در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 510334 تاریخ : 1399/01/17-17:11:11
,13,
سنددار شدن دو میلیون هکتار اراضی کشاورزی تا پایان سال 99

رییس سازمان امور اراضی کشور پیش بینی کرد:

سنددار شدن دو میلیون هکتار اراضی کشاورزی تا پایان سال 99

رییس سازمان امور اراضی کشور گفت: طبق افق برنامه و با اجرای قانون رفع تداخلات اراضی و تهیه کاداستر، سنددار شدن دو میلیون هکتار از اراضی کشاورزی تا پایان سال 99 در دستورکار است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا اورنگی درباره امضای تفاهم نامه وزارت جهاد کشاورزی با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، افزود: از سال 93 تاکنون دو میلیون و 250 هزار هکتار نقشه های کاداستر اراضی انجام شد که در سامانه ثبت اسناد کشور جانمایی شده است که  امیدواریم تا پایان برنامه ششم توسعه بخش عمده‌ای از اراضی کشاورزی کشور سنددار شود.

وی اظهارداشت: سازمان امور اراضی کشور در اجرای قوانین متعددی مانند قانون حدنگار یا کاداستر اراضی، رفع تداخلات اجرای مقررات موازی اراضی کشاورزی و منابع ملی و قانون حفظ اراضی زراعی و باغ‌ها، مطابق احکامی که در این قوانین وجود دارد، نیازمند یک تعامل و همکاری بین دستگاه های اجرایی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور تسریع و تسهیل اجرای به موقع این قوانین است.

وی اظهارداشت: تفاهم نامه اصلاحات در فرایندهای اجرایی این قوانین را برای سال 99 تنظیم کردیم که به فرموده رهبر معظم انقلاب، سال جهش تولید نامگذاری شده است.

اورنگی ادامه داد: این تفاهم نامه یک کار حقوقی و هماهنگ بین کارشناسان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وزارت جهاد کشاورزی بوده که یکی از مفاد آن صدور اسناد اراضی کشاورزی کشاورزان در قالب اسناد تک برگی در راستای اجرای قانون رفع تداخلات اراضی کشاورزی و منابع ملی است.

رییس سازمان امور اراضی کشاورزی با اشاره به این نکته که بخش دوم این تفاهم نامه در راستای اجرای قانون حفظ اراضی زراعی و باغ‌ها است، خاطرنشان کرد: با اجرای این تفاهم نامه با همکاری سازمان ثبت اسناد کشور نسبت به ثبت و صدور سند برای اراضی کشاورزی در کشور اقدام می‌کنیم.

اورنگی افزود: سازمان ثبت از یک سامانه به‌روز به نام شمیم در تهیه نقشه های مورد نیاز صدور اسناد استفاده می‌کند که در این تفاهم‌نامه، ما از آن به عنوان یکی از ظرفیت‌های اجرایی موثر در تهیه نقشه های کشاورزی استفاده خواهیم کرد.

رییس سازمان امور اراضی کشور درباره استفاده کشاورزان از اسناد تک برگ برای دریافت تسهیلات از بانک‌ها، تصریح کرد: کشاورزان اکنون به دلیل نداشتن اسناد مالکیت اراضی برای اخذ تسهیلات یا منابع اعتباری از بانک‌های عامل دچار مشکل هستند که با اجرای این تفاهم‌نامه کشاورزان  دارای اعتبار می‌شوند و با استفاده از این اسناد در اخذ تسهیلات بانکی به عنوان وثیقه در بانک‌های عامل، بسیاری از مشکلات سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی تسهیل خواهد شد.

وی افزود: سند دار شدن اراضی کشاورزی کشاورزان از برنامه‌های اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی است که با اجرای این تفاهم نامه هم اسناد اجرای قانون اصلاحات اراضی در مراحل سه گانه را با کمک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تسهیل خواهیم کرد و هم برگه‌های بنچاقی و نسقی را به اسناد رسمی و تک برگی تبدیل می‌کنیم.

اورنگی ادامه داد: این تفاهم نامه گام بزرگی برای ایجاد اطمینان در مالکین اراضی کشاورزی است و ما با استفاده از سند دار شدن می‌توانیم مانع خرد شدن اراضی شده و تجمیع و یکپارچگی اراضی را تسریع کنیم.

وی گفت: همچنین پایش و نظارت بر تغییر کاربری اراضی کشاورزی و تغییر بهره برداری کشاورزان در طول زمان، با ورود اسناد کشاورزان در سامانه‌های جامع این سازمان تسهیل می‌شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 190
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران