در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 510790 تاریخ : 1399/01/25-11:41:48
,8,
زمان توقف رشد شاخص بورس مشخص نیست

زمان توقف رشد شاخص بورس مشخص نیست

یک کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد که با توجه به اقبال گسترده مردم به این بازار نمی‌توان به طور دقیق اعلام کرد که این ورود نقدینگی تا کجا ادامه دارد و از چه زمانی متوقف می‌شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، احسان حیدری افزود: بازار سرمایه از ابتدای سال 99 روند خود را صعودی آغاز کرد و در دو هفته‌ای که بازارهای ایران تعطیل بودند بازار سرمایه پیشتاز دیگر بازارها بود و رتبه نخست را از میان دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری کسب کرد.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه اکنون به بازاری تبدیل شده است که حجم معاملات آن روزانه به حدود هشت میلیارد تومان رسیده است، گفت: در این وضعیت کرونایی در هیچ بازاری این حجم از پول جابجا نمی‌شود اما اقبال بی سابقه مردم به این بازار و ورود حجم گسترده‌ای از ورود نقدینگی به سمت بازار سرمایه باعث رکوردشکنی‌های پی در پی در این بازار شده است.

حیدری به رشد این روزهای بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: بخشی از این رشد مربوط به عرضه‌های اولیه است و بخش دیگر آن ناشی از عدم گردش پول در بازار دلار، طلا و سکه به دلیل محدودیت‌های اعمال شده است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در چند روز گذشته بحث کاهش نرخ سود بانکی مطرح شد، در این زمینه اشخاص حقیقی 17.5 درصد و اشخاص حقوقی 15 درصد می‌توانند سود دریافت کنند که البته تکذیبیه‌هایی هم به دنبال آن آمد اما هنوز مشخص نشده به چه صورتی است.

وی با بیان اینکه تصمیم بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی است، گفت:  این موضوع خود باعث می‌شود تا روند معاملات بازار سرمایه که به عنوان رقیب سپرده های بانکی محسوب شود و نقدینگی بیشتری به سمت آن ورود کند.

حیدری خاطرنشان کرد: در کشوری که سال گذشته میزان تورم آن 42 درصد بوده سرمایه‌گذاری در بانک چندان جذاب نیست به همین دلیل پول به سمت بازار سرمایه ورود پیدا می‌کند که گردش در آن به راحتی در حال انجام است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بحث دیگری که در این بازار مدنظر قرار گرفته ارزش ذاتی برخی از شرکت‌ها است، گفت: به نظر می‌رسد 60 درصد بازار سرمایه اکنون به لحاظ قیمتی گران هستند و تحلیل بنیادی آن با ارزش‌هایی که در حال معامله هستند منطقی به نظر نمی ‌رسد.

وی افزود: با توجه به وجود بحث کرونا، بازار سرمایه ایران تاثیری از این موضوع نپذیرفت و واکنشی نسبت به ریزش بازارهای جهانی از خود نشان نداد در صورتی که بورس های جهانی از این موضوع تاثیر پذیرفتند و در مسیر ریزشی قرار گرفتند.

حیدری اظهار داشت: بازار امسال از فروردین تا کنون به بازدهی چشمگیری دست پیدا کرده که در هیچ کجای دنیا شاهد چنین بازدهی نبوده‌ایم، علت این موضوع هم تنها ناشی از ورود گسترده نقدینگی به این بازار می‌تواند باشد.

وی به حمایت  دولت از بازار سرمایه است اشاره کرد و افزود: این موضوع باعث اعتماد و ورود گسترده مردم به این بازار شده است اما به هر حال چنین رشد پرشتابی از سوی بازار باید دارای یک دلیل منطقی باشد.

حیدری اظهار داشت: افزایش قیمت دلار زمینه رشد در شرکت‌های پتروشیمی و فولادی را ایجاد کرده است اما گستردگی شیوع ویروس کرونا و عدم امکان حمل و نقل آن باعث کاهش حجم معاملات اینگونه سهام شد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به وضعیت سودآوری و عملیات حاکم در شرکت‌ها برخی از قیمت ها قابل قبول نیستند و دیگر منطقی برای رشد ندارند اما 40 در صد از شرکت‌ها همچنان جای ریسک برای سرمایه گذاری دارند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 186
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران