در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512095 تاریخ : 1399/02/14-10:38:46
,6,
زیان قابل توجه قطعه سازان به دلیل اصلاح نشدن به موقع قیمت ها

مقام صنفی مطرح کرد؛

زیان قابل توجه قطعه سازان به دلیل اصلاح نشدن به موقع قیمت ها

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان گفت: اصلاح قیمت های فروش قطعات با وجود افزایش های چند باره قیمت های مواد اولیه و نهاده های تولید، به موقع انجام نمی شود و بر این اساس در سال 98 خودروسازان و قطعه سازان با زیان قابل توجهی مواجه هستند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، آرش محبی نژاد افزود: مجموعه مطالبات زنجیره تامین داخلی از خودروسازان به حدود 28 هزار میلیارد تومان افزایش یافته که افزون بر 12 هزار میلیارد تومان آن مطالبات معوق است.

وی گفت: بخشی از این افزایش به دلیل افزایش تیراژ تولید خودرو و افزایش قیمت قطعات بوده و بخشی دیگر به علت ناتوانی خودروسازان در بازپرداخت مطالبات زنجیره تامین است.

محبی نژاد ادامه داد: اکنون بسیاری از تعدیل قیمت های قطعات سال 98 به ویژه مربوط به تغییر نرخ ارز محاسبه نشده و در حساب های فی مابین اعمال نشده است.

مشکلات زنجیره تامین خودروسازی

این مقام صنفی بیان داشت: مشکلات زنجیره تامین خودروسازی کشور شامل بحران نقدینگی به دلیل مطالبات قطعه سازان از خودروسازان و افزایش چشمگیر قیمت مواد اولیه و نهاده های تولید، مشکل قیمت فروش قطعات خودرو، دشواری تامین مواد اولیه و قطعات نیمه ساخته داخلی و خارجی و تخریب جایگاه صنعت خودرو در نظر مردم و مسوولان است.

وی ادامه داد: مشکلات ذکر شده، علاوه بر وجود دو غول «تحریم» و «کرونا» است که موانعی بزرگ و خارج از کنترل و اختیار تولیدکنندگان و سیاستگذاران صنعت خودرو هستند.

محبی نژاد اضافه کرد: همچنین، تیراژ پایین تولید موجب افزایش هزینه های سربار و ضرر و زیان کلان به قطعه سازی کشور شده است که با وجود سیاست چند منبعی در زنجیره تامین، مشکلات بیشتر هم شده است.

اشتغال در صنعت قطعه سازی

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان اظهار داشت: کل اشتغال مستقیم صنعت خودرو حدود 700 هزار نفر است که 550 هزار نفر در صنعت قطعه سازی و 150 هزار نفر در خودروسازی ها اشتغال به کار دارند.

وی گفت: شاغلان مستقیم زنجیره تامین خودروسازی در رده های 1، 2 و 3 از کل 550 هزار نفر در سه موج بیکاری در سال 97 تا امروز به طور مرتب در حال نوسان بوده است.

محبی نژاد افزود: بخشی از نیروهای تعلیق شده با تزریق چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات در پایان سال 97 و بخشی با تزریق تسهیلات پنج هزار میلیارد تومانی در سال 98 به طور موقت به کار بازگشتند و برآورد می شود با ادامه نهضت ساخت داخل قطعات خودرو و تحقق شعار «جهش تولید» باقی مانده نیروهای تعلیق یا تعدیل شده در زنجیره تامین به سر کار بازگردند.

وی یادآوری کرد: از حدود یکهزار و 200 قطعه ساز رسمی فعال در رده های 1، 2 و 3 ، نزدیک به 400 واحد تعطیل و نیمه تعطیل شده اند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 187
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران