همراه بانک تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520652 تاریخ : 1399/07/12-17:50:02
,15,
سرقت پیام و مخاطب کاربران اندروید با بدافزار جوکر

سرقت پیام و مخاطب کاربران اندروید با بدافزار جوکر

بدافزار جوکر که دستگاه های اندروید را هدف قرار می دهد، می تواند منجر به سرقت پیام های اسمس و لیست های تماس کاربران شود.

به گزارش بانک و صنعت، بدافزارها و نرم افزارهای مخرب در هر یک از فروشگاه های آنلاین یافت می شوند؛ بسیاری از برنامه هایی که تحت عناوین مختلف برای سیستم عامل اندروید منتشر می­ شوند، از روی برنامه های منبع باز ساخته شده اند. بسیاری از این برنامه ها صرفاً با تغییر نام و آیکون به عنوان برنامه های گوناگون و با هدف استفاده از سرویس­ های تبلیغاتی داخل این برنامه­ ها و درآمدزایی برای منتشرکننده برنامه، تولید می شوند.

این برنامه ها در عمل هیچ کارایی نداشته و حتی ممکن است بدافزار باشند و یا عملکرد جعلی داشته و تنها با هدف جذب کاربر و کسب درآمد از تبلیغات توسعه یافته­ باشند.

جوکر (Joker) یکی از بزرگترین خانواده های بدافزار است که به طور مداوم دستگاه های اندروید را هدف قرار می دهد. این بدافزار با ایجاد تغییر کد، روش های اجرایی یا تکنیک های بازیابی محموله، بار دیگر در گوگل پلی ظاهر شده است. معاونت بررسی مرکز افتا هشدار داده است که محققان امنیتی از تیم تحقیقاتی Zscaler ThreatLabZ بارگذاری منظم فایل های آلوده به بدافزار را در فروشگاه گوگل پلی شناسایی کرده اند.

این موضوع باعث شد چگونگی دستیابی موفقیت آمیز جوکر به فرآیند ورود به گوگل پلی مورد ارزیابی قرار گیرد. در سپتامبر امسال، 17 نمونه مختلف برنامه آلوده که به طور منظم در گوگل پلی بارگذاری می شده، مورد شناسایی قرار گرفته و حدود 120 هزار دانلود برای برنامه های مخرب انجام شده است.

نمونه هایی از این برنامه های مخرب شامل All Good PDF Scanner، Tangram App Lock، Direct Messenger، Private SMS، Meticulous Scanner،Desire Translate، Talent Photo Editor – Blur focus، Care Message، Part Message، Paper Doc Scanner، Blue Scanner و Hummingbird PDF Converter – Photo to PDF می شود.

محققان سه سناریوی مختلف در این آلودگی را بررسی کردند. در سناریو اول، برنامه مخرب URL C&C را برای دانلود مستقیم در برنامه جاسازی کرده و پس از نصب برنامه مخرب، برای دانلود با سرور C&C تماس می گیرد. در سناریو دوم، برنامه های مخرب stager payload را اضافه می کنند. وظیفه این stager payload این است که به راحتی payload URL نهایی را از کد بازیابی کرده و سپس دانلود و اجرا می کند. در سناریو سوم، برنامه های آلوده برای دانلود payload نهایی، payload دومرحله ای دارند. برنامه آلوده گوگل پلی مرحله اول payload را دانلود می کند که سپس مرحله دوم payload هم دانلود شده و در نهایت payload نهایی Joker را دانلود می کند.

در تمام سناریوها، Payload نهایی که دانلود می شود بدافزار جوکر است و از کد رمزگذاری DES برای اجرای فعالیت های C&C استفاده می کند. به همین دلیل به کاربران توصیه می شود که مجوز برنامه هایی که نصب می کنند را به خوبی بررسی کنند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 194
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران