جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516488 تاریخ : 1399/05/01-14:38:17
,11,
سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری هندی ها در بندر چابهار

مدیرعامل سازمان بنادر خبر داد

سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری هندی ها در بندر چابهار

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: امسال چندین دستگاه جرثقیل متحرک ساحلی با همکاری هندی ها وارد بندر چابهار می شود.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد درباره آخرین وضعیت حضور هندی ها در بندر شهید بهشتی و سرمایه گذاری در بندر چابهار، اظهار داشت : هندی ها توانسته اند از بابت عدم شمول مسائل تحریمی، در سرمایه گذاری در بندر چابهار مجوزهایی اخذ کنند و فرآیند تأمین تجهیزات را فعال کرده اند، از این رو در سال جاری چند دستگاه جرثقیل موبایل (متحرک) ساحلی با همکاری هندی ها وارد بندر چابهار می شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار کرد: فرآیند ساخت تجهیزاتی که در تعهد هندی ها است فعلاً در قالب قرارداد بهره برداری موقت در بندر فعال است، هندی ها انگیزه خوبی برای ادامه کار دارند و تعهد 85 میلیون دلاری سرمایه گذاری تجهیزاتی آنها ادامه دارد که به محض تأمین این تجهیزات، قرارداد اصلی و BOT (قرارداد ساخت، بهره برداری و واگذاری) در این بندر فعال خواهد شد.

راستاد درباره جرثقیل های ساحلی و دروازه ای بندر چابهار توضیح داد: مکنده های غلات، جرثقیل ها و همچنین گنتری کرین های بندر شهید رجایی و جرثقیل های دروازه ای سال گذشته وارد بنادر شدند، در بندر چابهار بخشی که مربوط به تعهد اپراتور هندی است، مانده است که همان طور که اعلام شد جرثقیل های ساحلی آنها امسال می رسد و مابقی در حال انعقاد قرار داد هستند.

تولید داخل تجهیزات بندری

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تأکید بر اینکه بسیاری از تجهیزات بندری با توان داخل در حال تولید است، گفت: سال گذشته جرثقیل های دروازه ای ترمینال های کانتینری بندر شهید رجایی شامل 15 دستگاه جرثقیل با همکاری تولیدکننده داخلی ساخته و وارد بنادر شد.

وی با تأکید بر اینکه استفاده از تولید داخل برای تأمین تجهیزات دریایی و بندری تمرکز داریم، اظهار داشت: سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع نیز در حوزه ساخت تجهیزات دریایی گام های بلندی برداشته است.

راستاد با اشاره به جایگاه مناسب کشور در صنعت حمل و نقل دریایی دنیا، گفت: در شرایط معمول، سهم ما در حمل و نقل دریایی جهانی مطلوب است، در وضعیت فعلی بیش از 300 میلیون تن ظرفیت در بنادر داریم با این حال از نظر موقعیت جغرافیایی کشور، می توانیم با توسعه ترانزیت و ترانشیپ، بیش از این ظرفیت تخلیه و بارگیری در بنادر کشور داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از 150 میلیون تن انواع کالا در بنادر ما تخلیه و بارگیری شد، گفت: در سال جاری بیش از 28 میلیون تن تخلیه و بارگیری انواع کالا در بنادر مختلف کشور، انجام شده است.

ایران از نظر ناوگان تحت مالکیت و پرچم جزو 20 کشور اول دنیا است

وی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از نظر ظرفیت بنادر، ظرفیت ناوگان و موقعیت جغرافیایی، از کشورهای مهم دریایی در جهان محسوب می شود و ایران از اعضای مؤثر سازمان جهانی دریانوردی است.

راستاد ادامه داد: ایران از نظر ناوگان تحت مالکیت و پرچم، جزو 20 کشور اول دنیا است.

اعتراض به سازمان جهانی دریانوردی بابت تحریم غیرقانونی حمل و نقل دریایی

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اعمال تحریم ها علیه صنعت و حمل و نقل دریایی کشور، اظهار کرد: با وجود اعمال تحریم ها، کالای اساسی و مایحتاج کشور از طریق حمل و نقل دریایی به صورت روان، وارد بنادر ما می شود و صادرات دریایی هم فعال است.

وی اضافه کرد: البته قطعاً اعمال تحریم ها و جلوگیری از تردد ناوگان بین المللی خصوصاً کشتی های لاینری کانتینری، محدودیت هایی برای حمل و نقل دریایی کشور ایجاد می کند که این محدودیت ها مغایر با کنوانسیون های بین المللی است.

راستاد بیان کرد: سازمان بنادر و دریانوردی، اعمال تحریم های غیرقانونی در صنعت حمل و نقل دریایی را به صورت مستمر به عنوان یک اقدام خلاف قواعد بین المللی در سازمان بین المللی دریانوردی مطرح می کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 205
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران