جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518742 تاریخ : 1399/06/11-17:49:19
,11,
رونق تجارت دریایی با کاهش 33 درصدی ماندگاری کالا در بنادر

در پنج ماهه نخست سال محقق شد:

رونق تجارت دریایی با کاهش 33 درصدی ماندگاری کالا در بنادر

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با هدف افزایش سرعت تجارت دریایی در دولت تدبیر و امید ماندگاری کالا در بنادر کشور از 4.4 میلیون تن به 3.3 میلیون تن کاهش یافته که مساوی با افزایش 33 درصدی خروج کالا از بنادر و افزایش سرعت تجارت دریایی است.

به گزارش بانک و صنعت، رسیدن بار به بنادر کشور در شرایط شیوع کرونا و تحریم یک سر ماجرا است که تخلیه و بارگیری 50 میلیون تُنی کالا در پنج ماهه نخست امسال گواه عملکرد مثبت بنادر در این بخش و ترخیص کالاهای موجود از بنادر نیمه دوم کار که در چند سال گذشته به یکی از برنامه های پر اهمیت دولت تدبیر و امید تبدیل شده است. صاحبان کالا معتقد هستند در چند سال اخیر به ترخیص کالا از بنادر و پرهیز از بروکراسی دامنه دار توجه ویژه ای شده و زنجیره لجستیک کالا در بنادر کشور کمتر درگیر موضوع بروکراسی است.

فرهاد منتصر کوهساری در خصوص عملکرد دولت در افزایش سرعت تجارت دریایی با کاهش ماندگاری کالا در بنادر کشور، گفت: در پنج ماه نخست امسال در قیاس با سال گذشته شاهد رشد چشمگیر کاهش ماندگاری کالا در بنادر هستیم.

وی گفت: بر این اساس تا روز اول شهریورماه امسال موجودی کالا در بنادر شمال و جنوب کشور 3.3 دهم میلیون تُن است که سال قبل درهمین زمان حدود 4.4 دهم میلیون تن کالا از برنج تا غلات دامی در بنادر وجود داشت.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر در خصوص جزییات کالاهای موجود در بنادر نیز، گفت: از رقم اعلام شده 700 هزار تن کالا در بنادر شمالی وجود دارد و در بنادر جنوبی 2.6 دهم میلیون تن کالا موجود است که نیاز است با هماهنگی بین ارگان ها از جمله موسسه استاندار، گمرک، وارد کنندگان کالای دولتی و خصوصی هر چه سریعتر نسبت به ترخیص این کالاها اقدام شود.

به گفته کوهساری مهترین مزیت ترخیص به موقع کالا از بنادر به وارد کنندگان می رسد چرا که کشتی های آنها سریعتر تخلیه و باریگری و از پرداخت هزینه های دموراژ پیشگیری می شود.

وی در پاسخ به این سوال که گاها سازمان بنادر را متهم رسوب و ماندگاری کالا در بنادر می دانند مشکل اصلی کجاست، گفت: سازمان بنادر سازنده انبارها و سیلوها است که دلیل اصلی آن افزایش ظرفیت بنادر و کمک به توسعه زیر ساخت های بندری است، وقتی انبارها در بنادر پر باشد اتفاقا درآمد دریایی کاهش خواهد یافت.

معاون بندری و اقتصادی سازمان بنادر ادامه داد: ما از ظرفیت بخش خصوصی استفاده می کنیم. هر چه کالاها در بنادر چرخش بیشتری داشته باشند درآمد بخش خصوصی بیشتر خواهد شد و سرمایه گذاری در بنادر افزایش خواهد یافت اگر کالا در بنادر بماند باعث زیان ده بودن بخش خصوصی می شود و سازمان بنادر پیگیر اصلی خروج کالا از بنادر است.

وی با بیان اینکه سازمان بنادر با انبار کالاها چند درآمد را از دست می دهد، گفت: وقتی انبارها پر باشد درآمد دریایی که از جمله شامل درآمد پهلودهی کشتی ها و درآمد باربری است از بین می رود و نمی شود چندین درآمد بخش دولتی و خصوصی را فدای ماندگاری کالا در بنادر کرد که تنها یک پنجم درآمد سازمان بنادر از انبارداری است.

منتصر کوهساری ادامه داد: بندر محل گذر کالا است و محل ماندگاری کالا نیست و با افزایش سرعت تخلیه و بارگیری هزینه های کمتری به بنادر تحمیل می شود،تلاش دولت این است که کالا با یک ماندگاری استاندار 30 روزه در بندر بماند و تخلیه شود.

وی به توسعه زیر ساخت های حمل و نقل از جمله اتصال ریل به بنادر در اثر کاهش ماندگاری کالا اشاره کرد و گفت: توسعه شبکه های حمل و نقلی می تواند تاثیرگذار باشد در صورت وجود شرکت های حمل و نقل جاده ای بزرگ و اتصال ریل به بنادر کمک بزرگی به کاهش ماندگاری خواهد شد.البته در چند سال اخیر راهای اتصال به مراکز بار توسعه یافته است و زیر ساخت وجود دارد اما صاحبان کالا باید تصمیم بگیرند و گاهی در یک زمان مقرر همه می خواهند کالای خود را خارج کنند که گاها در این وضعیت زیر ساخت ها پاسخگوی پوشش همزمان نیست.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 230
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران