تحقیقات کاربردی و اثر بخشی برنامه ریزی کنند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: هم اینک در مجموعه پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور 10 هزار شرکت مستقر هستند که از این تعداد، یک هزار و 700 شرکت، دانش بنیان هستند.

رحیمی افزود: 195 مرکز رشد در سطح کشور فعال است که شرکت های دانش بنیان در این مجموعه پارک ها و مراکز رشد ایجاد شده است. همچنین 43 پارک علم و فناوری در سطح کشور فعال است که سه پارک آن وابسته به دستگاه های اجرایی و وزارتخانه ها و 40 پارک مربوط به وزارت علوم است.

رحیمی بیان کرد: در هر استانی یک پارک جامع علم و فناوری وجود دارد و سایر شهرستان های بزرگ که دانشگاه های بزرگ دارند تشویق شده اند در راستای پارک جامع استان ها پردیس های علم و فناوری را تاسیس کنند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، گفت: پردیس های علم و فناوری در مراکز شهرستان ها به نوعی پارک کوچک جامع علم و فناوری است که شرکت های مستقر در آن از مزایای پارک جامع بهره مند می شوند.

وی افزود: جریان خوبی در کشور در حوزه توسعه واحدهای فناور در ارتباط با مراکز علمی شکل گرفته که توسعه یابنده است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملکرد دانشگاه ها و مراکز علمی در دوران شیوع کرونا، گفت: پارک های علم و فناوری، شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد افزون بر 80 درصد نیاز کشور به اقلام کرونایی را تامین کرده اند.

رحیمی افزود: پارک های علم و فناوری به علت اینکه از زیربنای علمی و فناورانه پیشرفته برخوردار بودند توانستند در زمانی کوتاه در زمینه تولید اقلام کرونایی وارد عمل شوند.

وی تصریح کرد: پارک های علم و فناوری با اهمیت نیاز کشور به تامین اقلام بهداشتی و تجهیزات پزشکی بلافاصله خط تولید جدیدی راه اندازی یا خط تولید موجود خود را را متناسب به نیازها تغییر دادند.

رحیمی ادامه داد: تولید اقلام بهداشتی شامل ماسک، ملزومات بهداشتی و حفاظتی، ونتیلاتور و دستگاه اکسیژن ساز نمونه ای از تولیدات پارک های علم و فناوری است.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه حکیم سبزواری در غرب استان خراسان رضوی، دانشگاهی جامع و رو به رشد است، اظهار داشت: خوشبختانه زیرساخت ها در این مرکز علمی فراهم شده و توانمندی خیلی خوبی پدید آمده است و همه چیز مهیا است تا یک دانشگاه جامع و پیشرفته را در این منطقه داشته باشیم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تاکید کرد: با توجه به توانمندی های دانشگاه حکیم سبزواری انتظار می رود این دانشگاه در قد و قامت دانشگاه فردوسی مشهد رشد و توسعه پیدا کند و در سطح ملی زبانزد باشد و یکی از کانون های مهم تولید علم و تقویت کننده دانش فنی را در این منطقه از کشور داشته باشیم.

وی همچنین با اشاره به محدود بودن واحدهای مستقر در مرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری تصریح کرد: فعالیت های مرکز رشد دانشگاه متناسب با ظرفیت های این نهاد علمی نیست و نیاز است واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری توسعه یابد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در همین راستا دانشگاه حکیم سبزواری به منظور احداث پردیس علم و فناوری 10 هکتار زمین اختصاص داده که باید با همیاری مسئولان شهری، فرمانداری، معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری و وزارت علوم این پردیس در کنار دانشگاه شکل بگیرد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 231
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران