در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 510427 تاریخ : 1399/01/19-11:30:51
,13,
زیان1200میلیاردی صنعت مرغ گوشتی دریکماه/ارسال نامه به رهبر انقلاب

زیان1200میلیاردی صنعت مرغ گوشتی دریکماه/ارسال نامه به رهبر انقلاب

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با بیان اینکه مرغداران طی یکماه اخیر حدود 1200 میلیارد تومان زیان کرده اند، از نامه تولیدکنندگان به رهبر انقلاب برای حل مشکلات این صنعت خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، حبیب اسدالله نژاد، نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به وضعیت نامناسب مرغداران گفت: طی حدود یکماه گذشته مرغداران حدود 1200 میلیاردتومان زیان کرده اند و همچنان نیز در حال زیان هستند.

وی درباره دلایل این امر توضیح داد: بخشی از زیان ناشی از برنامه ریزی غلط بود که وزارت جهاد کشاورزی سال گذشته ابلاغ کرد به منظور تنظیم بازار میزان جوجه ریزی باید از 120 میلیون قطعه به 140 میلیون قطعه برسد. ضمن اینکه شیوع کرونا باعث کاهش تقاضا در بازار شد.

این مقام مسئول قیمت تمام شده تولید یک کیلوگرم مرغ زنده را در حال حاضر حدود 10 هزار و 500 تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که مرغداران هرکیلوگرم مرغ زنده را حدود 5600 تا 6,000 تومان می‌فروشند و کسی مرغ زنده را به قیمت بالاتر از این میزان خریداری نمی‌کند.

اسدالله نژاد قیمت هرکیلوگرم مرغ گرم را نیز بین 9000 تا 9,500 تومان اعلام کرد و افزود: اینکه دولت تعرفه صادرات مرغ را کاهش داده در شرایط فعلی کمکی به وضعیت مرغداران نمی‌کند ما برای برون رفت از شرایط فعلی نیاز به راهکار کوتاه مدت داریم.

وی ادامه داد: برنامه ریزی کردن برای صادرات، بازاریابی و اخذ مجوز برای این کار فرایندی زمان بر است درحالی که هم اکنون، حتی یک روز هم برای مرغداران حیاتی است.

اسدالله نژاد توضیح داد: پیشنهاد ما این است که برای حل چالش فعلی، شرکت پشتیبانی امور دام مستقیماً با تشکل‌های مرغداران یا خود تولیدکنندگان وارد مذاکره و معامله شود و مرغ‌های مازاد را جمع آوری کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر این شرکت با کشتارگاه‌ها در ارتباط است و کشتارگاه نیز مرغ زنده را کیلویی 5700 تا 6,000 تومان از مرغداران خریداری می‌کنند و لاشه آن را کیلویی 12 هزار و 700 تومان تحویل شرکت پشتیبانی امور دام می‌دهند در حالی که وقتی لاشه را 12 هزار و 700 می‌فروشند باید مرغ زنده را از تولیدکننده حداقل 8,300 تومان بخرند. بنابراین در این میان فقط کشتارگاه‌ها سود می‌کنند و نفعی برای تولیدکننده وجود ندارد.

این فعال بخش خصوصی اضافه کرد: پیشنهاد ما این است که قرارداد سه جانبه ای میان دولت، تشکل‌های تولیدی و کشتارگاه امضا شود تا شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.

اسدالله نژاد دربخش دیگری از سخنان خود از ارسال نامه تولیدکنندگان به مقام معظم رهبری خبر داد و گفت: ما در این نامه از رهبر انقلاب درخواست کرده ایم که به مشکلات صنعت رسیدگی کنند چرا که در سال جهش تولید اگر شرایط به همین روال ادامه یابد و اقدام مؤثری برای تولید انجام نشود صنعت مرغ گوشتی کشور دچار چالش جدی می‌شود.

دیروز مرتضی رضایی، معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به زیان گسترده مرغداران گفته بود: هم اکنون 20 تا 25 درصد مازاد تولید داریم و برای تشویق صاحبان این صنعت به استمرار تولید، عوارض صادرات این محصول را کاهش خواهیم داد تا مرغداران بتوانند مازاد تولید خود را صادر کنند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 177
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران