در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512088 تاریخ : 1399/02/14-09:46:18
,17,
سهام عدالت جدیدی عرضه نخواهد شد

وزیر اقتصاد در گفتگو ویژه خبری:

سهام عدالت جدیدی عرضه نخواهد شد

وزیر اقتصاد با بیان اینکه اقشار ضعیفی که مشمول سهام عدالت نیستند، از فرصت ETF استفاده کنند، گفت: برنامه ای داریم که محدودیت توسعه کارگزاری ها را حل کنیم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، فرهاد دژپسند در برنامه گفتگوی ویژه خبری در پاسخ به این سوال که آیا صندوق های ETF خصوصی سازی است یاخیر گفت: خصوصی سازی دو جز اصلی دارد یک مالکیت و دو مدیریت. در ETF در فاز اول مالکیت در فاز دوم مدیریت واگذار می شود.

وی ادامه داد: اگر کسی یک دهم درصد از سهام صندوق را بگیرد بعد از قانون ششم می تواند وارد مدیریت صندوق شود.

دژپسند افزود: این کار برای جبران کسری بودجه روش مناسبی است که آثار پولی و مالی منفی ندارد و اتفاقاً کوچک سازی دولت را نیز به همراه داشته و ازدحام حضور دولت دراقتصاد را حذف می کند.

تفاوت آزاد سازی سهام عدالت به روش مستقیم و غیر مستقیم

وزیر اقتصاد در پاسخ به این سوال که تفاوت روش مستقیم و غیر مستقیم در آزاد سازی سهام عدالت چیست گفت: در روش مستقیم مدیریت سهم به خود فرد واگذار می شود که می تواند آن را نگاه داشته یا بفروشد اما در روش دیگر که نام صحیح تر آن روش واگذاری وکالتی به شرکت سرمایه گذاری استان است، اگر کسی وقت ندارد یا دانش لازم برای ورود به بازار بورس و بازگردانی را ندارد به نهاد ایمنی مثل این شرکت ها وکالت می دهد

وی ادامه داد: این شرکت ها بورس را آنالیز می کنند و ریسک را ارزیابی می کند. شرکت های سرمایه گذاری استانی و منطقه ای همچنین ممکن است بتوانند ETF ایجاد کنند.

90 درصد آزادسازی مستقیم را انتخاب کردند

وزیر اقتصاد اظهار کرد: حدود 90 درصد مردم روش مستقیم را برای آزاد سازی سهام عدالت انتخاب کردند.

وی گفت: در شیوه آزاد سازی یک پیشنهاد این بود که بازار گردانی را به بانک بسپاریم که من مخالفت کردم چرا که ما نمی خواهیم دولتی را که مدیریتش را از در بیرون کرده ایم دوباره از پنجره وارد کنیم.

روزانه یک میلیون کدبورسی صادر خواهد شد

دژپسند درباره زیرساخت لازم برای این عملیات گفت: درحال حاضر روزانه 100 هزار کدبورسی صادر می شواما تا دو هفته دیگر این رقم به روزی یک میلیون کدبورسی خواهد رسید. تجهیزات؛ نرم افزارها و روش هایی مدیریتی نیز در حال اعمال است که مشکل زیر ساختی حل شود.

وزیر اقتصاد با اشاره به ورود مهمان های جدید به بورس گفت: خوشبختانه شاهد ورود مهمانان جدید در بازار سرمایه هستیم و باید به بهترین صورت میزبانی کنیم. بخشی از این میزبانی زیر ساخت است و بخشی عرضه است.

وی ادامه داد: در زمینه عرضه در تلاش هستیم شرکت های بیشتری را وارد بورس کنیم. فردا صبح با تعدادی از بنگاه دارهای بزرگ کشور که بورسی نیستند جلسه دارم که آنها را برای حضور در بورس قانع کنم.

فرهاد دژپسند اظهار کرد: یک بحث هم بحث افزایش شناوری است و جمعبندی دولت این است که دستگاه ها باید برای افزایش شناوری به کمک دولت بیایند.

برای رفع محدودیت توسعه کارگزاری ها برنامه داریم

وی در پاسخ به این سوال که آیا انحصار کارگزاری ها شکسته می شود گفت: پذیرش باید تسهیل شود و حتی در نظر داشتیم ستاد تسهیل پذیرش تشکیل دهیم. درباره بحث کارگزاری ها باید یک بسته سیاستی در شوراعالی بورس بیاوریم و آن را حل کنیم.

دژپسند ادامه داد: سیاست شورای عالی بورس این است که در توسعه کارگزاری ها خصت و محدودیت ایجاد نکنیم بنابراین برنامه ای داریم که محدودیت تعداد کارگزاری ها را حل کنیم جمعبندی این تصمیمات در اوایل تیر نهایی می شود.

هیچ برنامه جدیدی برای عرضه سهام عدالت جدید وجود ندارد / افرادی که مشمول نیستند فرصت ETF را استفاده کنند

وی درباره کارگرهایی که سهام عدالت نگرفته اند نیز گفت: از نظر قانونی کاری نمی توان انجام داد. ما بدون اذن قانون گذار نمی توانیم بدون دریافت وجه اموال را واگذار کنیم حتی برای تخفیف صندوق های ETF نیز اجازه قانون گذار را گرفتیم.

دژپسند خاطر نشان کرد: عزیزانی که اقشار ضعیف هستند و مشمول سهام عدالت نبودند از فرصت ETF استفاده کنند.

وی درباره شیوه آزاد سازی سهام عدالت نیز گفت: جزئیات آن دوشنبه نهایی می شود اما در حالت کلی افراد باید در گام اول در سایت سهام عدالت روش آزادسازی را انتخاب کنند در گام دوم اگر کدبورسی ندارند باید کدبورسی بگیرند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 169
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران