جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522016 تاریخ : 1399/08/07-12:32:28
,5,
ساخت پتروپالایشگاه کنار پالایشگاه ستاره خلیج فارس

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا

ساخت پتروپالایشگاه کنار پالایشگاه ستاره خلیج فارس

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا گفت: فاز 4 پالایشگاه ستاره خلیج فارس با مالکیت، ساخت و تامین مالی این قرارگاه در قالب پتروپالایشگاه تمام ایرانی با سرمایه 460 میلیون یورو اجرا می شود.

به گزارش بانک و صنعت، سردار سعید محمد، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) درباره آخرین وضعیت فاز 4 پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های رهبری انقلاب اسلامی جلوگیری از خام فروشی نفت و بارها بر پالایشگاه سازی تاکید کرده اند، گفت: به تازگی این تأکیدات مقام معظم رهبری به بر پتروپالایشگاه ها متمرکز شده است. در همین راستا برای اجرایی کردن این سیاست از سال گذشته برنامه ریزی کرده ایم.

وی افزود: سه فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس را قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا احداث کرده است. ساخت فاز 4 این پالایشگاه نیز از 2 سال قبل توسط این قرارگاه شروع شده بود که به دلایلی متوقف شد. در ادامه برنامه ریزی کردیم و بر اساس موافقت نامه ای که با وزارت نفت امضا کردیم قرار شد مالکیت و تأمین مالی فاز 4 پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا باشد. هزینه احداث این فاز 460 میلیون یورو است.

به گفته این مقام مسؤول سیاست گذاری احداث این فاز ضد تحریمی طراحی شده است. محصولات تولیدی این پالایشگاه را نیز محدود به تولید بنزین، گازوئیل، سوخت و.. نکرده ایم بلکه طراحی آن به صورت پتروپالایشگاه و مواد اولیه صنایع نساجی، شوینده، پت که سهم عمده واردات و ارزبری کشور است، را در سبد تولیدات خود دارد. با احداث این پتروپالایشگاه علاوه بر تأمین نیاز داخلی امکان صادرات آن نیز فراهم می شود.

سردار محمد با اعلام اینکه این پتروپالایشگاه یک ماه پیش کلنگ خورده است و طی 2 سال نیز بهره برداری می شود، اظهار داشت: این فاز دارای مجوز خوراک جداگانه از پالایشگاه ستاره خلیج فارس به میزان 120 هزار بشکه میعانات گازی در روز است که از خط خوراک ستاره خلیج فارس که ظرفیت مازاد دارد، تأمین می شود. این خط لوله به طول 380 کیلومتر از عسلویه تا بندرعباس است. فاز 4 ستاره خلیج فارس که تحت مالکیت شرکت جداگانه ای به مالکیت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) از یوتیلیتی پالایشگاه ستاره خلیج فارس که ظرفیت مازاد دارد، استفاده می کند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) ادامه داد: این پتروپالایشگاه تمام ایرانی است و برای ساخت آن با سازندگان ایرانی به طور گسترده ای ارتباط گرفتیم تا تجهیزات را سفارش گذاری کنیم و به جرأت می توان گفت این پتروپالایشگاه به طور 100 درصد داخلی است.

وی درباره پالایشگاه آناهیتا نیز توضیح داد: روند احداث این پالایشگاه سال هاست که متوقف است. پس از بررسی های لازم این پالایشگاه را به پتروپالایشگاه تبدیل می کنیم. طراحی ها و منابع مالی آن در حال بررسی است. البته تلاش داریم تا تأمین مالی این پروژه ها که سودآوری آن قابل توجه است را از طریق پذیره نویسی در فرابورس و سرمایه های مردمی تأمین کنیم تا راهکاری برای جذب نقدینگی سرگردان به بخش تولید باشد. به دلیل محدودیت منابع مالی پتروپالایشگاه آناهیتا را فاز بندی کردیم که پیش بینی می کنیم فاز نخست آن 4 ساله اجرایی شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 209
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران