در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520275 تاریخ : 1399/07/06-17:54:32
,13,
شبکه سازی صندوق های روستایی وعشایری برای گسترش اشتغال پایدار

مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امور زنان اعلام کرد:

شبکه سازی صندوق های روستایی وعشایری برای گسترش اشتغال پایدار

مدیرکل دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری با بیان اینکه شبکه سازی صندوق ها برای گسترش اشتغال پایدار الزامی است گفت: از سال 79 تاکنون تعداد 3280 صندوق برای زنان روستایی و 425 صندوق برای زنان عشایری تشکیل شده است.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، فروغ السادات بنی هاشم درباره توان افزایی زنان روستایی و عشایری اظهارداشت: وزارت جهاد کشاورزی با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برای تحقق توان افزایی زنان روستایی و عشایری، آنها را به تشکیل صندوق های خرد ترغیب کرده است.

مدیرکل دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری با اشاره به این که سرمایه اولیه این صندوق ها از محل پس اندازهای خود مردم است، افزود: از سال 95 صندوق کارافرینی امید هم به هر صندوق 50 میلیون تومان تسهیلات پرداخت کرده است.

بنی هاشم تصریح کرد: سرمایه صندوق ها از 53 میلیارد ریال در سال 92 به 966 میلیارد ریال در سال 99 افزایش یافته است.

مدیرکل دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری تصریح کرد: اعضای هر صندوق که بین 30 تا 50 نفرهستند با استفاده از این وام ها اقدام به راه اندازی کسب و کار می کنند.

وی با اشاره به این که وزارت جهاد کشاورزی دوره های آموزش مهارتی و مهم تر از آن آموزش های کارآفرینی و بازاریابی را برای زنان روستایی و عشایری برگزار می کند، گفت: این افراد با استفاده از این آموزش ها به تولید و کسب و کار خود رونق می دهند.

بنی هاشم افزود: تا کنون حدود صدهزار نفر از زنان روستایی و عشایری عضو این صندوق ها آموزش دیده اند و برای خود و سایر اعضای خانواده اشتغال ایجاد کرده اند، همچنین تعداد اشتغال غیر مستقیم از اجرای این طرح ها حدود 300 هزار نفر بوده است.

وی ادامه داد: اعضای صندوق های خرد از طریق وام های دریافتی از صندوق، ماهانه بین 500 هزارتومان تا دو میلیون تومان برای خانواده های خود درآمد ایجاد می کنند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امور زنان گفت: تعداد روستاهای بالای صد خانوار کشور 15734 آبادی است و تاکنون 3705 آبادی تحت پوشش طرح ایجاد صندوق اعتبارات خرد قرار گرفته است.

بنی هاشم افزود: برای فراگیر شدن اجرای طرح در کشور ، چنانچه سالانه 2هزار صندوق ایجادشود، تا پایان برنامه هفتم کلیه روستاهای بالای صد خانوار دارای صندوق های خرد می شوند و به منابع مالی دسترسی پیدا می کنند.

مدیرکل دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری در رابطه با تشکیل صندوق های شهرستانی زنان روستایی و عشایری گفت: تعدادی از صندوق های خرد زنان با حمایت شرکت مادر تخصصی حمایت از سرمایه گذاری بخش کشاورزی، در سطح شهرستان شبکه سازی شدند و صندوق های شهرستانی زنان روستایی و عشایری شکل گرفته است.

وی افزود: در صندوق های شهرستانی اعضای صندوق های خرد سهامدار می شوند و کار و فعالیت آنها هویت رسمی و قانونی پیدا می کند.

بنی هاشم ادامه داد: در این صندوق ها، به ازای 51 درصد سرمایه مردم ، دولت هم تا 49 درصد سرمایه گذاری می کند، این شبکه ها موجب شد تا کارها در سطح وسیع تر انجام شود، به پایداری برسد و زنجیره ارزش تولیدات توسعه یابد.

مدیرکل دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری با اشاره به این که ایجاد کارگاه های روستایی ، برند سازی و تجاری سازی تولیدات از دستاوردهای شبکه سازی است، خاطرنشان کرد: تعداد صندوق های شهرستانی از 11 مورد در سال 92 به 19 مورد در سال 99 افزایش یافته است و برخی از اعضای این شبکه ها تا 4 میلیون تومان درماه هم درآمد دارند.

وی با اشاره به این که میزان سرمایه در گردش این صندوق ها در حال حاضر 175 میلیارد ریال است، افزود: در حال حاضر 857 صندوق خرد در بیش از 50 شهرستان، با سرمایه بیش از 41 میلیارد تومان، آمادگی لازم را برای تشکیل صندوق های شهرستانی دارند، بنابراین چنانچه 49 درصد سهم دولت به میزان 40 میلیارد تومان تامین شود، بیش از 857 صندوق خرد شبکه سازی می شوند و تعداد 30 هزار نفر از زنان روستایی و عشایری سهامدار خواهند شد و به مشاغل پایدار می رسند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 214
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران