تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 311501 تاریخ : 1396/09/27-16:52:02
,17,
سیاست‏های نظام مالیاتی، پویا، کارآمد و مودی محور است

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور در دومین کنفرانس اقتصاد ایران:

سیاست‏های نظام مالیاتی، پویا، کارآمد و مودی محور است

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور در دومین کنفرانس اقتصاد ایران گفت: سیاست‏های نظام مالیاتی، پویا، کارآمد و مودی محور است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور، سید کامل تقوی نژاد روز شنبه 25 آذرماه در دومین کنفرانس اقتصاد ایران که با حضور صاحبنظران، کارشناسان و دانشجویان حوزه اقتصاد در سالن فردوسی مرکز همایش های بین المللی رایزن به عنوان عضو هیات رئیسه پنل‏ در نقد مقاله «سیاست‏های مالیاتی» سخن می گفت، اظهار داشت: سازمان مالیاتی به عنوان یک دستگاه مجری، سیاست های مالیاتی دولت به ایفای نقش می پردازد و در حال حاضر مهم‌ترین برنامه نظام مالیاتی مبارزه با فرار مالیاتی و افزایش عدالت مالیاتی است و رشد مالیات‌ها نیز از محل بسط منابع جدید و شناسایی مودیان جدید تأمین خواهد شد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه از برنامه‌های جدید نظام مالیاتی برای ایجاد شرایط مناسب اقتصادی سخن گفت و خاطرنشان کرد: در اصلاحیه جدید قانون مالیات‌های مستقیم، مشوق‌ها و حمایت‌های خوبی از تولید و صادرات پیش‌بینی‌شده که مهم‌ترین آن‌ها کاهش نرخ مالیات‌ها، هدفمندسازی معافیت‌ها و ارائه مشوق‌های متعدد به فعالان اقتصادی است.
تقوی نژاد با اشاره به برخی از مصادیق قانون مالیات‌های مستقیم در ارتباط با حمایت از تولیدکنندگان خاطرنشان کرد: بر اساس ماده 132 این قانون، درآمد اشخاص حقوقی غیردولتی در واحدهای تولیدی یا معدنی و تولید فناوری اطلاعات به شرط دارا بودن مجوز از مراجع قانونی، از تاریخ شروع بهره برداری یا استخراج به مدت 5 سال و در مناطق کمتر توسعه یافته به مدت 10 سال با نرخ صفر مشمول مالیات می‌باشد.
وی افزود: همچنین چنانچه واحدهای اقتصادی مورد اشاره در شهرک‌های صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی باشند، به مدت 2 سال و در صورت استقرار شهرک‌های صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی در مناطق کمتر توسعه یافته، به مدت 3 سال به مشمولیت استفاده از نرخ صفر اضافه می‌شود.
وی اضافه کرد: اعطای معافیت مالیاتی گسترده به شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری به مدت 15 سال نیز از دیگر مصادیق حمایت مالیاتی از بخش تولید و اشتغال است.
تقوی نژاد در ادامه افزود: بر اساس ماده 132 قانون مالیات‌های مستقیم، درصورتی‌که سرمایه‌گذاری انجام‌شده با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی با مجوز سازمان سرمایه‌گذاری ایران انجام‌شده باشد، به ازای هر 5 درصد مشارکت سرمایه‌گذاری خارجی، به میزان 10 درصد به مشوق اعمال نرخ صفر مالیاتی و حداکثر تا 50 درصد اضافه می‌شود.
رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه تأکید کرد: با توجه به اینکه برخورداری از هرگونه تسهیلات قانونی منوط به ارائه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی است، لذا فعالان اقتصادی به‌منظور بهره‌مندی از مشوق‌های قانونی نرخ صفر و هرگونه معافیت دیگر، می‌باید اظهارنامه مالیاتی را در مهلت مقرر قانونی تسلیم نمایند.
وی به تقویت ضمانت‌های اجرایی قانون مالیات های مستقیم مصوبه سال 1394 نیز اشاره کرد وگفت:بحث جرم‏انگاری مالیات از مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود و از این پس شاهد برخورد جدی و قاطع دستگاه مالیاتی با مودیانی که به هر شیوه متوسل به فرار مالیاتی می‌شوند، خواهیم بود.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، اعتماد آفرینی و مودی مداری را از دیگر رویکردهای نظام مالیاتی عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: ایجاد اعتماد میان دستگاه مالیاتی و مودیان، کلیدی‌ترین سیاست نظام مالیاتی است. 
تقوی نژاد در ادامه به اجرای طرح جامع مالیاتی اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح، ضمن هوشمندسازی سیستم مالیاتی و امکان تعیین مالیات بر اساس اطلاعات واقعی سامانه‌های اطلاعاتی در اختیار، رابطه ممیز و مودی نیز به حداقل ممکن خواهد رسید و همچنین ظرف مدت سه سال، شیوه علی الراس به طور کامل از نظام مالیاتی برچیده خواهد شد و ملاک تشخیص درآمد، اطلاعات واقعی و اسناد و مدارک مودی خواهد بود که این امر به عدالت مالیاتی نیز منجر خواهد شد.
وی همچنین به کارکردهای اصلی نظام مالیات بر ارزش‌افزوده نیز پرداخت و گفت: افزایش شفافیت در اقتصاد از طریق شناسایی زنجیره تولید و توزیع کالاها می‌باشد، لذا اجرای کامل قانون مالیات بر ارزش‌افزوده یکی از مهم‌ترین راهکارهای نظام مالیاتی کشور برای مقابله با فرار مالیاتی است که در این راستا، لایحه دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش‌افزوده با شناسایی مشکلات قانونی و اجرایی گذشته، در دست بررسی است.
رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور، نرخ مالیات بر ارزش‌افزوده در سال 1396 را 9 درصد عنوان کرد و گفت: مطابق قانون، یک درصد از مالیات بر ارزش‌افزوده به بخش سلامت اختصاص می‌یابد و همچنین بخشی از مالیات بر ارزش‌افزوده وصول شده نیز در اختیار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها قرار می‌گیرد تا در محل مطلوب خود هزینه گردد.
تقوی نژاد، با اشاره به تسهیل شرایط استرداد مالیاتی بر اساس اصلاحیه جدید نیز گفت: در خصوص استرداد مالیات بر ارزش‌افزوده بخش صادرات تسهیلاتی ایجاد کرده‌ایم تا برای مودیانی که در بخش مالیات بر ارزش‌افزوده بدهی نداشته باشند، ظرف یک ماه استرداد صورت گیرد.
وی موضوع نصب و راه اندازی صندوق مکانیزه فروش را نیز بسیار مهم ارزیابی و تصریح کرد: اجرای این قانون باعث شفاف شدن اقتصاد کشور و در نتیجه تحقق عدالت مالیاتی شده و همچنین کاهش فرار مالیاتی و قاچاق در کشور را در پی خواهد داشت و در لایحه‌ای که هم اکنون در مجلس است، مشوق‌ها و همچنین ضمانت‌های اجرایی جدیدی برای این قانون در نظر گرفته شده است.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با ذکر این مطلب که به‌منظور مبارزه جدی با فرار مالیاتی، دفتر مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد شده، گفت: ایجاد این دفتر، روند رسیدگی به پرونده‌های کلان فرار مالیاتی را تسریع بخشیده، به گونه‌ای که تنها در شش‌ماهه دوم سال 95، با بررسی 77 پرونده مالیاتی، سازمان امور مالیاتی کشور توانسته است 990 میلیارد تومان مالیات تعیین و وصول نماید.
تقوی نژاد بیان داشت: همچنین با بررسی تراکنش‌های مشکوک بانکی در سال گذشته، حدود 3300 میلیارد تومان وصول شده است.
وی در خاتمه با اشاره به ایجاد پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی در اجرای ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم گفت: به واسطه هماهنگی و تعامل موثر دستگاه‌های ذیربط و بهره‏مندی از این پایگاه، تاکنون بیش از یک میلیون رکورد از مودیان در این بانک اطلاعاتی ثبت و ضبط شده که علاوه بر استفاده در تشخیص دقیق‌تر مالیات، به شناسایی مودیان مالیاتی جدید نیز کمک شایان توجهی می‌کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 144
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران