صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518079 تاریخ : 1399/05/28-13:43:20
,13,
سالانه 1.5 میلیون هکتار مبارزه بیولوژیک با آفات کشاورزی انجام می شود

رییس سازمان حفظ نباتات:

سالانه 1.5 میلیون هکتار مبارزه بیولوژیک با آفات کشاورزی انجام می شود

رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: طبق آمارها سالانه 1.5 میلیون هکتار مبارزه بیولوژیک با آفات کشاورزی صورت می گیرد که به دنبال توسعه این روش بجای مصرف سموم شیمیایی هستیم.

به گزارش بانک و صنعت، کیخسرو چنگلوایی روز سه شنبه در نشست خبری هفته دولت در جمع خبرنگاران افزود: از مجموع 35 هزارتن سم مصرفی بخش کشاورزی در سال، نزدیک به یک هزارو 750 تن معادل پنج درصد آن سموم پرخطر است.

وی تصریح کرد: این درحالی است که در چند سال گذشته مصرف سموم پرخطر 10 هزار تن بوده است.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه در سال 1375 حدود 29 درصد سم مصرفی کشور پرخطر بوده است، گفت: طی 10 سال گذشته 100 قلم سم پرخطر از چرخه تولید حذف شده است.

چنگلوایی ادامه داد: طی سه سال گذشته 150 قلم سموم کم خطر به سبد بخش کشاورزی اضافه شده است.

وی افزود: اکنون 98 درصد سموم مصرفی کشور از محل واردات تامین می شود که 95 درصد آن مربوط به کشورهای چین و هند است.

افزایش قیمت سموم و آفت کش ها به دلیل حذف ارز ترجیحی

رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: از ابتدای سال جاری با حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی و جابجایی ان با ارز نیمایی شاهد افزایش قیمت سموم و آفت کش ها هستیم. با این حال، بخش خصوصی با آنالیز قیمت ها از وزارت صنعت،معدن و تجارت خواستار افزایش قیمت بین 32 تا 35 درصدی شده است.

وی با تاکید بر اینکه هفت هزارو 200 فروشگاه عرضه سموم و آفتکش ها در کشور فعالیت افزود: در صورتی که فروشگاهی سموم و آفتکش های مصرفی را بیش از قیمت مصوب عرضه کند با آن برخورد جدی صورت می شود.

پلمپ 80 واحد متخلف گران فروشی سموم طی 4 ماه

رییس سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون 80 واحد متخلف گران فروشی سموم و آفتکش ها پلمپ شده است.

وی اضافه کرد: سال گذشته پنج هزار و 180 اکیپ بازرسی از 27 هزارو 75 فروشگاه سموم در سراسر کشور بازدید کردند که 332 مورد تخلف گران فروشی و 707 مورد سموم تاریخ گذشته شناسایی شد. از این تعداد واحد 293 فروشگاه متخلف پلمپ شدند که بیشترین تخلفات مربوط به استان اصفهان بوده است.

آغاز موج جدید هجوم ملخ صحرایی از مهرماه

رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه موج جدید هجوم ملخ صحرایی از مهرماه آغاز می شود، گفت: در دور جدید، نیازمند 300 میلیارد تومان اعتبار برای مقابله با این آفت هستیم.

چنگلوایی افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی مبادی این آفت از جمله هند و پاکستان و شاخ آفریقا، احتمال افزایش نسل آن وجود دارد.

وی با اشاره به افزایش تراکم جمعیت ملخ ها، گفت: نسل جدید ملخ ها 20 برابر نسل قبلی است و در صورت هجوم، نیاز به مبارزه در حداقل یک میلیون هکتار وجود دارد.با توجه به افزایش قیمت سموم و ادوات، معادل 300 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم تا با این آفت مقابله کنیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 197
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران