جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 446294 تاریخ : 1397/10/29-10:07:18
,23,17,
سامانه صندوق فروش ، عامل مهم شفافیت اقتصادی

یادداشت:

سامانه صندوق فروش ، عامل مهم شفافیت اقتصادی

در راستای تحقق عدالت مالیاتی و شفافیت اقتصادی، در سالهای اخیر اقدامات یکپارچه ای انجام گرفته که با رویکرد تکریم مودیان مالیاتی و افزایش اعتماد آنها بوده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، نظام مالیات بر ارزش افزوده یکی از پایه‌های جدید مالیاتی است که اجرای آن از نیمه دوم سال 1387 با مشمول قرار دادن بخش محدودی از فعالان اقتصادی در مرحله نخست آغاز گردید. نظر به اینکه اجرای صحیح نظام مالیات بر ارزش افزوده مستلزم یک سری ملزومات و مقدمات از جمله استقرار صندوق فروش می‌باشد، به همین دلیل مسئولین و دست اندر کاران این نظام تاکید خاصی به استفاده و بهره مندی فعالان اقتصادی از این وسیله (صندوق فروش) مبذول داشته‌اند.

صندوق فروشگاهی به رایانه کوچکی گفته می‌شود که دارای نرم افزار فروشگاهی بوده و به منظور ثبت اطلاعات خرید و فروش روزانه، نگهداری هزینه و موجودی کالا در یک واحد صنفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بعضی از واحدهای شغلی نیز در کنار صندوق فروشگاهی از یک بارکد خوان، کشوی پول و چاپگر فیش جهت تسریع امور کاری خود و همچنین مدیریت بهتر استفاده می‌شود. هدف از به کارگیری سامانه فروش این است که; مدیریت خرید، فروش، هزینه، موجودی کالا، ارائه انواع گزارشات جهت تصمیم گیری بهتر یا تهیه یک آمار مشخص، تسریع و بهبود روند فروش و در نهایت صدور الکترونیکی فاکتور فروش می‌باشد.

حال به برخی از مزایا و قابلیت‌های دیگر یک صندوق فروشگاهی یا سامانه فروش اشاره می‌کنیم; سرعت در پردازش محاسبات، صرفه جویی در زمان، ارائه انواع گزارشات مدیریتی، صرفه جویی در هزینه‌ها، امکان شناسایی اقلام خاص، افزایش دقت و نظم در امور کاری، کاهش درصد اشتباه به پایین‌ترین حد. بر همین اساس هر سال با توجه به اولویت های در نظر گرفته شده از سوی سازمان مالیاتی تعدادی از صنوف ملزم به نصب اینگونه صندوق‌ها گردیده‌اند که بالطبع دستاوردهایی برای آنها به همراه خواهد داشت که در ذیل به برخی از آنها اشاره می‌شود: شفافیت در مبادلات تجاری اعم از درآمدها و هزینه‌ها، استفاده از مشوق‌ها و تسهیلات مالیاتی، کاهش اختلاف مودیان با ادارات امور مالیاتی، کاهش فرایند قطعیت مالیات. اهمیت این موضوع تا به آنجاست که قانونگذار حتی در بازنگری قانون مالیاتها مصوب 31/4/94 بدین موضوع تاکید نموده است که در ذیل به آن اشاره می‌شود;" مودیان مالیاتی موضوع این ماده موظفند از سامانه صندوق فروش و تجهیزات مشابه استفاده کنند. معادل هزینه‌های انجام شده بابت خرید، نصب و راه اندازی تجهیزات فوق اعم از نرم افزاری و سخت افزاری از مالیات قطعی شده مودیان مزبور در اولین سال استفاده و یا سالهای بعد آن قابل کسراست.".

سازمان امور مالیاتی موظف است به تدریج و براساس اولویت، اشخاص مشمول حکم این تبصره را تعیین کند وتا شهریور ماه هر سال از طریق درج در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار و روزنامه رسمی کشور اعلام و از ابتدایفروردین ماه سال بعد از آن اعمال نماید.

معادل ده درصد (10%) از مالیات ابرازی عملکرد مودیانی که توسط سازمان امور مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش و تجهیزات مشابه شده‌اند مشروط به رعایت آیین نامه اجرائی مربوط، برای مدت دو سال اول بخشوده می‌شود. عدم اجرای حکم این تبصره موجب تعلق جریمه‌ای به میزان دودرصد (2%) فروش می‌باشد. در خاتمه یادآور می‌شود فعالان اقتصادی که ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش می‌باشند در صورت عدم استفاده از سامانه‌های مذکور نمی‌توانند از تسهیلات و معافیتهای مالیاتی مقرر در قانون بهره مند گردند.


سازمان امورمالیاتی کشورارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 199
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران