بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520483 تاریخ : 1399/07/09-13:16:16
,15,
شبکه ملی اطلاعات با اینترنت در تضاد نیست

جهرمی در حاشیه جلسه دولت:

شبکه ملی اطلاعات با اینترنت در تضاد نیست

وزیر ارتباطات با بیان اینکه مسئله عمومی تحت عنوان اختلال در اینترنت وجود ندارد، گفت: شبکه در حال خدمت رسانی است و اختلال ها برطرف شده و مشکلی هم وجود ندارد.

به گزارش بانک و صنعت، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که علت اختلال های اخیر اینترنت برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات است یا نه، اظهار کرد: شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت اینترنت است و تضادی با اینترنت ندارد. این تصور که در اذهان شکل گرفته که اگر شبکه ملی اطلاعات بیاید اینترنت مختل می شود از اساس تفکر اشتباهی است.

وی افزود: اختلال در دسترسی در یکی از اپلیکیشن های پیام رسان رخ داد که نسخه وب آن دچار اختلالاتی بود و پیگیری های دوستان ما در شرکت زیرساخت کردند حاکی از این بود که برای مدیریت ترافیک خودشان، بخشی از آن را روی سرورهای خدمات ابری آمازون می گذاشتند که این سایت هم در خدمت رسانی به کاربران ایرانی برخی محدودیت ها را ایجاد کرده بود و بعد از پیگیری ها موضوع حل شد.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه مسئله عمومی تحت عنوان اختلال در اینترنت وجود ندارد، گفت: شبکه در حال خدمت رسانی است و اختلال ها برطرف شده و مشکلی هم وجود ندارد.

آذری جهرمی در پاسخ به این پرسش که اخیراً گفته شده گوشی های صاایران چینی هستند و صحت و سقم این ماجرا، اظهار کرد: من هم مثل شما دیدم. در هر حال اینکه ما تکنولوژی تولید گوشی را صفر تا صدی در کشور داشته باشیم و همه را روی پای خودمان بایستیم و انجام دهیم که در حال حاضر این توان را نداریم، بنابراین طبیعی است که در تولید با مدل هایی مثل اس کی بی یا سی کی بی شروع کنند و بعد به سایر مراحل برسند.

وی تأکید کرد: من به صورت دقیق این ماجرا را نپرسیدم اما دوستانی این تصاویر را برایم ارسال کردند که دیدم. ولی به نظرم نکته منفی وجود ندارد. اینکه با یک کشور خارجی به تفاهم رسیده باشند که محصولات آن را در کشور تولید کنند، همین هم برای فاز اول خوب است.

وزیر ارتباطات در پاسخ به پرسشی درباره مشکلات استفاده از شبکه شاد برای دانش آموزان اظهار کرد: 8 و نیم میلیون نصب فعال این اپلیکیشن تاکنون ثبت شده است که 1 و نیم میلیون نفر از آن استفاده می کنند و متوسط پهنای باند آن در حال حاضر حدود 150 کیلوبیت بر ثانیه است و این چیزی نیست که پهنای باند ما را دچار چالش کند. بنابراین اینطور نیست که شبکه ای که 20 هزار گیگابیت ظرفیت دارد بخواهد در برابر این حجم از استفاده دچار مشکل شود.

آذری جهرمی افزود: مشکل از پهنای باند نیست. شاد اولین اپلیکشن ایرانی است که رقبای خارجی خود را پشت سر گذاشته است. استفاده از شاد از واتس اپ در ایران بیشتر شده و ممکن است به دلیل این حجم استفاده نیازمند به بروزرسانی این اپلیکیشن باشیم.

وی ادامه داد: سه اشکل اصلی که ما می بینیم یکی این است که می گویند احراز هویت انجام نمی شود که به سیستم آموزش و پرورش باز می گردد و دارند تلاش می کنند که این مشکل را حل کنند. موضوع دوم این است که شاد روی گوشی ها نصب نمی شود یا اگر پاک شود نمی توان آن را دوباره نصب کرد. این هم برمی گردد به اینکه طراحی شاد برای یک نسخه ای از اندروید به بعد است، باید تیمی این مشکل را اصلاح کند که ورژن های پایین تر اندروید هم بتوانند شاد را داشته باشند.

وزیر ارتباطات گفت: سومین مشکل کندی است که به سرورها باز می گردد و کار دشواری است که در حال انجام است و ترافیک آن هم دارد روز به روز بیشتر می شود و همه مساعدت و توان مان را گذاشته ایم که کمک کنیم و اعلام کردیم که مراکز داده های مان در مشهد، تبریز، شیراز و تهران در اختیار آنان است.

آذری جهرمی با بیان اینکه ما تلاش می کنیم که این مشکلات بزودی برطرف شود، تصریح کرد: حال اینکه به دنبال مسئولی بگردیم که همه مشکلات را به گردن او بیندازیم، فایده ای ندارد. اصلاً مسئول همه این مشکلات من باشم! این موضوع اهمیتی ندارد بلکه آنچه مهم است رفع مشکلات مردم است.

وی ادامه داد: گفته شده است که وقتی از شبکه شاد استفاده می کنیم، بسته اینترنت ایرانسل یا همراه اول ما اعلام می کند که چه میزان از شبکه شاد استفاده شده است اما چک کردیم و دیدیم که درج میزان استفاده از شاد به معنای کسر آن میزان هزینه از بسته اینترنت نیست.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: بنابراین استفاده از شاد در همه اپراتورهای ما رایگان است. ما تا امروز یک مورد شکایت مستند هم دریافت نکرده ایم.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه حدود 104 هزار استاد در سراسر کشور برای استفاده از اینترنت رایگان به ما معرفی شده اند، گفت: تا امروز صبح حدود 46 هزار نفر از آنان به ما درخواست داده اند که از بسته های اینترنت رایگان استفاده کنند که به آنان تقدیم می شود و از 15 مهر برای آنان فعال می شود.

وی یادآور شد: دانشجویان یک جامعه تقریباً چهار میلیونی هستند که استفاده از اینترنت برای آموزش هزینه هایی را برایشان به وجود آورده که ما تصمیم گرفتیم همه 1100 دانشگاه کشور به شبکه فیبر نوری متصل شود که این کار دارد پیش می رود. همچنین تسهیلات لازم را برای انجام خدمات آموزشی مجازی در دانشگاه ها فراهم سازیم.

وزیر ارتباطات در پایان گفت: بنا بود هفته اول مهر در مورد دانشجویان اطلاع رسانی کنیم که چون هنوز اطلاعات تکمیلی از دانشجویان از وزارت علوم به دست ما نرسیده است، ما هنوز بسته اینترنت دانشجویان را نتوانستیم که عرضه کنیم ولی ظرف سه یا چهار روز آینده این موضوع را نهایی می کنیم و مسئله حل شود و دیگر آموزش مجازی برای دانشجویان هزینه نداشته باشد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 171
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران