در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521885 تاریخ : 1399/08/05-15:41:03
,10033,
زنگ تغییر اقلیم، بیخ گوش کبک دری در چهارمحال و بختیاری

زنگ تغییر اقلیم، بیخ گوش کبک دری در چهارمحال و بختیاری

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: اگرچه مطالعات جامعی درمورد اثرات تغییر اقلیم بر گونه های ساکن مناطق مرتفع کوهستانی در ایران انجام نشده، ولی برخی از این گونه ها مانند کبک دری به واسطه کاهش مطلوبیت زیستگاه، به طور جدی تحت تاثیر پدیده تغییر اقلیم قرار می گیرند.

به گزارش بانک و صنعت به نقل ازروابط عمومی حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، تغییرات دمای کره زمین که از سال ها پیش از این آغاز شده است علاوه بر دلایل طبیعی، تحت تاثیر افزایش غلظت دی اکسیدکربن و گازهای گلخانه ای نتیجه فعالیت های انسانی قراردارد. یکی از اثرگذارترین تغییرات اقلیمی در حوزه علوم زیستی، اخلال در مهاجرت و زادآوری جانوران و افزایش انتقال بیماری ها در آنان است.

تغییرات اقلیمی اثرات بی شماری بر کره زمین و حیات جانداران می گذارد. بر این اساس برخی جانداران در برابر گرمایش زمین حساس تر هستند.

مهاجرت جانوران باعث تغییر در زنجیره های غذایی شده و تاثیرات نامطلوبی در چرخه زیست محیطی دارد. حیات بسیاری از گیاهان و جانوران با هم در ارتباط است و حذف یک گونه باعث عدم تعادل در اکوسیستم مناطق می شود. از طرف دیگر اگر این تغییرات دمایی به طور غیرطبیعی باشد، باعث مهاجرت زودهنگام پرندگان در این مناطق می شود و آنها در طول مسیر به موج های گرمایی و سرمایی برخورد می کنند که باعث می شود بسیاری از این گونه ها از بین بروند و تلفات آنها بیشتر شود.

آثار مخرّب تغییرات آب و هوایی بر روی گونه های مهاجر، نشان می دهد تغییر در برخی از شاخص های مهاجرت چون زمان، مکان و طول سفر به اثبات رسیده است.

شهرام احمدی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در روز جهانی تغییرات اقلیمی، ضمن اشاره به اهمیت گسترش آموزش محیط زیست برای پیشگیری و کاهش اثرات فعالیت انسان بر زمین گفت: آتش سوزی های وسیع و خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها به واسطه تغییرات اقلیمی، باعث نابودی بسیاری از گونه های زیستی خواهد شد که صدمات جبران ناپذیری را متوجه جهان اطراف ما می کند. وی افزود: آنچه این روزها از آن به عنوان گرمایش جهانی نام برده می شود، درحقیقت افزایش میانگین درجه حرارت زمین در نزدیکی سطح آن است.

وی تصریح کرد: تحقیقات نشان می دهد که گرمایش جهانی بیشترین خطر را برای گونه های جانوری و گیاهی دارد و براساس اعلام اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (آی یو سی ان) بیشترین تاثیرات جهانی را بر روی پرندگان، دوزیستان و گونه های مرجانی صخره ساز آب های گرم داشته است.

در ایران، کدام جانوران در معرض بیشترین تهدیدها در برابر تغییرات اقلیمی قرار دارند؟

مدیرکل حفاظت محیط زیست با اشاره به نتایج تحقیقاتی که تاکنون در کشور انجام شده گفت: در مرحله نخست حیات پرندگان درمعرض تهدید قرار دارد، چون آسیب پذیری بیشتری در برابر گرما دارند. در مرحله بعد قورباغه های درختی، لاک پشت های سبز، سمندر لرستانی و افعی دم عنکبوتی در ایران درمعرض بیشترین تهدیدها قرار می گیرند. وی ادامه داد: بالارفتن دمای هوا می تواند به تغییر جنسیت جنین منجر شود و ترکیب جنسیتی در منطقه را به هم بزند. با افزایش دما جنین ها یا از بین می روند یا در تعداد جنین های نر و ماده تغییرات ناهمگونی رخ می دهد و سبب انقراض آنها می شود.

شهرام احمدی بیان کرد: تغییرات اقلیم منجر به تغییر الگوی بارش و دما در استان شده است. وی براساس تحقیقی که توسط پژوهشگران دانشگاهی استان بر روی گونه کبک دری صورت پذیرفته، گفت: در این پژوهش، آسیب پذیری مکانی کبک دری به تغییر اقلیم در استان چهارمحال و بختیاری پیش بینی شده است که زیستگاه کبک دری در مناطق کم ارتفاع تر مطلوبیت خود را از دست خواهند داد.

احمدی نقش آموزش و فرهنگ سازی در تمامی سطوح اجتماعی را غیرقابل انکار عنوان کرد و گفت: مسئولان می بایست اجرای طرح های کاربردی، مدیریت و فرهنگ سازی در رابطه با اثر فعالیت های انسانی بر تغییر اقلیم را جدی بگیرند و با فراهم آوردن بستر آموزش درست و مناسب، فرزندان را از همان کودکی با خطرات و عواملی که باعث تشدید آلودگی و گرمایش در زمین می شوند، آشنا کرد.

وی با اشاره به سیاست گذاری در بسیاری از کشورهای دنیا افزود: ما هم باید هرچه زودتر نسبت به گسترش استفاده از انرژی های جایگزین و پاک برای مصارف خود باشیم.

کوهستان زاگرس یکی از آسیب پذیرترین مناطق به پدیده تغییر اقلیم و گرمایش جهانی است. میانگین درجه حرارت سالیانه در طول 15 سال گذشته در زاگرس مرکزی افزایش یافته است، درحالی که میزان بارش سالیانه در این مدت در این منطقه کاهش پیدا کرده است. همچنین، بارش سالیانه برف در سراسر زاگرس کاهش داشته و با افزایش دما، بارش ها به طور عمده به صورت باران بوده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 237
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران