تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515705 تاریخ : 1399/04/19-13:15:45
,2,
رونق تولید مسکن با تسهیل فضای کسب و کار/جهش تولید از مسیر رونق تولید مسکن

دبیر کانون سراسری انبوه سازان

رونق تولید مسکن با تسهیل فضای کسب و کار/جهش تولید از مسیر رونق تولید مسکن

با توجه به نامگذاری سال 99 از سوی مقام معظم رهبری به نام جهش تولید، یکی از بخش هایی که می تواند به خوبی ما را در رسیدن به جهش تولید و محقق کردن این نام کمک کند بخش مسکن و رونق تولید مسکن است.

به گزارش بانک و صنعت، بخش مسکن و ساخت و ساز می تواند نسبت به سایر بخش های اقتصادی، با کمترین سرمایه بیشترین شغل را ایجاد کند و علاوه بر ایجاد فرصت شغلی مستقیم که گفته می شود بیش از 200 شغل مستقیم ایجاد می کند می تواند بیش از 1200 شغل غیر مستقیم را تحت تاثیر قرار دهد.

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهرسازی ، درباره «سهم بخش های مختلف اقتصاد از اشتغالزایی» به این نتیجه رسیده است که بخش مسکن در مقایسه با 10 بخش مهم اقتصادی، این قابلیت را دارد که با کمترین میزان سرمایه گذاری، بیشترین سهم را در ایجاد شغل داشته باشد. در بخش مسکن به ازای 20 میلیارد ریال سرمایه گذاری امکان اشتغال برای 100 نفر به وجود می آید، اما برای همین میزان اشتغالزایی در بخش نفت و گاز و معدن به 300 میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز است که در بخش حمل ونقل و ارتباطات نیز این رقم حدود 30 میلیارد ریال برآورد می شود.

این قابلیت بالای بخش مسکن در ایجاد فرصت های شغلی اگر چه سالهاست تا حدودی با افت تولید مسکن تحت تاثیر قرار گرفته اما با توجه به نامگذاری سال 99 به نام جهش تولید می توان امیدوار شد که امسال، سال خوبی برای بخش مسکن و بخش تولید خواهد بود.

*توجه دولت به طرح اقدام ملی مسکن

توجه دولت در بخش مسکن نشان می دهد که این اقدام می تواند در طول سال های آتی تا چه حد برای بخش مسکن مفید باشد. این توجه را می توان در اقدام عملی دولت در اواخر ماه گذشته به خوبی ملاحظه کرد. چرا که دولت با سرعت دهی به طرح اقدام ملی مسکن، تسهیل صدور پروانه های ساختمانی، دریافت مالیات از خانه های خالی، الزام به اخذ کد رهگیری و ایجاد سقف قیمتی برای اجاره بها نشان داد که نباید به بخش مسکن تنها به عنوان یک بخش نگاه کرد و قطعا با تحریک طرف عرضه و تولید مسکن علاوه بر تعادل و متوازن کردن بازار مسکن سایر بخش های اقتصادی را به تحریک وادار خواهد کرد.

فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به اینکه تسهیل فضای کسب و کار می تواند به تولید مناسب مسکن و رونق این بخش کمک کند گفت: وقتی تولید مسکن در کشور رونق بگیرد علاوه بر کاهش قیمت مسکن می توان به ثبات اقتصادی در بازار کمک کرد.

وی با تاکید بر اینکه رشد سقف تسهیلات ساخت مسکن را در سال جاری باید تحسین کرد ادامه داد: رونق تولید مسکن می تواند کشور را در محقق کردن جهش تولید کمک کند. پس وقتی گفته می شود مسکن محرک اقتصادی است سخن اشتباهی نیست. با رونق تولید شرایط خانه دار شدن در کشور تسهیل خواهد شد.

پورحاجت ادامه داد: گزارش مرکز پژوهش های مجلس نیز بر نقش مهم بخش مسکن بر اشتغال و لزوم خروج این بخش از رکود برای افزایش اشتغال نشان می دهد که این مسئله به ویژه از آن نظر اهمیت دارد که بیشتر نیروی کار شاغل در این بخش،نیروی کار با مهارت پایین هستند و ایجاد اشتغال برای این گروه که جزو اقشار کم درآمد به شمار می روند، می تواند زمینه مهمی در کاهش فقر باشد. در واقع بخش مسکن با ایجاد اشتغال در دهک های پایین جامعه، موجب می شود رفاه درآمدی این گروه بیشتر شود و در نهایت، موجب بالا رفتن سطح رفاه در کشور می شود.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان خاطر نشان کرد: اگر می خواهیم به سمت رونق تولید مسکن حرکت کنیم می توانیم به گذشته و به برنامه سوم توسعه برگردیم که در ماده 138 آن سیاستهای تشویقی برای تولید مسکن در نظر گرفته شد. یعنی برای مدتی معافیتهای مالیاتی برای بخش تولید در نظر گرفته شد و در آن دوران رونق خوبی در بخش تولید مسکن شکل گرفت.

وی در خصوص وضعیت بازسازی بافت های فرسوده نیز گفت: می توانیم با ورود به بافت های فرسوده و توجه بیشتر به این بخش، بازآفرینی شهری را به خوبی دنبال کنیم.

پورحاجت تصریح کرد: توجه به صنعت ساختمان که یک صنعت کاملا پیشران اقتصادی است به نفع اقتصاد کلان و اشتغال خواهد بود. پس رونق بخش مسکن و ساخت و ساز یک امر بدیهی برای رونق اقتصاد است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 162
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران