تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514534 تاریخ : 1399/03/27-10:12:03
,15,
سرگردانی هزینه های کلاهبرداری  شده خدمات ارزش افزوده

سرگردانی هزینه های کلاهبرداری شده خدمات ارزش افزوده

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره زمان بازگشت هزینه کلاهبرداری های صورت گرفته در حوزه خدمات ارزش افزوده گفت: ما شکایتی را تنظیم کرده و به قوه قضاییه فرستادیم و آن ها هم در دستور بررسی های خود قرار دادند.

به گزارش بانک و صنعت، خدمات ارزش افزوده (Value Added Services) که به اختصار VAS نامیده می شوند، شامل مواردی غیر از خدمات استاندارد اپراتورها همچون تماس صوتی و پیامک معمول است، از جمله شامل مسابقات و رای گیری، تبلیغات موبایلی، تلویزیون آنلاین، پخش یا دانلود موسیقی و اطلاع رسانی. اگرچه استفاده از این خدمات ارزش افزوده باید اختیاری و توسط کاربر انتخاب شود، اما ارائه این خدمات برای برخی از شرکت های ارزش افزوده، به روشی برای کلاهبرداری از کاربران تبدیل شد.

پس از آن، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مهر ماه سال گذشته درباره کلاهبرداری های ارزش افزوده گفت پنج شرکت در این زمینه شناسایی شده که یک شرکت پشت همه اینهاست و حتی در یک پرونده 33 میلیارد کلاهبرداری انجام شده، به مردم برگردانده شده است. پس از آن نیز اعلام کرد شرکت های خدمات ارزش افزوده در این مدت به ادعای خودشان 13 هزار میلیارد تومان درآمد داشتند.

آذری جهرمی همچنین اعلام کرد اگر خدمات واقعی ارزش افزوده که در حمایت از کسب وکارها صورت می گیرد از کلاهبرداری ها جدا نشود، کل سرویس های ارزش افزوده برای همیشه تعطیل خواهد شد. در نهایت ضوابط استفاده از خدمات ارزش افزوده در مصوبه 300 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات موسوم به «پایان وس» تصویب و از 19 خرداد لازم الاجرا شد.

التزام اپراتورها به رعایت مصوبه پایان وس

در این راستا حسین فلاح جوشقانی با اشاره به مصوبه موسوم به پایان وس اظهار کرد: پس از ابلاغ مصوبه 300 کمیسیون تنظیم مقررات، اپراتور رایتل اعلام کرد قصد دارد خدمات ارزش افزوده را از طرح تجاری خود حذف کند، چون ارائه خدمات ارزش افزده الزامی ندارد و رایتل بر اساس بررسی های خود به این نتیجه رسیده است. البته اپراتورهای دیگر هم بر اساس مصوبه عمل می کنند.

وی توضیح داد: بر اساس این مصوبه، مشترکان می توانند برای ارزش افزوده اعتبار ویژه بخرند، همان طور که برای خدمات پایه هم سیم کارت خود را شارژ می کنند. دیگر اینکه قبوض مشترکان در حوزه ارزش افزوده و خدمات پایه به صورت جداگانه محاسبه می شود که مردم بدانند هزینه هر کدام از این خدمات چقدر است و نهایتا به دلیل سرویس های ارزش افزوده، سرویس های پایه شان هم قطع نشود.

فلاح جوشقانی خاطرنشان کرد: ما از کسب وکار شفافی که روندش مشخص باشد و به روش های فریبنده عمل نکند، بلکه با روش های سالم، مردم را به سرویس های ارزش افزوده جذب و نیازشان را برطرف کند، حمایت می کنیم و مصوبه 300 هم در همین راستاست. بدین ترتیب مردم حاضرند برای سرویسی که به آن نیاز دارند، اعتبار بخرند و هزینه بدهند و سرویسی هم که به روش های مختلف ممکن است کلاهبرداری کند، حذف می شود.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پاسخ به این سوال که هزینه کلاهبرداری های صورت گرفته چه زمانی به مشترکان برگردانده می شود، گفت: ما شکایتی را تنظیم کردیم و به قوه قضاییه فرستادیم و آن ها هم در دستور بررسی های خود قرار دادند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره علت کند بودن روند انجام بررسی ها اظهار کرد: علت را باید از مسوولان قوه قضاییه پرسید. آنجا هم حتما فرآیندهای خودش را دارد و من اطلاعی ندارم و نمی توانم درباره آن قضاوت کنم اما ما وظیفه مان این بود که این موارد را اعلام کنیم.

فلاح جوشقانی پیش از این درباره شکایت مشترکان از سرویس های ارزش افزوده و برگشت هزینه ها بیان کرده بود: ما اعلام کردیم این سرویس ها از مردم دریافت شده و لیست این شکایات را به قوه قضاییه فرستادیم که در نوبت بررسی قرار دارد. اگر قوه قضاییه حکم کند که هزینه ها برگردانده شود، به اپراتورها اعلام می کنیم. البته بسیاری از این هزینه ها را هم اپراتور خودش دریافت نکرده و سهم شرکت های دیگر بوده است.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی همچنین به تازگی در توییتر نوشت: تقاضای صدور دستور موقت برای توقف اجرای مصوبه موسوم به پایان وس در دیوان عدالت اداری رد شد. برای صیانت از حق الناس نظارت بر اجرای مصوبه با تمام توان ادامه دارد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 165
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران