تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 517934 تاریخ : 1399/05/26-15:52:39
,16,
سرعت پیشروی خندق و گالی ناشی از فرسایش خاک در «دشتیاری» پیشی گرفت

با عدم تخصیص به موقع منابع؛

سرعت پیشروی خندق و گالی ناشی از فرسایش خاک در «دشتیاری» پیشی گرفت

عدم تخصیص به موقع منابع موجب شد سرعت پیشروی خندق ها و گالی های ناشی از فرسایش خاک، از اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه در منطقه دشتیاری پیشی بگیرد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دشتیاری منطقه ای در جنوب سیستان و بلوچستان است. منطقه ای که تحت تاثیر فرسایش خندقی یا همان گالی ها قرار دارد. در این نوع از فرسایش آبراهه های فرسایش یافته در سطح زمین، به اندازه ای بزرگ می شوند که امکان عبور و مرور وسایل کشاورزی ممکن نیست؛ عاملی که دشت ها و زمین های کشاورزی را از بین می برد. اما این موضوع در ستاد توسعه فناوریهای آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی مورد توجه قرار دارد تا با توسعه راهکارهای فناورانه جلوی پیش روی گالی ها را گرفت.

در این زمینه نیز نشستی با حضور پرویز گرشاسبی معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و داود نیک نامی رییس پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری به میزبانی ستاد برگزار و در آن آخرین وضعیت منطقه دشتیاری بررسی شد. همچنین در این نشست حاضران گزارشی از آخرین اطلاعات منطقه دشتیاری، اقدامات انجام شده و پیش رو و منابع و اعتبارات موردنیاز ارائه کردند.

طبق برآورد صورت گرفته، عدم تخصیص به موقع منابع، موجب شده سرعت پیشروی خندق ها و گالی های ناشی از فرسایش خاک، از اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه در منطقه پیشی گرفته و اعتبار موردنیاز اقدامات زیرساختی از 10 سال پیش سیر صعودی داشته باشد.

در این نشست پس از ارائه شرکت مشاور، راهکارهای فناورانه با هدف کاهش هزینه های اجرایی و افزایش اثربخشی اقدامات مورد بررسی قرار گرفت و تاکید شد در ابتدا باید با شناسایی نقاط بحرانی به صورت پایلوت، مجموعه ای از فناوری های جدید و موثر، شناسایی و در این نقاط با مشارکت اعتباری و اجرایی همه دستگاه های متولی و با محوریت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و با تکیه بر ظرفیت شرکت های فناور و دانش بنیان اجرایی شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 179
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران