تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 312138 تاریخ : 1396/10/04-17:00:37
,17,
شاخص قیمت مصرف کننده کل خانوارهای کشور بر اساس دهک های هزینه ای آذر 96 منتشر شد

شاخص قیمت مصرف کننده کل خانوارهای کشور بر اساس دهک های هزینه ای آذر 96 منتشر شد

بررسی نتایج شاخص قیمت مصرف کننده کل خانوارهای کشور بر اساس دهک های هزینه ای بیانگر آن است که بیشترین عدد شاخص مربوط به دهک اول بالغ بر 111,5 و کمترین مقدارشاخص متعلق به دهک دهم بالغ بر 109.7 است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی مرکز آمار ایران، کمترین افزایش ماهانه شاخص کل برای دهک دهم بالغ بر 0,6 درصد و بیشترین افزایش ماهانه شاخص کل برای دهک اول بالغ بر 1.3 درصد بوده  که در مقایسه با تورم ماهانه کل خانوارها در آذر ماه (0.7درصد) 0.6 واحد درصد بالاتر است.

بررسی نتایج شاخص قیمت مصرف کننده در گروه خوراکی ها ، آشامیدنی ها و دخانیات بر اساس دهک های هزینه ای نشان دهنده آن است که بیشترین عدد شاخص این گروه در آذر ماه 1396 عدد 115,3 متعلق به دهک دهم و کمترین آن عدد 113.9 متعلق به دهک اول می باشد. این در حالی است که بیشترین افزایش ماهانه شاخص این گروه معادل 3 درصد متعلق به دهک اول و کمترین آن معادل 2.1 درصد بوده که متعلق به دهک دهم است. نتیجه اینکه، تورم ماهانه در آذر ماه 1396 برای دهک های پایین در گروه خوراکی ها، آشامیدنی و دخانیات بیشترین مقدار را به خود اختصاص داده و در مقایسه با تورم ماهانه کل خانوارها در آذر ماه (2.4 درصد) 0.6 واحد درصد بالاتر است.

بررسی شاخص قیمت مصرف کننده در دهک های هزینه ای برای گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات مصرفی خانوارهای کشور نمایانگر آن است که بیشترین مقدار شاخص در این گروه عدد 109,7  برای دهک اول و کمترین مقدار شاخص در این گروه عدد 108.5، متعلق به دهک دهم است. این در حالی است که بیشترین افزایش ماهانه این شاخص معادل 0.2 درصد متعلق به دهک دهم است و برای دهک اول این شاخص نسبت به ماه گذشته تغییری نداشته است. نتیجه اینکه، تورم ماهانه در آذر ماه 1396 در گروه غیرخوراکی ها و خدمات برای دهک های بالا بیشتر بوده و در مقایسه با تورم ماهانه کل خانوارها در ماه آذر (0.1)، 0.1 واحد درصد بالاتر است.

به طور کلی بررسی نتایج حاکی از آن است در آذر ماه، افزایش قیمت در گروه خوراکی ها ، آشامیدنی ها و دخانیات که سهم عمده سبد مصرفی خانوارهای دهک پایین را به خود اختصاص داده، منجر به بروز فشار تورمی بیشتر در این دهک نسبت به دهک های بالاتر شده است. بطوریکه تورم سالانه در دهک اول 8,8 درصد و در دهک دهم 7.4 درصد می باشد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 178
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران