سازمان خصوصی سازی طرح اعتباری نوید پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 466855 تاریخ : 1398/04/04-09:22:33
,17,21,
سهم تعاونی‌ها در اقتصاد زیر 10درصد است

سهم تعاونی‌ها در اقتصاد زیر 10درصد است

سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه در حالی سهم تعاونی‌ها در اقتصاد زیر 10درصد است که مطابق برنامه پنجم توسعه، این سهم باید به 25 درصد می‌رسید، گفت: بکارگیری استراتژی بلندمدت برای انسجام و تقویت تعاونی‌ها ضروری است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از خانه ملت، اسدالله عباسی به راه‌های بهره‌برداری بیشتر از ظرفیت تعاونی‌ها در رونق اقتصادی اشاره کرد و گفت: اگرچه در تشکیل تعاونی‌ها مخصوصا از در ابتدای انقلاب موفق ظاهر شده‌ایم اما انسجام، تقویت، هدایت، رونق و به ثمر رسیدن آن‌ها اینگونه نبوده است و در این زمینه غفلت شده، در حالی که تعاونی‌های تولیدی، خدماتی، مسکن و... به معنای مردمی کردن اقتصاد است.

اکثر تعاونی‌ها غیرفعال، نیمه فعال و حتی زیان‌ده شده‌اند

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم توجه و تقویت تعاونی‌ها سبب شده اکثر آن‌ها غیرفعال، نیمه فعال و حتی زیان‌ده شوند، افزود: در حالی سهم تعاونی‌ها در اقتصاد زیر 10درصد است که مطابق برنامه پنجم توسعه کشور، این سهم باید به 25 درصد می‌رسید و اکنون باوجود آنکه چند سال نیز از آغاز برنامه ششم توسعه گذشته این سهم هنوز  زیر درصد مشخص شده است.

تقویت تعاونی‌ها باید در تمامی حوزه‌ها و ابعاد رخ دهد

وی با اشاره به اینکه تعاونی‌های مصرفی و خدماتی نسبت به دیگر تعاونی‌ها  فعال‌تر هستند، ادامه داد: تقویت تعاونی‌ها باید در تمامی حوزه‌ها و ابعاد رخ دهد چراکه تمام بخش‌ها به صورت زنجیره‌ای به یک دیگر مربوط هستند، به‌عنوان مثال تعاونی تولیدی نیاز به توزیع و حمایت‌های دیگر دارد لذا باید تمام عناصر چرخه درست عمل کنند تا یک تعاونی به موفقیت برسد.

عباسی با اشاره به نقش بانک‌ها و وزارت صمت در رونق تعاونی‌ها، اضافه کرد: دولت باید نقش اجرا و نظارتی خود را در تقویت تعاونی‌ها اجرا کند، همچنین یکی از دلایل ضعف اقتصادی در کشور عدم توجه و حتی سخت‌گیری‌ها به بخش خصوصی است.  

ضرورت بکارگیری استراتژی بلندمدت برای انسجام و تقویت تعاونی‌ها

سخنگوی هیات رئیسه مجلس معتقد است باید از کشورهای موفق در مسئله رونق تعاونی‌ها الگو گرفته و مدیریت و استراتژی صحیحی برای آن در نظر گرفت، همچنین برنامه‌ریزی‌های کوتاه، میان و بلند مدت را مد نظر قرار داد به طوری که با رفتن و آمدن دولت‌ها این استراتژی زمین گذاشته نشود.

دولت باید با بسته‌های حمایتی تعاونی‌ها حمایت کند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با یادآوری اینکه "تعاونی روستایی" نیز زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی است اما مشکلات متعددی دارد، گفت: تعاون جزو سیاستگذاری اصل 44 قانون اساسی است و براساس برنامه پنجم توسعه قرار بود سهم 25 درصدی در اقتصاد کشور ایفا کند و اگرچه تعاونی مستقل از دولت بوده و بودجه خاصی به این بخش تعلق نمی‌گیرد اما دولت باید با بسته‌های حمایتی از این بخش حمایت کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 193
!تسهیلات شما آماده است اپلیکیشن پرداخت صاپ کسب رتبه یک توانگری مالی توسط بیمه سرمد موسسه اعتباری ملل پست بانک ایران بانک خاورمیانه